کیف پول کاغذی

کیف پول کاغذی چیست؟

فهرست مطالب

کیف پول کاغذی، یک مکانیزم آفلاین برای ذخیره ی بیت کوین است و بر خلاف ارز فیات (fiat currency) هیچ گونه نمایش فیزیکال یا قابل رؤیتی از بیت کوین (یا سایر رمز ارزها) وجود ندارد. با این اوصاف کیف پول هایی که برای ذخیره ی توکن های دیجیتال (digital tokens) استفاده می شوند معمولاً برنامه های نرم افزاری هستند که هنگام انجام تراکنش ها به آپدیت و بروزرسانی دفتر کل بلاکچین کمک می کنند.

کیف پول های کاغذی با کیف پول های به اصطلاح گرم متفاوت هستند زیرا بدون نیاز به اینترنت کار می کنند. آن ها بیت کوین های قابل رویت را ذخیره نمی کنند. درواقع کیف پول کاغذی بیشتر به روش و نوع دسترسی صاحب رمز ارز اشاره دارد.کیف پول های کاغذی در سال های اولیه ی به وجود آمدن بیت کوین، بسیار محبوب بودند اما در این اواخر کاربران رمز ارز تمایل دارند که روش های جدیدی را برای ذخیره ی منابع خود کشف کنند.

نکات کلیدی

  • کیف پول کاغذی، یک تکه کاغذ چاپی است که شامل کلیدها و کدهای QR می باشد و این اطلاعات بیش تر برای تسهیل فرآیندهای مبتنی بر تراکنش های رمز ارز استفاده می شوند.
  • از آنجایی که نیازی به اینترنت نیست، بنابراین کیف پول های کاغذی ایمن تر از سایر اشکال ذخیره ی رمز ارز می باشند.
  • عده ی قلیلی از سرمایه گذاران بر این باورند که خطراتی مبنی بر مفقود شدن ، بدخوانی ، یا آسیب رساندن به کیف پول کاغذی، بسیار محتمل است لذا بروز این موارد باعث می شود تا از مزایای امنیتی آن قدری چشم پوشی کرد.

کیف پولی کاغذی چیست؟

 

درک مفهوم کیف پول کاغذی

مانند کیف پول گرم (hot wallet) ، کیف پول کاغذی نیز از کلیدهای خصوصی و عمومی استفاده می کند. بسیاری از کاربران رمز ارز سعی می کنند که منابع خود را در کیف پول کاغذی ذخیره کنند به همین دلیل همواره فرآیند چاپ کلید خصوصی، بر روی یک کاغذ را در دستور کار خود دارند.برای کسانی که علاقه مند به راه اندازی کیف پول های کاغذی هستند، اولین قدم بازدید از سایت مولد کیف پول است که به صورت تصادفی کلیدها و کدهای  QR مربوطه را ایجاد می کند.

به طور کلی توصیه می شود تا کاربران، هنگام تولید کلید ها دسترسی به اینترنت را قطع کنند و پس از ایجاد کلیدها نیز تمام تاریخچه یا history شبکه ی اینترنت خود را پاک کنند. در حالت ایده آل، آن ها معمولاً بر روی رایانه های کاملاً جدید تولید می شوند تا از تداخل برخی بد افزارها جلوگیری شود. البته این موضوع برای همه ی کاربران عملی نخواهد بود لذا پیشنهاد می شود قبل از تولید کلیدها عملیات چک کردن یا سرچ بد افزارها را در رایانه ی خود انجام دهید.

بعد از آن با اطمینان خاطر کدها را چاپ کنید و نگذارید آسیب ببینند یا مفقود شوند. برای دستیابی به اطلاعات بیش تر در مورد کیف پول ها می توان کدها را اسکن کرد. اما برای سهولت انجام تراکنش ها، کاربر باید یک “live wallet” یا کیف پول زنده (یک گزینه ی متصل به اینترنت) داشته باشد. از کیف پول زنده می توان برای “sweep” یا به اصطلاح جارو کردن کیف پول کاغذی استفاده کرد به طوریکه می توانید کوین های (coins) خود را از کیف پول کاغذی به کیف پول زنده منتقل کنید.

 

کیف پولی کاغذی چیست؟

 

مزایا و معایب کیف پول های کاغذی

مدت ها بود که کیف پول های قابل رویت یا فیزیکال، یکی از ایمن ترین روش های ذخیره ی بیت کوین در نظر گرفته می شد. اگر این کیف پول ها به درستی مهیا شوند، و به شرط رعایت برخی اقدامات احتیاطی، دسترسی به دارایی های بیت کوین برای کاربرهای متخاصم عملاً امری غیر ممکن است. کیف پول کاغذی یک روش کاملاً ایمن برای حفاظت از بیت کوین از حملات سایبری، بد افزارها و غیره می باشد.

اما این نکته را همواره به یاد داشته باشید، این بیت کوین نیست که مانند ارزهای معمول دیگر چاپ می شود بلکه این اطلاعات ذخیره شده در کیف پول بیت کوین یا کیف پول دیجیتال است که چاپ می شود. داده های موجود در کیف پول شامل کلید عمومی (آدرس کیف پول) است که به افراد این امکان را می دهد تا پول خود را به آن کیف ها منتقل کنند. همچنین این اطلاعات شامل کلید خصوصی نیز می شوند ، که دسترسی به بودجه های مصرفی یا “fund spending” را فراهم می کند.

بنابراین بیت کوین ها خودشان به صورت آفلاین ذخیره نمی شوند، بلکه این کلیدهای مهم هستند که به صورت آفلاین ذخیره می شوند.

این شکل از ذخیره سازی سرد، مزایای امنیتی فراوانی را به همراه دارند. کاربرها، کم و بیش در برابر حملات سایبری و بد افزارها آسیب پذیر نخواهند بود زیرا دسترسی به کلیدهای خصوصی کاربر از طریق برخی مسیرهای معمول به راحتی امکان پذیر نیست. البته ایمنی این اسناد فیزیکی نیز به طور کامل تضمین نمی شود، اگر یک هکر موقعیت کیف پول کاغذی شما را کشف کند و آن را به سرقت ببرد می تواند به دارایی های بیت کوین شما دسترسی پیدا کند.

 

کیف پولی کاغذی چیست؟

 

برخی از کاربران کیف پول کاغذی خود را پنهان می کنند، در این صورت باید از هرگونه آسیب محافظت شوند زیرا اگر کلیدها محو شوند دیگر قابل اسکن نیستند و کاربر دیگر هرگز نمی تواند به بیت کوین های ارسالی به آدرس مورد نظر دسترسی پیدا کند. حتی استفاده از پرینترهای غیر استاندارد ( برخی چاپگرهای غیر لیزری) ممکن است به کیف پول کاغذی آسیب برسانند.

از آنجایی که کیف پول های کاغذی دارای مزایای امنیتی هستند اما ریسک هایی را نیز با خود به همراه دارند و ممکن است از برخی از آن ها بسیار شدیدتر باشند. اگرچه ممکن است هکرها نتوانند به کلیدهای کاغذی چاپ شده دسترسی پیدا کنند اما روش های دیگری نیز برای یافتن این اطلاعات ارزشمند وجود دارد. پرینترهایی که به شبکه های بزرگ تر متصل هستند اغلب اطلاعات را ذخیره می کنند و می توان بد افزارهایی را به طور پنهانی، برای سرقت کلیدها در طی مراحل تولید نصب کرد.

برای برخی کاربران، ریسک بزرگ تر درواقع به خطای کاربر بر می گردد، اگر در چاپگر از جوهر ارزان قیمت و بی کیفیت استفاده شود ممکن است در گذر زمان از روی کاغذ محو شود و یا در مواردی روی کاغذ پخش یا به اصطلاح جوهر پس بدهد که در آن صورت نابودی کیف پول کاغذی را به همراه خواهد داشت. اگر کاغذ گم شود، پاره شود ، دزدیده شود و یا به هر نحوی آسیب ببیند باعث از بین رفتن کیف پول خواهد شد. بنابراین آنچه که کیف پول کاغذی را با ارزش جلوه می دهد حفظ و صیانت از آن در هر شرایطی است.

اشتراک گذاری

با نظر سنجی به ما کمک کنید تا بهترین محتوا را برای شما آماده کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *