اِسکلپ و ۵ نکته‌ی مهم در این سیستم

فهرست مطالب


در این مطلب می‌خواهیم شما را با استراتژی اِسکلپ (Scalping) بیشتر آشنا کنیم. و ببنیم این سیستم معاملاتی بیشتر کجا استفاده می‌شود، چه مزایایی دارد، و چه حقایقی در پس آن نهفته است.

اما قبل از هر کاری باید با مفهوم اِسکلپ آشنا شویم.

 

اِسکلپ چیست؟

سیستم معاملاتی یا استراتژِی اِسکلپ، یکی از سریع‌ترین روش‌های معامله گرفتن در بازار است. در واقع تریدرها در این سیستم، از تایم‌فریم‌های ۱ دقیقه یا ۳ دقیقه—که البته غیراستاندارد است—استفاده می‌کنند.

اِسکلپرها اصلاً با نمودار کاری ندارند. آن‌ها فقط به جریان معاملات بازار نگاه می‌کنند. در واقع اِسکلپرها فقط بالا و پایین شدن بازار برایشان مهم است. این روش یکی از سریع‌ترین روش‌های معامله کردن در بازار است.

اهمیت اطلاعات مختلف برای اسکلپرها، نسبت به سایر تریدرها، دو چندان است. البته این استراتژی شاید اصلاً آن چیزی نباشد که شما فکر می‌کنید.

در این سیستم، برخلاف تایم‌فریم‌ها یا سیستم‌های بلندمدت، ابداً نمی‌توانید فقط به یک استراتژی تکیه کنید. بازارها همواره در حال تغییر هستند. نوسان کم، نوسان زیاد، بازارهای ترند، بازارهای صعودی یا نزولی… قطعاً درگیر همه‌ی این‌ها خواهید شد.

پس اگر فقط به یک استراتژی وابسته هستید، قطعاً نمی‌توانید در این سیستم زنده بمانید. بازارها هیچگاه صد در صد قابل پیش‌بینی و ارزیابی نیستند. پس، به‌عنوان یک اِسکلپر خیلی مراقب باشید.

نکته‌ی بعدی این است که از بین جفت‌اَرزهای مختلف و در بازارهای مختلف، نهایتاً بتوانید در دو یا سه بازار به‌صورت حرفه‌ای استراتژی اِسکلپ خود را پیاده کنید. دلیل این موضوع این است که برای حرفه‌ای شدن در اِسکلپ، باید رفتار قیمت را در بازارهای مختلف به‌خوبی بررسی کنید. ویژگی‌های بازار را بشناسید و بسیاری از موارد دیگر را یاد بگیرید.

طبیعتاً فرصت این را نخواهید داشت که تمام بازارها و تمام دارایی‌ها را رصد کنید.

بازارها هر کدام رفتار مخصوص خود را دارند. برای مثال نسبت پوند به دلار را در نظر بگیرید. این دو روبه‌روی هم قرار می‌گیرند. پوند در برابر دلار بازار ترند را می‌سازد. وقتی قیمت High قبلی را رد می‌کند، احتمالاً در همان جهت به حرکت خود ادامه می‌دهد.

اما در بازارهایی که دلار کانادا را داریم، وقتی قیمت High قبلی را رد می‌کند، نزول از همانجا آغاز می‌شود. البته می‌توانید تمام این موارد را در بک‌تست‌ها، خودتان تست کنید تا از صحت آن‌ها مطمئن شوید.

در نتیجه، بازارها، رفتارهای مختلفی دارند و به‌عنوان یک اِسکلپر، باید رفتار بازار را به‌خوبی بشناسید تا بتوانید در آن کار کنید.

اِسکلپ، یکی از سریع‌ترین سیستم‌های معاملاتی است.

اِسپرد در اِسکلپ

نکته‌ی بسیار مهمی که بسیاری از افراد از آن غافل هستند، بحث اِسپرد یا همان کارمزد معاملات است.

اگر قرار باشد معامله‌ای داشته باشیم با ۵ پیپ حد سود و ۵ پیپ حد ضرر، و اگر به ما بگویند که احتمال برد ۵۵ درصد است، آنگاه شما در این معامله شرکت می‌کنید؟ جواب شما احتمالاً مثبت است. زیرا احتمال برد بیشتر از احتمال ضرر است. اما در این معامله حتی اگر ۱ پیپ اِسپرد داشته باشیم، آنگاه شرکت در این معامله اصلاً عاقلانه نیست.

در واقع این ۱ پیپ کار ما را خراب می‌کند. این ۱ پیپ برابر با ۲۰ درصد از حد سود ما است. یعنی ما عملاً ۲۰ درصد از سود خودمان را همان ابتدا باید کم کنیم. تازه اگر مطمئن باشیم که معامله با ضرر بسته نمی‌شود.

بنابراین، هزینه‌های معامله مانند اِسپرد نباید فراموش شود. در سیستم اِسکلپ، اهمیت اِسپرد چندین برابر معاملات دیگر است.

در این میان کمیسیون را هم نباید از قلم بیندازیم. هر معامله یا بهتر بگوییم، هر لات برای شما کمیسیون می‌اندازد.

 

اهمیت خبر

مورد مهم بعدی اخبار و انتشار اخبار است. همیشه باید نسبت به خبرهای جدید و انتشار آن‌ها هوشیار باشید. زمانی که خبر NFP منتشر می‌شود، اگر ۲۰ یا ۳۰ پیپ اِسپرد داشته باشیم، فکر می‌کنید چه اتفاقی می‌اُفتد؟

اگر بخواهید در این هنگام معامله کنید، به خاطر حد سود یا حد ضرر کوچک، احتمالاً بلافاصله بعد از باز شدن معامله، از بازی خارج می‌شوید! به همین سادگی!

پس همیشه خبرها را رصد کنید. بهترین کار این است که هنگام انتشار اخبار مهم، اصلاً معامله نکنید.تمام پوزیشن‌های خود را ببندید و صبر کنید تا بازار آرام شود. در غیر این صورت، قطعاً بازار بلای بدی سرتان می‌آورد.

 

استرس

استرس، موضوع بسیار مهمی که باید حتماً اول از همه در مورد آن فکر کنید. اگر نمی‌توانید استرس خود را کنترل کنید، به درد اِسکلپ نمی‌خورید.

اگر شما در تایم‌فریم‌های بالا موفق نبوده و نیستید، هرگز سراغ اِسکلپ نیایید. در واقع سیستم اِسکلپ لحظه‌ای است. در لحظه باید تصمیم بگیرید، در لحظه باید فکر کنید و دکمه‌ی خرید یا فروش را بزنید.

تمام روز وقت ندارید که بخواهید در مورد استراتژی خود فکر کنید و استخاره بگیرید که آیا زمان مناسبی برای معامله کردن است یا خیر.

کندل، در ۱ دقیقه بسته می‌شود. در واقع هر ثانیه تاخیر برای شما می‌تواند حکم ضرر را تایید کند.

این ۵ مورد، همگی در کنار هم به شما کمک می‌کنند تا اِسکلپر بهتری باشید.

این سیستم معاملاتی بسیار استرس‌زا و بیرحم است. بسیاری از افراد نتوانسته‌اند از این سیستم جان سالم به در ببرند. اساس اِسکلپ بر مبنای سرعت بالا، حجم بالا، و معاملات کوتاه‌مدت است. بنابراین برای موفقیت در این عرصه باید، ریسک‌پذیر، سریع، باهوش، و البته، پول زیادی هم داشته باشید.

اشتراک گذاری

با نظر سنجی به ما کمک کنید تا بهترین محتوا را برای شما آماده کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *