مهد سرمایه | آشنایی با اندیکاتور CCI در تحلیل تکنیکال

اندیکاتور CCI (کانال کالا) در تحلیل تکنیکال چیست؟

فهرست مطالب

اندیکاتور CCI یا اندیکاتور Commodity Channel Index توسط دونالد لمبرت ایجاد شده است و جزء اسیلاتور ها به حساب می آید. او یک تحلیلگر تکنیکالی است و برای اولین بار این اندیکاتور را در مجله Commodities در سال ۱۹۸۰ منتشر کرد.

فرمول اندیکاتور CCI

اندیکاتور CCI یکی از مجموعه اندیکاتورهایی است که در بازارهای معاملاتی بسته به شرایط مختلفی می‌تواند کلیدی بوده و گره‌گشا ظاهر شود. هدف اصلی ما در این یادداشت نگاهی تکمیلی به این اندیکاتور و برخی از جوانب کلیدی آن است.

اندیکاتور CCI در تحلیل تکنیکال با فرمول زیر محاسبه می شود:

مهد سرمایه | آشنایی با اندیکاتور CCI در تحلیل تکنیکال

  • Price = قیمت دارایی
  • MA = میانگین متحرک دارایی
  • D = انحراف معیار

اندیکاتور CCI در آغاز برای شناسایی تغییرات خط روند طولانی مدت است اما اکنون توسط معامله گران در تمام بازار ها و تایم فریم ها مورد استفاده قرار می گیرد. معامله کردن در چندین تایم فریم کمک می کند تا سیگنال های خرید و فروش زیادی برای تریدر های فعال فراهم شود. معامله گران اغلب از اندیکاتور CCI در چارت های بلند مدت برای شناسایی روند های مهم و همچنین در تایم فریم های کوتاه مدت برای تولید پولبک ها و سیگنال های معاملاتی استفاده می کنند.

 

مهد سرمایه | آشنایی با اندیکاتور CCI در تحلیل تکنیکال

 

نکات کلیدی اندیکاتور CCI در تحلیل تکنیکال

  • اندیکاتور CCI برای ردیابی تغییرات بازار مورد استفاده قرار می گیرد که نشان دهنده خرید و فروش می باشد.
  • اندیکاتور CCI قیمت فعلی را با قیمت میانگین در یک دوره زمانی خاص مقایسه می کند. استراتژی های مختلف از اندیکاتور CCI به روش های متفاوتی استفاده می کنند.
  • اندیکاتور CCI در چندین تایم فریم برای شناسایی مهمترین خط روند، پول بک یا نقاط ورود به آن خط روند کاربرد دارد.
  • برخی استراتژی های معاملاتی مبتنی بر اندیکاتور CCI وقتی قوانین شرایط نقض می شود می توانند چندین سیگنال های اشتباه یا معاملات ضررده تولید کنند.

استراتژی ها و اندیکاتور های تکنیکال بدون اشکال نیستند، تنظیم معیار های استراتژی و دوره های زمانی اندیکاتور ممکن است عملکرد بهتری را ارائه دهد. اگرچه تمام سیستم ها مستعد از دست دادن معاملات هستند، اجرای یک استراتژی استاپ لاس می تواند به پوشش ریسک کمک کند و تست استراتژی CCI برای تعیین سود در بازار و تایم فریم یک گام با ارزش قبل از شروع به معامله گری است.

آشنایی با اندیکاتور CCI برای معامله کردن روند سهام

اندیکاتور CCI قیمت فعلی را با قیمت میانگین در یک دوره زمانی مقایسه می کند. اندیکاتور بالا و پایین صفر نوسان کرده و به سمت مثبت یا منفی حرکت می کند. در حالی که بیشتر مقادیر تقریبا ۷۵ درصد مابین ۱۰۰- تا ۱۰۰+ در نوسان است. تقریبا ۲۵ درصد از مقادیر در خارج از این محدوده قرار می گیرد. این تغییرات و نوسان ها نشان دهنده نقاط قدرت و ضعف در تغییرات قیمت است.

 

مهد سرمایه | آشنایی با اندیکاتور CCI در تحلیل تکنیکالشکل ۱ نمودار سهام اندیکاتور

 

در شکل بالا اندیکاتور CCI مقدار دوره عدد ۳۰ محاسبه شده است. از آنجا که نمودار یک نمودار ماهانه است، هر محاسبه جدید بر اساس ۳۰ ماه اخیر انجام می شود. اندیکاتور CCI به مدت دوره ۲۰ و ۴۰ نیز رایج است.

مقدار دوره به تعداد کندل های قیمت اشاره دارد که شاخص در محاسبه اش درج می کند. کندل ها می توانند یک دقیقه، پنج دقیقه، روزانه، هفتگی یا هر تایم فریمی دیگری که در چارت قابل دسترس باشد.

اندیکاتور CCI هر چه با دوره زمانی بالاتر انتخاب شود (تعداد شمع های بیشتر)، شاخص اغلب کمتر در خارج از محدوده ۱۰۰- تا ۱۰۰+ نوسان می کند. معامله گران کوتاه مدت دوره های زمانی کوتاه تر را ترجیح می دهند (تعداد کندل های کمتر در چارت) زیرا سیگنال های زیادی در دوره زمانی کوتاه مدت صادر می شود. در حالیکه معامله گران و سرمایه گذاران بلند مدت دوره زمانی بلند تر مانند ۳۰ و ۴۰ را انتخاب می کنند. استفاده از نمودار های هفتگی و روزانه برای معامله گران بلند مدت توصیه می شود و معامله گران کوتاه مدت می توانند اندیکاتور را در بازه زمانی یک ساعته یا حتی یک دقیقه تنظیم کنند.

 

مهد سرمایه | آشنایی با اندیکاتور CCI در تحلیل تکنیکال

سیگنال های خرید و فروش

 

محاسبات اندیکاتور CCI به طور اتوماتیک توسط نرم افزار چارت و یا پلت فرم معاملاتی محاسبه می شود. شما فقط باید مقدار عدد دوره را مشخص کرده و تایم فریم معاملات خود را تعیین کنید. ( به طور مثال: ۴ ساعته، روزانه، هفتگی). تمام پلت فرم های معاملاتی اندیکاتور CCI را دارند.

وقتی اندیکاتور CCI بالاتر از ۱۰۰+  قرار بگیرد بر اساس اندازه گیری های اندیکاتور بدین معنی است که قیمت بالاتر از میانگین قیمت قرار دارد. وقتی که اندیکاتور زیر ۱۰۰- قرار بگیرد، قیمت زیر میانگین قیمت قرار دارد.

استراتژی اندیکاتور CCI در تحلیل تکنیکال

استراتژی اندیکاتور CCI در تحلیل تکنیکال برای ردیابی حرکات CCI بالای ۱۰۰+  استفاده می شود که سیگنال های خرید را صادر می کند. و شناسایی تغییرات حرکتی زیر ۱۰۰- که سیگنال های خرید و فروش صادر می شود. سرمایه گذار ها شاید تنها بخواهند سیگنال های خرید را انجام دهند و در زمان ارسال سیگنال فروش از بازار خارج شوند و دوباره وقتی سیگنال خرید صادر شد، وارد معامله شوند.

 

مهد سرمایه | آشنایی با اندیکاتور CCI در تحلیل تکنیکالشکل ۲

 

نمودار هفتگی بالا در سال ۲۰۱۱ سیگنال فروش صادر می کند وقتی که اندیکاتور به زیر ۱۰۰- نزول می کند. این اتفاق به معامله گران بلند مدت میگوید که روند نزولی در جریان است. معامله گران فعال نیز از این اندیکاتور برای سیگنال های فروش کوتاه مدت استفاده می کنند. این نمودار نشان می دهد در اوایل ۲۰۱۲ سیگنال خرید آغاز شده است، و پوزیشن فروش تا زمان حرکت اندیکاتور CCI به زیر ۱۰۰-  باز است.

تایم فریم های مختلف در استراتژی اندیکاتور cci

اندیکاتور CCI در تایم فریم های مختلفی قابل استفاده است. استفاده از تایم فریم های بلند مدت یا کوتاه مدت بستگی به انتخاب معامله گر دارد که بخواهد چه مدت زمانی معامله اش را باز نگه دارد. وقتی اندیکاتور به بالای ۱۰۰+ در چارت بلند مدت شما حرکت می کند به معنای روند صعودی است. در این هنگام شما بایستی فقط دنبال سیگنال های خرید در بازه کوتاه مدت باشید. روند تا زمانی که اندیکاتور به زیر ۱۰۰- حرکت کند صعودی در نظر گرفته می شود.

شکل دوم یک روند هفتگی صعودی تا اوایل ۲۰۱۲ را نشان می دهد. اگر این چارت بلند مدت شما باشد، شما می توانید تنها سیگنال های خرید را در چارت کوتاه مدت انجام دهید.

وقتی از چارت روزانه به عنوان چارت کوتاه مدت استفاده می کنید معامله گران اغلب وقتی اندیکاتور CCI به زیر ۱۰۰- نزول یافت اقدام به خرید می کنند و وقتی اندیکاتور به بالای ۱۰۰+ رسید از بازار خارج می شوند. دقت کنید اگر در چارت بلند مدت خط روند به سمت پایین تغییر جهت داد نشانه سیگنال فروش و خروج از همه معاملات خرید است.

 

مهد سرمایه | آشنایی با اندیکاتور CCI در تحلیل تکنیکالشکل ۳٫ سیگنال خرید و نقاط خروج در روند صعودی بلند مدت

 

اندیکاتور CCI شکل بالا سه سیگنال خرید و دو سیگنال فروش در چارت روزانه را نشان می دهد. تا زمانی که اندیکاتور در چارت بلند مدت روند صعودی را نشان می دهد، هیچ سیگنال فروشی صادر نخواهد شد.

وقتی اندیکاتور CCI به زیر ۱۰۰- در چارت بلند مدت حرکت کرد، فقط به دنبال سیگنال های فروش در چارت کوتاه مدت باشید.  روند نزولی تا زمانی که اندیکاتور CCI به بالای ۱۰۰+ در چارت بلند مدت تغییر جهت داد، ادامه خواهد داشت. البته به یاد داشته باشید در زمان خرید و فروش استاپ لاس یا حد ضرر را در نقاط مناسبی قرار دهید. در زمان خرید می توانید حد ضرر را در زیر Low اخیر تنظیم کرده و در زمان فروش حد ضرر را در High اخیر قرار دهید.

اعمال تغییرات و متغیرات دلخواه در اندیکاتور CCI

شما می‌توانید از اندیکاتور CCI برای تنظیم استراتژی به اشکال مختلفی استفاده کنید؛ بسته به تشخیص خود استراتژی سختگیرانه‌تر و یا ملایم‌تری اتخاذ کنید. به عنوان مثال هنگامی که از چند تایم‌فریم(Multi-time Frame) استفاده می‌کنید، می‌توان با در نظر گرفتن موقعیت‌های طولانی‌تر در بازه‌های زمانی کوتاه‌تر در حالی که CCI بلندمدت روی ۱۰۰+ است، استراتژی را سختگیرانه‌تر کرد. این کار تعدد سیگنال‌ها را کاهش خواهد داد اما روند کلی را به شکل فزاینده‌ای تقویت می‌کند.

همچنین قواعد ورود و خروج در تایم‌فریم‌های کوتاه‌تر نیز قابل تنظیم هستند. به طور مثال اگر روند بلندمدت صعودی باشد، ممکن است به اندیکاتور CCI اجازه دهید که در کوتاه‌مدت تا ۱۰۰- سقوط کند و سپس پیش از خرید مجدد به سمت بالای صفر حرکت کند. این احتمالاً منجر به پرداخت بهای بیشتری شود اما اطمینان بیشتری را در این مورد که پول‌بک(Pullback) کوتاه‌مدت تمام شده ایجاد می‌کند. همچنین به موازات این موضوع طبیعتاً در مورد از سرگیری روند بلندمدت نیز اطمینان‌بخش خواهد بود.

در خروج، ممکن است قصد داشته باشید که تا پیش از بستن لانگ پوزیشن، قیمت افزایش تا ۱۰۰+ را تجربه کرده و سپس به زیر صفر فرو برود. هرچند این می‌تواند به معنی دور ماندن برخی از پول‌بک‌های کوچک باشد اما ممکن است منجر به افزایش سود در طول یک روند بسیار قوی شود. ارقام و موقعیت‌های طرح‌شده در موارد پیشین از یک نمودار کوتاه‌مدت روزانه و نمودار بلندمدت هفتگی استفاده می‌کنند.

ترکیب‌های دیگر نیز ممکن است با نیاز شما منطبق باشند؛ مثل یک نمودار روزانه و ساعتی یا یک نمودار ۱۵ و ۱ دقیقه‌ای. اگر تعداد بسیار زیاد یا تعداد بسیار کمی سیگنال معامله دریافت می‌کنید، باید طول دوره اندیکاتور CCI را تنظیم کنید. پس از انجام این کار نتیجه نشان خواهد داد که تنظیم درست بوده یا غلط.

 

اندیکاتور CCI

نمودار (GOOG) مربوط به سهام گوگل با CCI 20 و مثبت/منفی ۲۰۰

 

شناخت مناطق اشباع خرید و اشباع فروش با اندیکاتور CCI

شناخت سطوح اشباع خرید یا اشباع فروش به کمک این اندیکاتور می‌تواند قدری گیج‌کننده و مبهم باشد. ابتدا در نظر داشته باشید که CCI یک نوسان‌گیر بدون حدود تعیین‌کننده است. از نظر تئوریک، هیچ سطح محدودکننده بالایی یا پایینی برای آن تعریف نشده است. این باعث می‌شود امر ارزیابی اشباع خرید یا اشباع فروش ، بیش از حد ذهنی و تئوری باشد.

دوماً اوراق بهادار می‌توانند به حرکت صعودی خود حتی پس از اینکه یک شاخص به اشباع خرید می‌رسد، ادامه دهد. به همین منوال ممکن است اوراق بهادار پس از اشباع فروش همچنان به سقوط ادامه دهند. معنای اشباع خرید و اشباع فروش از نقطه نظر CCI کاملاً متغیر است. ۱۰۰± ممکن است در یک بازه معاملاتی جواب دهد اما سطوح بالاتری نیاز است. ۲۰۰±  در این موارد می‌تواند کارسازتر باشد.

انتخاب سطوح اشباع خرید / اشباع فروش همچنین وابسته به نوسانات اساسی اوراق بهادار است. مثلاً دامنه CCI برای یک شاخص ETF، مانند SPY معمولاً کوچک‌تر از بسیاری سهام‌ها مانند گوگل است.

 

اندیکاتور CCI

نمودار SPY با CCI 20

 

مشکلات و خطاهای احتمالی در استراتژی

متأسفانه این استراتژی ممکن است چندین سیگنال غلط را در شرایط تلاطم بازار تولید کند یا منجر به از دست رفتن برخی معاملات شود. این اصلاً دور از ذهن نیست که اندیکاتور CCI در سطح سیگنال نوسان کند و این نتیجه بد خود را در ضررها یا سوگیری‌های کوتاه‌مدت غیر شفاف منعکس سازد. در چنین موقعیت‌هایی بهتر است به سیگنال اول مادامی که نمودار بلندمدت ورود شما را تأیید می‌کند اعتماد کنید.

همچنین این استراتژی اگرچه حد ضرر را شامل نخواهد شد اما توصیه می‌شود خودتان تا حدی ریسک ضرر را تحت نظر داشته باشید. در هنگام خرید، می‌توان یک حد ضرر را زیر پایین‌ترین نرخ نوسان اخیر قرار داد و در هنگام فروش می‌توان یک حد ضرر را در بالاتر از بالاترین نرخ نوسان اخیر قرار داد.

چند پرسش و پاسخ در مورد اندیکاتور CCI


کدام شاخص‌ها و اعداد در استفاده از فرمول اندیکاتور CCI دخیل هستند؟

مطابق فروملی که برای این اندیکاتور تعریف شده است، شما با سه متغیر مختلف در فرمول مورد نظر مواجه خواهید شد. این سه متغیر بدین شرح هستند: متغیر (Price) که همان قیمت دارایی است، متغیر (MA) که میانگین متحرک دارایی است و در نهایت متغیر (D) که در واقع انحراف از معیار است. در نظر داشته باشید که عدد (۰٫۰۱۵) بخش ثابت فرمول تعریف‌شده برای این اندیکاتور است.

 

مقصود از میانگین متحرک یا همان (MA) چیست؟

که یک سرواژه اختصاریافته از عبارت (Moving Average) است که در فرمول اندیکاتور CCI و طبیعتاً عملکرد آن نیز نقش کلیدی دارد. (MA) در واقع یک ابزار ساده تحلیل تکنیکال است که اطلاعات قیمت را از طریق ایجاد یک میانگین قیمت به‌روز و متغیر، دقیق‌تر و کاربردی‌تر می‌کند. این شاخص می‌تواند بسته به نیاز کاربر در بازه‌های مختلفی تعریف شود؛ ۱۰ روز یا حتی ۱۰ دقیقه. در مورد اندیکاتور CCI نیز انتخاب بازه بستگی به الزامات کلی اعمال اندیکاتور دارد.

اندیکاتور CCI را چگونه می‌توان تفسیر کرد؟

اندیکاتور CCI در واقع اختلاف بین تغییر قیمت یک اوراق بهادار و میانگین تغییر قیمت آن را اندازه‌گیری می‌کند. قرائت مثبت بالا، نشان می‌دهد که قیمت‌ها به‌خوبی بالاتر از حد متوسط خود هستند و این نشان‌دهنده قدرت است. اما قرائت منفی پایین نشان می‌دهد قیمت‌ها زیر حد متوسط هستند و این نشانگر ضعف است.

اندیکاتور CCI چه چیزی را محاسبه می‌کند؟

اندیکاتور CCI در واقع سطح فعلی قیمت را در ارتباط با یک سطح متوسط قیمت در یک بازه زمانی خاص اندازه‌گیری می‌کند. بدیهی است که CCI بالا خواهد بود اگر قیمت‌ها در حال حاضر بسیار بالاتر از حد متوسط باشند.

چگونه می‌توان به کمک اندیکاتور CCI معامله کرد؟

بهترین راه و روش برای معامله به کمک اندیکاتور CCI این است که ابتدا یک بازه یا بازار بدون نوسان‌های جهت‌دار و فراز و فرود واضح بیابید. پس از انجام این کار، به دنبال فراز و فرودهای جزئی که در پرایس اکشن ایجاد شده است را بگردید. سپس به محض اینکه قیمت به بازه بالاتر وارد می‌شود، منتظر CCI باشید که حرکت آرام و خسته‌کننده‌ای نشان دهد.

تفاوت اندیکاتور CCI با اندیکاتور RSI چیست؟

به طور خلاصه می‌توان گفت اندیکاتور RSI سرعت تغییرات قیمت را به منظور یافتن شرایط اشباع خرید یا اشباع فروش دنبال می‌کند. در حالی که اندیکاتور CCI تمرکز خود را صرف انحراف طبیعی از قیمت متحرک میانگین دارایی به سوی نقطه‌ای واگرا از چرخه روند عادی می‌کند. همچنین برخلاف RSI، اندیکاتور CCI بازه خاصی از متغیرات را دنبال نمی‌کند و این ممکن است قرائت و ارتباط برقرار کردن با آن را سخت‌تر کند.

مطالب زیر میتواند برای شما مفید باشد :

اشتراک گذاری

با نظر سنجی به ما کمک کنید تا بهترین محتوا را برای شما آماده کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *