سهام خزانه چیست؟ | قانون خرید و فروش + مزایا

فهرست مطالب

شرکت هایی هستند که به صورت قانونی و با مجوز دولتی وارد بورس می شوند. آن ها برای تقویت بیشتر و جذب سرمایه اقدام به فروش سهام از این طریق می نمایند. در بازار بور س اصطلاحاتی به کار برده می شود که مربوط به همان حوزه بوده و دست اندر کاران بورس از آن ها اطلاع کافی دارند. یکی از این اصطلاحات سهام خزانه می باشد. با این چند جمله به‌ عنوان برای آگاهی بیشتر شما عزیزان در مقاله پیش رو در مورد سهام خزانه توضیحاتی خواهیم داد. اگر تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با آموزش برنامه نویسی بورس یا معاملات الگوریتمی دارید می توانید از طریق وب سایت مهد سرمایه اقدام کنید.

بورس چیست؟

قبل از ورود به بحث اصلی لازم است در مورد بورس و تعریف آن توضیحاتی داده شود. در تعریف بورس می توان این تعریف را بکار برد. به محلی اطلاق می شود که در آن اوراق بهادار(اوراق سهام شرکت ها) و یا کالا ها و خدمات طبق شرایط و ضوابط مشخص قیمت گذاری می شوند. سپس مورد معامله قرار می گیرد. اما مهم ترین و اصلی ترین معاملات در بازار بورس به سه دسته تقسیم می شوند.

سهام خزانه – بورس اوراق بهادار چه نوع اوراقی هستند؟

این اوراق برگه هایی هستند که توسط شرکت های سهامی یا دولت ها و نهادهای دولتی منتشر می شوند که بر اساس ارزش و دارایی های آن قیمت گذاری می شود. این اوراق قابلیت انتقال به دیگران را نیزدارد.

بورس تجاری چه نوع بازاری است؟

بازاری است که در آن کالاهای بازرگانی وارداتی بدون عرضه مستقیم و با قبض انبار در بندر و یا گمرک محل ورود مورد معامله قرار می گیرند.

بورس کالا چه نوع بازاری است؟

بازاری است که در آن کالاهایی که مصرف عمومی دارند وفاسد شدنی نیستند مانند مواد اولیه مورد معامله قرار می گیرند.

 

سهام خزانه چیست؟

برای تعریف سهام خزانه می توان گفت سهام عادی یا ممتاز یک شرکت سهامی است که توسط همان شرکت مجددا خریداری می شود. این نوع خرید در ایران ممنوع می باشد. لازم به یاداوری است که شرکت های پذیرفته شده در بورس و بازارهای خارج از بورس می توانند تا ۱۰درصد سهام شناور خود را تحت عنوان سهام خزانه در شرکت نگهداری کنند. اینکه بر اساس قوانین ایران هیچ شرکتی قادر به خرید سهام خود نیست، بدین علت است که شرکت و مدیریت آن همیشه از اطلاعات آگاه هستند. ممکن است به واسطه این مزیت اقدام به خرید سهام خود با نازلترین  قیمت کنند. سپس همان را در اوج قیمت فروخته و موجب ضرر و زیان خریدار و فروشنده گردد.

قانون خرید و فروش سهام خزانه به چه شکل است؟

همانگونه که قبلا گفتیم شرکت ها می توانند تا۱۰ درصد از سهام خود را به عنوان سهام خزانه خریداری کنند. این خرید و فروش قوانین خاص خود را دارد که عبارتند از:

قانون خرید و فروش سهام خزانه

 • برنامه خرید و فروش سهام خزانه بایستی به تصویب هیئت مدیره شرکت برسد. یک روز قبل از جلسه بایستی هیئت مدیره مطلع شوند. بلافاصله بعد از اتمام جلسه باید نتایج آن به اطلاع سهامداران شرکت برسد.
 • خرید و فروش سهام حتما بایستی با اخذ مجوز کتبی از سازمان بورس انجام پذیرد.
 • ذکر این نکته لازم است که در تقسیم سود سالیانه، سودی به سهام تعلق نمی گیرد.
 • شرکت موظف است هر گونه تغییر در برنامه خرید و فروش سهام را به اطلاع سهامداران و سازمان بورس برساند.
 • خرید سهام خزانه توسط شرکت نباید باعث کاهش۵۰ درصدی سهام شناور بشود.
 • سهام خزانه شرکت به عنوان سهام شناور شناخته نمی شود.
 • سهام خزانه در مجامع شرکت حق رای ندارند و در حد نصاب های مربوط به تشکیل جلسات محاسبه نمی شوند.
 • شرکت هایی که در بازار پایه فرابورس قرار دارند اجازه و توان خرید سهام را ندارند.
 • اگر قبل از شروع پذیره نویسی شرکت افزایش سرمایه ای بوجود آمده باشد بایستی فاقد سهام خزانه باشد

مزیت های بازخرید سهام خزانه چه مواردی هستند؟

 • کنترل بیشتر بر تعداد سهام: از دلایلی که شرکتها اقدام به این کار می کنند که بر تعداد سهام بیشتری کنترل داشته باشند. این خرید سهام به مدیریت شرکت اجازه حفظ موقعیت تجاری و بقای شرکت را می دهد.
 • خرید سهام شرکت در قالب سهام خزانه می تواند نشان دهنده بهبود اقتصادی شرکت بوده. نشان دهنده افزایش سود اوری در آینده می باشد.
 • برخی از این شرکت ها در صورتی که با رشد کم مواجه باشند یا در مرحله تکاملی خود قرار گرفته باشند با بازخرید سهام به صورت خرید سهام خزانه وضعیت عملکرد خود را بهبود می بخشند.

نکته پایانی

خرید سهام خزانه نباید به عنوان ترفندی جهت فریب دیکر سهامداران باشد و نهایتا به ضرر و زیان طرفین بیانجامد. به همین دلیل هم هیئت مدیره و هم سهامداران بایستی این را در نظر بگیرند که قانون بر همه این مسائل تسلط دارد. پس ممکن است این مسئله برای شما برخورد قانونی را در بر داشته باشد.

اشتراک گذاری

با نظر سنجی به ما کمک کنید تا بهترین محتوا را برای شما آماده کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *