nft or metaverse

نقش توکن NFT در متاورس چیست؟ | متاورس یا NFT ؟

فهرست مطالب

فناوری ها با هدف ایجاد تغییرت بنیادی و حل مسائل جهان است که بوجود می آیند. فناوری های در حال تکامل، شکاف موجود میان واقعیت و جهان مجازی را کم رنگ تر کرده اند و توسعه روندهای فناوری انقلابی مانند وب 3 و متاورس را شتاب بخشیده اند.

در کنار این فناوری های قدرتمند، بلاک چین و موارد استفاده آن مانند NFT ها به این شتاب دامن زده اند تا پتانسیل واقعی هر پروژه بالفعل شود.

متاورس در حال حاضر یکی از فناوری های در حال پیشرفت است. گرچه در تعریف آن ممکن است با نظرات مختلفی بربخوریم با این حال مفهوم اصلی آن به یک مقوله اشاره دارد و آن اینکه متاورس در تلاش است تا تجربیات دیجیتالی ما را بازتعریف کند.

از آنجایی که موضوع مورد بحث ما در این مقاله متاورس یا NFT است. این مطلب را با تعریفی کوتاه از هر کدام از این مفاهیم و ارتباط آنها پیش خواهیم برد.

متاورس چیست؟

متاورس (Metaverse)، یک دنیای مجازی سه بعدی و همه جانبه است که درصدد است یک تجربه دیجیتالی هیجان انگیز برای بشر رقم بزند. این فناوری با ترکیب فضاهای مختلف، دنیای مجازی منحصر به فردی ایجاد می کند که در آن کاربران می توانند در یک فضای سه بعدی به تعامل با یکدیگر بپردازند.

این مفهوم برای اولین بار توسط نیل استفنسون (Neal Stephenson) و در رمانی علمی تخیلی با نام تصادف برفی (Snow Crash) در سال 1992 به کار برده شد.

با این حال متاورس مدرن با آنچه در نسخه اولیه آورده شده بود، بسیار متفاوت است. متاورس تکراری فرضی از اینترنت است که به دست فناوری های واقعیت مجازی و واقعیت افزوده تنظیم می گردد.

این مفهوم در حال حاضر برای همه تازگی دارد و شرکت ها با صرف زمان و سرمایه در تلاشند تا این متاورس منحصر به فرد را با استفاده از فناوری هایی مانند بلاک چین، AR، VR، NFTs و AI کشف کنند.

NFT چیست؟

NFT ها (Non-Fungible Tokens) به توکن های غیرقابل تعویضی اطلاق می گردد که مالکیت شخصی بر دارایی های دیجیتال مانند پست های رسانه های اجتماعی، هنر دیجیتال، نقاشی، امضا و … را نشان می دهند. NFT علاوه بر تبدیل محتوای دیجیتالی به توکن، می توانند نسخه توکنیزه شده دارایی های دنیای واقعی مانند زمین و ساختمان را نیز به نمایش بگذارد.

NFT ها در بستر بلاک چین ایجاد می شوند که ابتدا برای تجارت دارایی های دیجیتال مورد استفاده قرار می گرفتند ولی هم اکنون موراد استفاده متنوعی دارند. توکن های غیرقابل تعویض و فناوری زیربنایی آن یکی از عوامل مهم در توسعه متاورس است.

NFTها در ادغام با فناوری واقعیت مجازی و واقعیت افزوده، تنظیم کل فضا را بر عهده می گیرند. این یعنی با استفاده از NFTها می توان مالکیت هر چیزی را در متاورس نشان داد از جمله این موارد می توان به دارایی های درون بازی، آواتارهای مجازی و املاک و مستغلات اشاره کرد.

در همین راستا، بازار NFT مبتنی بر متاورس، به آواتارهای کاربر امکان می دهد تا به کاوش در بازار بپردازند و محصول مورد نظر خود را با نگاهی دقیق تر به بازار انتخاب نمایند.

nft

با توجه به تعریف ارائه شده از دو مفهوم متاورس و NFT، شاید عنوان متاورس یا NFT خیلی درست نباشد. زیرا این دو مفهوم بیشتر در جهت تکامل یکدیگر به کار برده می شوند. بنابراین شاید بهتر باشد به ارزش سرمایه گذاری در متاورس از طریق خرید توکن های NFT و کاربرد آنها در این حوزه بپردازیم.

کاربرد NFT ها در متاورس

متاورس نمایشی مجازی از دنیای واقعی است. کاربران با استفاده از این فضا می توانند در کنسرت ها شرکت کنند، به گالری های هنری سر بزنند، از مکان های دیدنی در جهان بازدید کنند. با این حال متاورس تنها به یک مورد خاص اشاره ندارد. اکنون آزمایش های مختلفی در حال انجام روی این فناوری نوظهور است و بسیاری از موسسات و سازمان ها در تلاشند تا با بهره گیری از فناوری بنیادی متاورس، پروژه های عصر جدید را پیاده سازی کنند.

با این حال، همه آنها به دنبال تحقق یک هدف هستند و آن ایجاد همپوشانی و تعامل بیشتر میان دنیای واقعی با دنیای مجازی است.

در جهان مجازی نیز همانند دنیای واقعی نیاز به وسیله ای برای انجام مبادله و ذخیره ارزش داریم، ارزهای دیجیتال در جهان مجازی این نقش را بر عهده دارند. همچنین برخی از توکن های NFT نیز برای خرید و فروش آثار هنری دیجیتالی یکتا در فضای متاورس مورد استفاده قرار می گیرند.

یک اثر هنری دیجیتالی در متاورس مورد مبادله قرار می گیرد، در اصل مالک اصلی این اثر یک نفر است اما امکان فروش آن در متاورس به چندین نفر وجود دارد. اما آنچه به فروش رسیده، نسخه کپی شده از اثر NFT است و به اندازه نسخه اصلی ارزشمند نیست.

این بدان معنی است که اثر در مالکیت یک نفر باقی می ماند به این دلیل در متاورس امکان انتقال مالکیت وجود ندارد. این اصل در مورد همه NFTها صدق می کند. NFTها در واقع دارایی های ارزشمندی هستند که در متاورس مورد معامله قرار می گیرند. به همین دلیل هم نمی توان در مقام مقایسه این مفهوم به لحاظ ارزش آن در سرمایه گذاری برآمد.

از جمله مهم ترین کاربرد NFTها در متاورس این است که با وجود NFTهاست که کاربران می توانند در متاورس دارایی های دیجیتال خود را کاملا تحت کنترل خود قرار دهند.

در این میان فناوری بلاک چین تضمین و تاییدی غیرقابل تغییر به مالکیت می دهد که زیرساخت اصلی در دنیای مجازی است. برای مثال، زمانی که شما قطعه زمینی در شبکه دسنترالند خریداری می کنید، مدرک تایید مالکیت شما بر این قطعه زمین در قالب NFT به شما داده می شود و تضمین آن نیز توسط بلاک چین صورت می گیرد.

بنابراین NFT ها اهمیت بسزایی در ایجاد فضاهای انحصاری در متاورس و تقویت جامعه دیجیتال و تجربیات اجتماعی دارند.

همچنین از طریق NFT های ممتاز است که امکان دسترسی به جوامع غنی و ثروتمند دنیای دیجیتال، امتیازات انحصاری، جوایز شرط بندی و سایر کلکسیون های منحصر به فرد فراهم می شود.

بنابراین NFTها در متاورس کارکرد اشیاء در دنیای واقعی را دارند. به عبارتی آنها اجزای کلیدی متاورس در حال ظهور به شمار می روند که تداوم آن به شدت به توکن سازی دارایی ها متکی است.

چگونه NFTها آینده متاورس را شکل می دهند؟

NFTها این قدرت را دارند که نحوه تعامل کاربران با پارادایم های سنتی رسانه های اجتماعی و معاشرت آنها با یکدیگر را دچار تغییر و تحول کنند. این تغییر با تحول در موارد زیر است که شکل خواهد گرفت:

  • اقتصاد شفاف

متاورس به کسب و کارها و کاربران این امکان را می دهد که دارایی های دنیای واقعی را به فضای مجازی غیرمتمرکز انتقال داده و تکثیر کنند. پلتفرم های بازی برای کسب درآمد، یکی از ابزارهای رایج برای ادغام دارایی های دیجیتال در متاورس هستند. این بازی ها با ارائه مزایایی مانند وام دهی درون بازی و فعالیت های تجاری، به تقویت تعاملات بین بازیکنان منجر می شوند.

با استفاده از توکن های غیرقابل تعویض، بازیکنان می توانند با شرکت در بازی هایی به سبک بازی برای کسب درآمد، کسب سود کنند. این بازی ها اغلب کسانی را شامل می شود که در قالب واسطه اقدام به خرید دارایی های بازی، کلکسیون ها، قطعات زمین و سایر دارایی های موجود در دنیای دیجیتال می کنند.

این افراد به عنوان بازارسازان این حوزه، وظیفه تامین مالی بازیکنانی که سرمایه آنها به اتمام رسیده را نیز بر عهده دارند.

چگونه NFTها آینده متاورس را شکل می دهند؟

این امر به ترویج یک اقتصاد شفاف می انجامد، زیرا هر کسی می تواند به بازی هایی به سبک بازی برای کسب درآمد بپیوندد و از این طریق به کسب درآمد بپردازد. حتی افرادی با کمترین میزان سرمایه یا سرمایه صفر نیز می توانند در این بستر فعالیت کرده و به سود برسند.

باز تعریفی جدید از تجربیات اجتماعی متاورس آمده است تا تجربیات اجتماعی بشر امروز را دگرگون کند و در این میان NFT ها نقشی حیاتی به عهده دارند. کاربران با ایجاد آواتارهایی انحصاری در قالب NFT می توانند هویت خود را در میان آواتارهای مختلف موجود در فضای مجازی به اثبات برسانند.

همچنین برندها نیز می توانند با استفاده از آواتارهای NFT وارد تعامل با جامعه هدف خود شوند و در مورد پروژه ها و رویکردهای خود با افراد همفکر خود تعامل کنند. در نتیجه در این بستر بسیاری از مشکلات در پی ایجاد این تعاملات می تواند برطرف شود.

با وجود آواتارهای NFT، کاربران در رسانه های اجتماعی این امکان را خواهند داشت که با آواتار یا دوست اجتماعی خود ملاقات کنند بدون اینکه نیاز به یک چت متنی یا تماس ویدیویی وجود داشته باشد. از آنجایی که NFT ها غیر قابل تعویض هستند، هر آواتار NFT غیرقابل تعویض بوده و دارای هویتی واقعی است.

همچنین کاربران می توانند با آزادی کامل آواتارهای مجازی شخصی خود را در متاورس طراحی و مدیریت کرده و به عبارتی شخصی سازی کنند.

  • املاک مجازی

کاربران در متاورس می توانند همانند دنیای واقعی اقدام به خرید و فروش املاک مجازی کنند. بلاک چین به عنوان فناوری زیربنا و NFT ها این امکان را برای کاربران فراهم می کنند تا با حفظ مالکیت خود و بر اساس انتخاب خود دست به توسعه املاک مجازی بزنند. آزادی خرید و فروش این املاک مجازی و همچنین اجاره آنها برای کاربران در راستای کسب درآمد فعال وجود دارد.

آنها همچنین می توانند ساختارهای مختلفی در زمین های مجازی ایجاد کنند. برای مثال اقدام به ساخت فروشگاه های مجازی کنند و آنها را برای میزبانی از رویدادهای اجتماعی مورد استفاده قرار دهند. در این مورد می توان به دسنترالند (Decentraland) اشاره کرد که یکی از نمونه های برجسته از نحوه حراج محصولات مجازی در قالب NFT است.

ایده املاک مجازی بسیار هیجان انگیز بوده و توانسته بسیاری از صنایع را جذب خود کند. زیرا در آن امکان فروش بلیط و کالا به صورت آنلاین فراهم شده است.

  • رواج تجارت محصولات مجازی

معاملات NFT در متاورس در حال غالب شدن است. این محصول تجاری می تواند شامل نمایش دیجیتالی یک محصول واقعی باشد یا محصولی منحصر به فرد را شامل شود که صرفا ماهیت مجازی دارد که از جمله آنها می توان به توئیت ها و تصاویر png اشاره کرد. با وجودی که این محصولات فاقد هر گونه ماهیت فیزیکی هستند اما مردم برای خرید آنها پول های واقعی پرداخت می کنند.

افرادی که در قلمرو متاورس دارای محصولات مجازی هستند، می توانند مزایایی همانند خرید محصول در دنیای واقعی را به دست آورند. علاوه بر امکان خرید، آواتارها در متاورس می توانند با یکدیگر وارد تعامل شوند و در مورد معاملات و خرید و فروش دارایی از طریق NFT به بحث و تبادل نظر بپردازند. از این رو، NFT ها در متاورس به عنوان جزئی جدایی ناپذیر و حیاتی برای تجارت و فعالیت در مبادلات محسوب می شوند.

  • دسترسی به مخاطبانی از سراسر جهان

پیش از محبوبیت NFT ها، تعداد محدودی از برندها می توانستند مزیت عظیم آن را پیش بینی کنند و از این فناوری در جهت تقویت برند خود استفاده نمایند. زمانی که همه بتوانند دامنه متاورس و NFT ها را درک کنند، کمپانی های جهانی از محصولات مجازی و NFTها برای دستیابی به مخاطبان گسترده تر استفاده خواهند کرد.

صنعت بازی را می توان اولین پذیرنده فناوری NFT دانست. این صنعت این پتانسیل را دارد که مخاطبان جوان را به خود جذب کند. در این میان بسیاری از برندهای معروف در جهان پیش از معرفی محصول واقعی به بازار، نسخه دیجیتال محصول خود را ارائه می دهند. بنابراین NFT ها به برندها کمک می کنند تا به محبوبیت بیشتری در میان مخاطبان بالقوه دست یابند و به شکلی موثرتر آنها را درگیر کنند.

  • تسهیل در انتقال مالکیت

NFT با موارد کاربرد متعدد در دنیای واقعی در صنایع بزرگ بسیار تکامل یافته تر شده است. آنها دیگر صرفا برای خرید و فروش دارایی های دیجیتال استفاده نمی شوند، بلکه برندهای مد لوکس با توزیع NFT های مربوطه، تبلیغ محصولات و خدمات خود را از سر گرفته اند.

سناریوی دقیقی در متاورس در حال ظهور است، برندها در حال راه‌اندازی NFT های انحصاری خود هستند و مردم نیز به سرمایه گذاری روی آنها ترغیب می شوند. به علاوه اعمال تغییرناپذیری در تنظیم انتقال مالکیت از طریق فناوری NFT صورت می گیرد.

در درون بازی ها، NFTها به عنوان ابزاری آسان برای تجارت کلکسیون ها عمل می کنند و در عین حال مالکیت اصلی دارایی ها نیز حفظ می شود.

جمع بندی

متاورس در حال حاضر در مراحل اولیه خود به سر می برد و افق آن با سرمایه گذاری شرکت های بزرگ بر روی این فناوری و راه اندازی موارد مختلف به طور مداوم در حال گسترش است. پروژه های متاورسی هر کدام با ویژگی های متمایزی در حال راه اندازی هستند.

این بدان معنی است که نسخه آتی متاورس بسیار پیشرفته تر از متاورس امروزی خواهد بود. NFTها در این میان وسیله ای برای مبادله دارایی ها بوده و ارزشمندی و تغییر ناپذیری مالکیت در این محیط را تضمین می کنند.

از این رو از آنجایی که توکن های مبادله شده در بستر متاورس از نوع NFTها هستند، بنابراین این دو مقوله به نوعی مکمل هم بوده و جدا از هم نیستند.

اشتراک گذاری

با نظر سنجی به ما کمک کنید تا بهترین محتوا را برای شما آماده کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *