متاورس چیست و چگونه وارد آن شویم؟

متاورس چیست و چگونه وارد آن شویم؟

فهرست مطالب

جهانی را فرض کنید که در آن بین دنیای فیزیکی و دیجیتال پیوندی ناگسستنی وجود داشته باشند که در آن نسل جدید از اینترنت و دنیای آواتارها نقش بنیادی را برعهده بگیرند.

چند وقتی است که از تغییر نام فیسبوک به متا (Meta) خبرهای جدیدی به گوش می رسد  و مدیر عامل این پلتفرم یعنی مارک زاکربرگ (Mark Zuckerberg) صحبت هایی در رابطه با تبدیل شدن اکوسیستم فیسبوک به متاورس (Metaverse) یا همان دنیای مجازی داشته است. به عقیده مارک، متاورس آینده اینترنت است. جهانی که باید آن را با دید جدیدی نگریست.

صحبت درباره معنای متاورس، همانند بحث درباره اینترنت در دهه 1970 است که بسیاری از افراد اطلاعات کاملی درباره کارایی اینترنت نداشتند و هیچ کس نمی دانست که آینده اینترنت چگونه خواهد بود و هر کس تصور خاصی از آن داشت. اما در حال حاضر، با گذشت بیش از 5 دهه، همه درباره تحول عظیمی که اینترنت در سطح جهانی به وجود آورده است متفق القول هستند.

اصطلاح متاورس برای اولین بار در سال 1992 توسط نویسنده رمان های علمی- تخیلی به نام نیل استفنسون (Neil Stephenson) بر زبان ها افتاد. او در رمان “تصادف در برف” (Snow Crash) متاورس را عنوان پیوندی بین دنیای مجازی و دنیای حقیقی معرفی کرد که در آنها آواتارها نقش اصلی را بر عهده دارند.

حال دیگر نگرش ها به طور کلی تغییر کرده است زمانی که متاورس چیزی جز تخیل نبود. اما اکنون در حال تبدیل شدن به واقعیت است. اکنون کاربران این فناوری می توانند بدون اینکه خانه‌هایشان را ترک کنند به هر نقطه ای از جهان هستی سفر کرده و از تجربه ها بی بدیل لمسی و بصری نهایت استفاده را بکنند.

در دنیای متاورس شما با هر چیزی از طریق تصاویر ارتباط برقرار می کنید، حتی می توانید اقدام به خرید و فروش نمایید و یا اینکه به انواع فیلم‌ها، بازی ها و هر رویدادی که جدید است دسترسی داشته باشید.

متاورس دقیقا چیست؟

بیایید یک تعریف ساده از متاورس ارائه دهیم. در ابتدا باید معنی دقیق این اصطلاح را دانست. متاورس برگرفته از دو بخش متا (Meta)  و ورس (Verse) است که متا به معنی فراتر و یونیورس (Universe) به معنی جهان است. یعنی “فراتر از جهان“، دنیایی ماورای دنیای حقیقی که ما در آن زندگی می کنیم.

متاورس چیست و چگونه وارد آن شویم؟

متاورس دارای مفهوم بسیار گسترده ای است ولی در حالت کلی شامل یک دنیای مجازی سه بعدی است که تمامی کاربران با استفاده از اینترنت می توانند به آن متصل شده و با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و تعامل داشته باشند.

در حالت کلی متاورس را می توان یه عنوان دنیایی تلقی کرد که هر کاربر می تواند در آن شخصیتی منحصر به فرد بسازد و با استفاده از آن فعالیت های مختلفی را انجام دهد. در واقع این دنیا آمیخته ای از واقعیت های مجازی و واقعیت های افزوده است. اما در هر حال متاورس یک مفهوم است و نباید آن را با یک نرم افزار و یا یک بازی ویدیویی اشتباه گرفت.

تاثیر متاورس در بازی های ویدیویی تحت بلاک چین

سرعت رشد بازی های ویدیویی به قدری سریع است که بسیاری از فعالان این حوزه ارزش بازار آن را بالغ بر صدها میلیارد دلار می دانند. این رشد سریع باعث شده است که پای متاورس و فناوری های مرتبط با بلاک چین نیز به آن باز شود.

از آنجایی که در متاورس افراد می توانند شخصیت های منحصر به فردی با قدرت های ماورایی خلق کنند این بستر بهترین مکان برای رشد بازی های ویدیویی تلقی می شود.

در بازی های تحت بلاک چین کاربران می توانند آیتم هایی در قالب توکن ایجاد کرده و آن را مورد معامله قرار دهند. عملکرد بازی های متاورس در بازی بلاک چین نیز تفاوت چندانی با بازی های غیر بلاک چینی ندارند. تنها تفاوت آنها در دارایی کاربران است که به صورت توکن درآمده است.

تاثیر متاورس در بازی های ویدیویی تحت بلاک چین

به عنوان مثال در این بازی ها، بازیکنان می توانند دارایی های خود را مانند زمین، زره، اسلحه و یا هر چیز دیگری که در این محیط ایجاد کرده اند را در بازارهای آنلاین به فروش برسانند.

به عقیده بسیاری از کارشناسان تحلیلگران توسعه متاورس تاثیر چندانی در زندگی روزمره افراد و یا مشاغل آنها نخواهد داشت. اما باید توجه داشت که متاورس نیز همانند اینترنت امکان ایجاد تحول عظیم و تاثیرگذاری در فرهنگ جامعه را خواهد داشت. به عبارت دیگر در صورت فراگیر شدن استفاده از متاورس زندگی میلیون ها انسان تحت تاثیر این فناوری قرار خواهد گرفت.

کاربردهای متاورس

در حال حاضر تعداد کثیری از کاربران به بازی های آنلاین مبتنی بر آوتارها گرایش پیدا کرده اند و روز به روز نیز بر تعداد آنها افزوده می شود. با این حال تنها استفاده از متاورس محدود به بازی های آنلاین نمی شود و می توان از این فناوری در بسیاری از حوزه های دیگر نیز استفاده کرد که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • اقتصاد

یکی از اتفاقات انقلابی که در حوزه مالی رخ داد، می توان به امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) اشاره کرد. دیگر بانکداری سنتی در متاورس جایگاهی ندارد و این امر باعث شده است که دیفای و ارزهای دیجیتال در متاورس جایگاه ویژه ای پیدا کند.

از همین رو بسیاری از بانک ها و موسسات مالی جهانی درصدد تعامل هر چه بیشتر با متاورس هستند زیرا به عقیده بسیاری از مدیران ارشد چنین حوزه هایی در صورت عملکرد منفعل، به احتمال زیاد از دنیای رقابت کنار خواهند رفت.

  • جشن ها و کنسرت ها

پس از همه گیری کرونا بسیاری از هنرمندان اقدام به برگزاری کنسرت های آنلاین کردند. شرکت های بزرگی همچون نتفلیکس با ارائه خدماتی در این حوزه با نام نتفلیکس پارتی (Netflix Party)، درصدد برگزاری جشن ها و دورهمی های بی خطرتر در دوران کرونا بر آمد.

همچنین برخی از پلتفرم ها همانند سندباکس به کاربران اجازه می دهند در فضای متاورس فستیوال و رویدادهای مخصوص به خودشان را برپا کنند که از جمله آنها می توان به اسنوپ داگ (Snoop Dogg) رپر مشهور آمریکایی اشاره کرد که در سندباکس با ساخت خانه مجلل و فروش بلیت های VIP، بسیاری از کاربران را به شرکت در کنسرت مجازی ترغیب می کند.

  • خرید آنلاین

در حال حاضر تعداد زیادی فروشگاه آنلاین وجود دارد که می توانید در کم ترین زمان ممکن تعداد زیادی از اقلام مورد نیاز خود را از طریق آنها خریداری کنید و هزینه آنها را به سادگی پرداخت نمایید.

اما باید توجه داشته باشید که در این بین مشکلاتی هم وجود دارد. به عنوان مثال لباس خرید را در نظر بگیرد کالای تحویلی شبیه آن چیزی نیست که شما انتظار دارید و چنانچه قصد بازگردانی آن را داشته باشید این فرایند بسیار دشوار و زمان بر خواهد بود و گاهی ممکن است از بازگرداندن آن صرفه نظر کنید و تمایلی به روند طولانی اداری آن نداشته باشید.

متاورس این مشکل را به سادگی هر چه تمام برای شما حل می کند. به عنوان مثال یک شرکت هندی که در حوزه فروش عینک فعالیت دارد به کاربران خود این امکان را فراهم کرده است تا عینک ها را به صورت مجازی در صورتشان تست کنند.

با پیشرفت متاورس خریدهای آنلاین شکل و شمایلی تازه به خود خواهد گرفت، به طوریکه حتی افراد می توانند لباس خود را به صورت مجازی پرو کنند و این نماینگر تحول عظیم در خریدهای آنلاین خواهد بود.

  • صنعت توریسم

صنعت توریسم در سال های اخیر به دلیل شیوع کرونا به شدت آسیب دیده است. اما برخی از کشورها همانند یونان و مصر با تدارک تورهای مجازی توانستند بخش کوچکی از این آسیب دیدگی را جبران کنند.

اگر جهان تعریف شده در متاورس بتواند قابلیت های خود را بروز داده و به اهداف خود جامه عمل بپوشاند، همه افراد می توانند بدون این که خانه خود را ترک کنند از جذاب ترین مکان های گردشگری دیدن کنند.

در واقع متاورس این امکان را برای شما فراهم می کند که بدون پرداخت هزینه های هنگفت سفر از جاهای دیدنی مانند موزه ها، سازه های قدیمی، طبیعت بکر و عجایب جهان دین کنید جالب آنجاست که حتی می توانید در هتل های لوکس اقامت داشته باشید و از بهترین امکانات آن استفاده کنید.

  • آموزش مجازی

در حال حاضر آموزش مجازی با سرعت بسیار زیادی در حال رونق گرفتن است. در راستای پاسخ به این نیاز، کلاس های آنلاین، نرم افزار ها و خدمات متنوع دیگری نیز ارائه شده است.

آموزش مجازی نیز همانند کسب و کارهای آنلاین نیازمند تحولات بنیادین است و متاورس می تواند در برآورده شدن نیازهای روزافزون این حوزه کمک های شایانی ارائه دهد.

مارن لوین که به عنوان سرپرست ارشد بازرگانی شرکت متا فعالیت دارد، می گوید که متاورس یک تجربه یادگیری همه جانبه را برای بسیاری از فراگیران فراهم می کند و به آنها توانایی مقابله با انواع چالش های روزافزون در دنیای رقابتی امروزی را ارائه می دهد.

کاربردهای متاورس

باید توجه داشته باشید که چه دوران کرونا به پایان برسد و یا نه، تمامی جنبه های زندگی ما خواه یا ناخواه وابسته به اینترنت و فضای مجازی است. در این بین متاورس می تواند در انتقال مفهومی علم یک نقش بنیادین را برعهده بگیرد.

ملاقات های کاری تا دیدار با همسر آینده

یکی از ویژگی های بارز انسان ها این است که علاقه دارد با  با هم نوعان خود ارتباط برقرار کنند. این ارتباط شاید در باره کسب وکار باشد و یا درباره زندگی آینده، به هر حال متاروس شرایطی را به وجود خواهد آورد که بدون در نظر گرفتن محدودیت مکانی، امکان برقراری ارتباط با هر شخصی از هر نژادی فراهم خواهد آمد.

کسب درآمد از بازی کردن

در حال حاضر بازی های زیادی وجود دارند که از طریق به روزرسانی و یا فروش آیتم ها درآمد سرشاری را بدست می آورند. که از جمله آنها می توان به بازی های موبایلی همچون کندی کراش (Candy Crash)  و یا پابجی (PUBG) اشاره کرد.

در این نوع بازی ها پول، سکه و یا الماس قرار داده شده است و بازیکنان تنها در محیط این بازی می توانند از این امتیازها و ارزها استفاده کنند. اما کسب درآمد از بازی (Play to Earn) این مفهوم را به طور کلی تغییر داده است.

برخی از پروژه های بازی های بلاک چینی همانند دیسنترالند (Decentraland)  که مختص دنیای مجازی هستند بازیکنان می توانند از طریق بازی کردن در آنها به کسب درآمد بپردازند. در این بازیها آیتم هایی نظیر زمین یا آثار هنری به صورت توکن های غیر مثلی (NFT) در می آیند که امکان خرید و فروش آنها در پلتفرم های معاملاتی وجود دارد. با توجه به این که بسیاری از این پروژه در بستر اتریوم فعالیت دارد امکان نقد کردن توکن های NFT بسیار آسان است.

چگونه وارد متاورس شویم؟

نخستین مرحله برای ورود به متاورس انتخاب یک پلتفرم مناسب است. به عنوان مثال برای ورود به سندباکس (Sand Box) که یک پروژه متاورسی است، در ابتدا وارد سایت سندباکس شده و عضو این سایت شوید و در مرحله بعد برای خود یک کیف پول ارز دیجیتال مانند متامسک (Mate Mask) ایجاد کنید اگر هم قبلا کیف پول مختص متاورس داشتید نیازی به ایجاد کیف پول نیست.

در مرحله بعد رمز عبور و آدرس ایمیل خود را وارد کنید و در نهایت با ایجاد پنل کاربری مختص خود می توانید اپلیکیشن Game   Maker را نصب کرده و وارد محیط متاورس شوید.

مشهورترین پلتفرم های متاورسی کدامند؟

از معروفترین پلتفرم های متاورس می توان به سندباکس (Sand Box)، دیسنترالند (Decentraland) و اکسی اینیفینیتی (Axie Infinity) که جز بزرگترین پلتفرم های حال حاضر متاروس است، اشاره کرد.

اما پروژه های دیگری نیز وجود دارند که به سرعت در حال رشد هستند و در مدت زمان کوتاهی به جایگاه قابل قبولی رسیده اند از جمله آنها می توان به یوفوگیمینگ (UFO)، بازی ایلوویوم (Illuvium) و انجین (Enjin) اشاره کرد.

 

 

اشتراک گذاری

با نظر سنجی به ما کمک کنید تا بهترین محتوا را برای شما آماده کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *