ماینینگ

بعد از گذشت ۱۱ سال از معرفی بیتکوین آیا همچنان استخراج (ماینینگ) آن سودآور است؟

فهرست مطالب

طبیعتا قبل از رفتن به آشپزخونه و درست کردن یه غذای خوشمزه اول باید بدونیم اجزای تشکیل دهند اون غذا چیه و أصلا چطوری باید درستش کنیم !؟ حالا بماند که چطوری باید تو درست کردنش حرفه ای بشیم و بهترین طعم ممکن رو ازش بگیریم ! فرایند استخراج (ماینینگ) بیتکوین و کسب درآمد از طریق استخراج یا همون ماینینگ اون هم همینطوریه ؛ طبیعتا تا ندونیم ماینینگ چیه و به چه صورت استخراج انجام میشه یا أصلا تجهیزات و کاربردشون چیه نمیتونیم بریم سراغ این مسئله که استخراج بیت کوین هنوز هم سودآور هستش یا نه !

بزارید ماینینگ به زبون ساده به این صورت براتون باز کنم ؛ شما میرید سرکوچه برای یه تراکنش ساده یا حتی یه کارت به کارت از طریق دستگاه خودپرداز محل زندگیتون یا اصلا میرید که از طریق همون دستگاه خودپرداز قبض آب و برق خودتون رو پرداخت کنید , این کار را انجام میدهید و بعد تراکنش خود را ثبت میکنید و یک بازه حدودا ۵ تا ۱۰ ثانیه ای صبر میکنید تا در مرحله اول تراکنش شما از یک فاز امنیتی در شبکه بانکی عبور کند و در مرحله بعد به تایید سیستم و پروتکل بانکی برسد و بعد انتقال شما تایید و نهایی شود .

خب ماینینگ به زبان ساده یعنی همین ؛ شما در این فرایند توضیح داده شده در بالا خود را بجای آن سیستم تایید و امنیت شبکه بانکی بگذارید که ۱۰ ثانیه هم وقت شما را میگرفت ! حالا فکر کنید شما با تامین امنیت سیستم غیرمتمرکز بلاکچین و همینطور تایید تراکنش های بازار بیت کوین که به وسیله سیستم های ماینینگ شما انجام می شود مقداری بیت کوین دریافت می کنید.

حالا اگه بخوام این جمله های بالارو زیادی علمی کنم میشه کسب بیت کوین در ازای اجرای فرآیند تأیید اعتبار سنجی معاملات بیت کوین و همچنین ایجاد بستری برای امنیت شبکه معاملاتی بیتکوین را که این فرآیند را ماینینگ یا استخراج می نامیم . این سیستم میاد بستر معاملات شبکه بیت کوین را فراهم میکند که  شبکه به نوبه خودش خستگی ماینرها را با دادن بیت کوین جبران می کند .

حالا با یه حساب سر انگشتی ساده اگه قیمت بیت کوین بیشتر از هزینه های استخراج شده توسط ماینر باشد می توانند سود کسب کند. در چند سال گذشته هم با تغییرات گسترده در فناوری و ایجاد مراکز استخراج حرفه ای با قدرت محاسباتی بسیار زیاد و همچنین تغییر قیمت بیت کوین ، بسیاری از استخراج کننده ها یا همان ماینرهای خودمان از خود می پرسند که آیا  استخراج بیت کوین هنوز سودآور است؟

عوامل مختلفی وجود دارد که تعیین می کند استخراج بیت کوین یک کار سودآور است یا خیر ؟ این موارد شامل  تأمین انرژی سیستم رایانه ای (هزینه برق) ، در دسترس بودن و قیمت سیستم های رایانه ای و مشکل در ارائه خدمات است .مشکل در هش(هش ریت (HashRate) یا هش پاور (Hash Power) معیاری برای اندازه‌ گیری عملکرد یک دستگاه ماینر است) در ثانیه معامله اعتبارسنجی بیت کوین اندازه گیری می شود.

نرخ هش میزان حل مسئله را اندازه گیری می کند – با ورود تعداد بیشتری از استخراج کنندگان ، مشکل تغییر می کند زیرا شبکه برای تولید سطح مشخصی از بیت کوین هر ده دقیقه طراحی شده است. ۱  هنگامی که تعداد بیشتری استخراج کننده به بازار وارد می شوند ، برای اطمینان از ثابت بودن سطح ، مشکل افزایش می یابد. آخرین عامل برای تعیین سودآوری نرخ بیت کوین در مقایسه با ارز فیزیکی و استاندارد است .

 

بعد از گذشت حدود یازده سال از معرفی رمز ارز بیتکوین آیا همچنان استخراج ( ماینینگ ) آن سودآور است؟

 

نکات کلیدی

  • بیت کوین با استفاده از سکوهای محاسباتی که شامل سخت افزارهای گران قیمت هستند استخراج می شود.
  • ماینرها برای تأیید بلوک معاملات در شبکه بلاکچین ، بیت کوین دریافت می کنند.
  • هرچه تعداد بیشتری استخراج کننده برای دریافت پاداش بیت کوین رقابت می کنند ، روند کار دشوارتر می شود.
  • برای تعیین سودآوری استخراج بیت کوین برای شما ، هزینه تجهیزات و برق و همچنین مشکل مرتبط با استخراج و چگونگی تأثیر قیمت بیت کوین بر جوایز احتمالی را در نظر بگیرید.

سیستم های استخراج بیت کوین

قبل از ظهور نرم افزارهای  جدید استخراج بیت کوین ، استخراج به طور کلی در رایانه های شخصی انجام می شد ( که این وسط شاید براتون سوال باشه چرا !؟خب ببینید اون تایید تراکنش ها و تامین امنیتی شبکه بلاک چین نیاز به حل یکسری ساختارهای ریاضی و محاسباتی داره که بخاطر کم بودن تعداد ماینرها تا حدود سالهای ۲۰۱۳ این فرایند خیلی راحت بود و فقط با سیستم های سخت افزاری خیلی پایه ای این امر میسر بود)

اما معرفی تراشه های مدار مجتمع مخصوص برنامه که اختصارا بهشون ASIC هم گفته میشود تا ۱۰۰ میلیارد برابر توانایی بیشتر نسبت به سیستم های شخصی قدیمی را ارائه می دهند و استفاده از محاسبات سیستم های شخصی برای استخراج بیت کوین را ناکارآمد و منسوخ می کند. در حالی که استخراج بیت کوین از نظر تئوری با سخت افزارهای قدیمی هنوز امکان پذیر است ، اما همه می دانیم این امر فقط بر روی کاغذ  آن هم نهایتا ۱% ممکن هست و عملا بدون کاربرد هستند.

سودآوری قبل و بعد از  ASIC

ماینرهای قدیمی ( مثلاً در سال ۲۰۱۰ ) استخراج بیت کوین را فقط با استفاده از رایانه های شخصی خود انجام میدادند که به دلایل مختلف توانستند سود کسب کنند. مثلا ، این استخراج کنندگان از قبل سیستم های شخصی خود را در اختیار داشتند ، بنابراین هزینه های تجهیزات در واقع صفر بود. آنها می توانستند تنظیمات رایانه خود را تغییر دهند تا نهایتا با نصب برنامه های استخراج و اتصال سیستم به استخر ماینینگ این فرایند را انجام دهند.  پس از ورود ASIC ها ، بازی تغییر کرد.  اکنون افراد در حال مبارزه با سکوهای قدرتمند استخراج از استخرهای بیت کوین هستند که از قدرت محاسبات بیشتری برخوردارند.

 

بعد از گذشت حدود یازده سال از معرفی رمز ارز بیتکوین آیا همچنان استخراج ( ماینینگ ) آن سودآور است؟

 

از مشکلات استخراج بیت کوین هم بگیم !!

همانطور که در بالا بیان شد ، میزان دشواری مرتبط با استخراج بیت کوین متغیر است و تقریباً هر دو هفته یکبار تغییر می کند تا تولید پایدار بلوک های تأیید شده برای بلاکچین (و به نوبه خود بیت کوین های در گردش) را حفظ کند.  هرچه میزان دشواری بالاتر باشد ، احتمال اینکه یک ماینر فردی بتواند با موفقیت مشکل هش را حل کند و بیت کوین کسب کند ، کمتر است.

در سال های اخیر ، میزان سختی استخراج بسیار بالا رفته است.  تا جایی که میدونم این عدد براتون  شگفت انگیز میتونه باشه لازم میدونم این نکته رو هم بگم که هنگامی که بیت کوین برای اولین بار راه اندازی شد ، سطح مشکل حل مسائل ۱ بود. در ماه می ۲۰۲۰ ، این عدد به بیش از ۱۶ تریلیون رسیده است. پس یعنی استخراج بیت کوین در حال حاضر چند برابر دشوارتر از یک دهه قبل است.

تغییر پاداش ها

شبکه بیت کوین در ساختار عددی به ۲۱ میلیون بیت کوین محدود است.  این شرط اصلی کل اکوسیستم این رمز ارز از زمان تأسیس آن بوده است و خب باعث میشود محدودیت هایی برای کنترل ماینینگ این ارز رمزنگاری شده اعمال شده باشد.  در حال حاضر ،  بیش از ۱۸ میلیون بیت کوین استخراج شده است.  حالا در راستای همان محدودیت برای کنترل اکوسیستم و ماینینگ این ارز به عنوان روشی برای کنترل پروتکل شبکه ، تعداد بیت کوین پاداش داده شده به ماینرها را برای موفقیت کامل یک بلوک در هر چهار سال ، به نصف کاهش می دهد.

در ابتدا، تعداد بیت کوین پاداش داده شده به یک ماینر ۵۰ کوین بود . در سال ۲۰۱۲ بود که این تعداد نصف شد و پاداش هر ماینر به ۲۵ کوین رسید . در سال ۲۰۱۶ ، طبق انتظاری که همه داشتند میزان پاداش دوباره کاهش پیدا کرد و اینبار به ۱۲٫۵ کوین نصف شد.  در ماه می سال ۲۰۲۰ ، پاداش یک بار دیگر نصف شد و به عدد ۶٫۲۵ کوین رسید که پاداش فعلی ماینرها برای هربار استخراج میباشد . ماینرهای ورود نکرده به این حوزه هم باید توجه داشته باشند که اندازه پاداش در آینده کاهش می یابد ، حتی اگر احتمال افزایش بقیه مشکلات ماینینگ نیز وجود نداشته باشد.

 

بعد از گذشت حدود یازده سال از معرفی رمز ارز بیتکوین آیا همچنان استخراج ( ماینینگ ) آن سودآور است؟

 

سودآوری در محیط امروز

استخراج بیت کوین هنوز هم می تواند برای برخی از افراد منطقی و سودآور باشد.  تجهیزات با سهولت بیشتری تهیه می شوند ، اگرچه هزینه های ASIC رقابتی از چند صد دلار تا حدود ۱۰۰۰۰ دلار است. به عنوان مثال ، برخی از سخت افزارها به کاربران اجازه می دهند تا تنظیمات را برای کاهش نیاز به انرژی تغییر دهند ، بنابراین هزینه های کلی را کاهش می دهند.  ماینرهای احتمالی باید قبل از خرید با هزینه ثابت تجهیزات ، تجزیه و تحلیل هزینه و میزان سودآوری تا تغییرات قیمت ناگهانی خود را بررسی کنند .  متغیرهای مورد نیاز برای انجام این محاسبه بخشی از موارد زیر است :

  • هزینه برق : میزان برق شما چقدر است؟ به خاطر داشته باشید که نرخ ها بسته به فصل ، زمان روز و سایر عوامل تغییر می کنند.
  • کارایی سیستم شما : سیستم شما با اندازه گیری در وات چه میزان انرژی مصرف می کند؟
  • زمان سیستم شما برای استخراج : مدت زمان پیش بینی شده برای استخراج چقدر است؟
  • ارزش روز و تحلیل رشد و نزول بیت کوین : ارزش بیت کوین به دلار آمریکا یا ارز رسمی دیگر چقدر است؟

امیدواریم درباره این موضوع توانسته باشیم به خوبی نکات و مسائل کلیدی و مورد نیاز را به شما منتقل کرده باشیم .

اشتراک گذاری

با نظر سنجی به ما کمک کنید تا بهترین محتوا را برای شما آماده کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *