آموزش برنامه نویسی بورس

کتاب برنامه نویسی بورس به زبان mql4 (اکسپرت)

فهرست مطالب

خوب است بدانید که معامله گران حرفه‌ای بازار خرید و فروش بورس نیز مانند هر کس دیگری در ابتدای راه آماتور بوده‌اند و با آموزش بورس، تمرین و تکرار آموخته‌های خود توانسته‌اند به جایگاه کنونی که دارند برسند. چرخه‌ی آموزش، تمرین و تکرار بایستی مرتباً انجام شود تا از شما یک فرد حرفه‌ای در بورس بسازد. در مقاله پیشرو در خصوص کتاب برنامه نویسی اکسپرت به زبان mql4 صحبت کرده‌ایم.

ضرورت آموزش برنامه نویسی بورس

در این مقاله می‌خواهیم کتاب برنامه نویسی اکسپرت به زبان mql4 را که یکی از شاخه‌های اصلی آموزش بورس می‌باشد را به شما معرفی کنیم و ضرورت آموزش برنامه نویسی بورس را برای شما شرح دهیم. باید بدانید که ورود به هر کاری نیازمند کسب آگاهی و دانش جهت یادگیر آن فعالیت می‌باشد.

اگرچه استادان و صاحب نظران بورس، موفقیت در این بازار را تنها به آموزش آکادمیک و تئوری محدود نمی‌دانند بلکه اصل تکرار، تمرین و صبر را سر لوحه‌ی آموزش‌های خود در خصوص بازار بورس و خرید و فروش در آن دانسته‌اند. با این حال مطالعه در حوزه‌های مختلف این بازار امری ضروری می‌باشد که اهمیت آن بر کسی پوشیده نیست. با ما همراه باشید.

معرفی مترجم کتاب برنامه نویسی اکسپرت به زبان mql4

نویسنده کتاب برنامه نویسی اکسپرت به زبان mql4 آقای اندرو یانگ می‌باشد که ترجمه‌ی آن را کاپیتان مهدی صفائی بر عهده گرفته است. این کتاب را می‌توان مناسب‌ترین منبع جهت آموزش برنامه نویسی بورس دانست. مترجم این کتاب را جهت استفاده‌ی علاقه مندان به معاملات اتوماتیک، اکسپرت‌نویسی و اندیکاتورنویسی ترجمه کرده چرا که معتقد بوده که هیچ منبع فارسی برای معامله گران ایرانی بازار که با پلتفرم متاتریدر ۴ اقدام به معامله در بازارهای بین المللی می‌کنند، وجود ندارد.

نکات مهم در خصوص مطالعه کتاب برنامه نویسی بورس

از آن جایی که مطالب این کتاب به صورت مختصر و مفیدی ارائه شده و هنگام نوشتن آن فرض را بر این گرفته‌اند که خواننده کتاب با پلتفرم متاتریدر ۴ آشنایی کاملی داشته و به شیوه‌ی استفاده از کلیه امکانات این نرم افزار تسلط کافی را دارد. به عبارتی این کتاب بدون هیچ گونه زیاده گویی نگاشته شده، بنابراین به شما توصیه می‌کنیم که حین مطالعه کتاب، هیچ بخشی از آن را از دست ندهید.

به یاد داشته باشید که آموزش بورس بخش برنامه نویسی بسیار فرّار بوده و نمی‌توان ادعا کرد که با یک بار یادگیری و تمرین، تسلط کافی را می‌توان به دست آورد. در واقع شما بایستی کلیه کدها و مفاهیم ذکر شده را چندین بار تکرار کنید و از مرور آن واهمه‌ای نداشته باشید تا بتوانید به تسلط نسبی دست پیدا کنید. شایان ذکر است که فراگیری هر زبان برنامه نویسی در شروع راه، بسیار سخت و طاقت فرسا به نظر می‌آید اما با کمی تلاش و پشتکار می‌توان این سختی را به آسانی شیرینی تبدیل کرد.

برنامه نویسی اکسپرت به زبان mql4

اهداف کتاب برنامه نویسی اکسپرت

  1. در این کتاب عملکرد رفتار پلتفرم در محدوده BACK END به طور واضح و شفافی برای معامله گر بیان شده و مفاهیم مطالعاتی بازار به درستی به خواننده‌ی کتاب آموزش داده شده است.
  2. در این کتاب جهت سنجش کارایی استراتژی‌های معامله گر، یک آزمون گرفته می‌شود.
  3. با مطالعه‌ی کتاب آموزش بورس، خطاهای انسانی و احساسی خود حین اجرا در معاملات را به حداقل برسانید.
  4. این کتاب امکان کنکاش، عیب یابی و گسترش استراتژی‌ها را به کمک یک تست برای شما فراهم می‌کند.
  5. کتاب حاضر این امکان را به شما می‌دهد تا بر مبنای تابع مورد نظر خود شاخص‌های تکنیکال را طراحی نموده و استراتژی‌های خود را بر آن پیاده سازید.
  6. این کتاب به شما کمک می‌کند تا بدون ایجاد معامله‌ای بتوانید در سهم مورد نظر خود هشدار یا ALERT لازم را دریافت کنید.

مقدمه‌ای بر MQL

فصل اول آموزش بورس شامل مقدمه‌ای بر متاادیتور، معرفی اکسپرت، آشنایی با فرمت و محل فایل‌ها، گرامر، کامنت‌ها، شناسه، متغیرها، Constants یا ثابت‌ها، توابع، Variable Scope یا گسترۀ متغیر، چیدمان یک فایل MQ4، ایجاد یک اکسپرت جدید، Preprocessor Directives یا دستورات پیش پرداز، پارامترها و متغیرهای اکسترنال، متغیرهای عمومی، توابع خاص و دیگر توابع می‌باشد.

درج معامله

فصل دوم کتاب آموزش بورس شامل Bid، Ask و اِسپرد، انواع معاملات، فرآیند درج معامله، ORDERSEND، درج یک معامله از نوع مارکت، درج Pending Stop Order و Pending Limit Order، محاسبه‌ی Stop Loss و Take Profit، محاسبه در واحد pips، Point، Slippage، Market Info، بازیابی اطلاعات معامله، بستن معاملات، استفاده از معاملات انتظاری و معرفی یک اکسپرت ساده می‌باشد.

درج معامله پیشرفته

فصل سوم آموزش بورس شامل سازگاری ECN، اصلاح معامله، اضافه کردن حد سود و ضرر به معامله‌ی موجود، اصلاح قیمت یک معامله‌ی انتظاری، بررسی اِستاپ‌ها و قیمت معاملات انتظاری، Stop Levels، بررسی قیمت‌های حد سود و ضرر، بررسی قیمت‌های معاملات انتظاری، محاسبه‌ی مقدار لاتیج، بستر ترید، رفرش کردن متغیرهای از پیش تعریف شده، رسیدگی به خطاها و سَر هم کردن همه چیز می‌باشد.

برنامه نویسی اکسپرت به زبان MQL4کار کردن با توابع

این فصل از آموزش بورس شامل تابع اندازه‌ و بازبینی لاتیج، تابع درج معامله، درج معاملات انتظاری، تابع بستن معامله، تابع بستن معامله‌ی انتظاری، توابع محاسبۀ حد سود و حد ضرر، بررسی Stop Level، اضافه کردن حد سود و ضرر، استفاده از فایل‌های Include، استفاده از Library ها، و تعریف یک اکسپرت ساده می‌باشد.

مدیریت معامله

این فصل کتاب شامل حلقۀ معامله، عملگر for، عملگر while، حلقۀ معامله، شمارش معامله، بستن چند معامله، تریلینگ اِستاپ‌ها، حداقل سود، Break Even Stop و آپدیت کردن اکسپرت می‌باشد.

شرط‌های معامله و اندیکاتور

این فصل کتاب شامل داده‌های قیمت، اندیکاتورها، اندیکاتورهای روند، اُسیلاتورها، اندیکاتورهای سفارشی، ثابت‌های اندیکاتور، تایم فریم‌ها، قیمت اِعمال شده، روش‌های مووینگ اوریج، اَرزیابی شرط‌های معامله، عملیات‌های ارتباطی، عملیات‌های Boolean، خاموش و روشن کردن یک اندیکاتور و مقایسۀ مقادیر اندیکاتور در سرتا سر کندل‌ها می‌باشد.

کار کردن با زمان و تاریخ

فصل هفتم کتاب برنامه نویسی بورس شامل متغیرهای Date time، Constant های Date time، توابع تاریخ و زمان، ساختن یک تایمر ساده و اجرا روی باز شدن کندل می‌باشد.

نکات و ترفندها

فصل هشتم کتاب شامل کاراکترهای Escape، استفاده از کامنت‌های نمودار، تنظیمات چک، دمو یا محدودیت‌های حساب، Message Box، Flag های دکمه‌ای، Flag های آیکون، Flag های بازگشتی، هشدارهای ایمیلی، سعی مجدد هنگام خطا، استفاده از کامنت‌های معامله به عنوان نشانگر، بررسی مارجین، بررسی اِسپرد، چندین معامله، متغیرهای جهانی، بررسی سود معامله، مارتینگل، اِشکال زدایی اکسپرت شما، عیب یابی خطاهای متناوب ترید و برطرف کردن خطاهای کامپایل می‌باشد.

اندیکاتورهای سفارشی و اِسکریپت‌ها

این فصل کتاب برنامه نویسی شامل بافرها، ساخت یک اندیکاتور سفارشی، خصوصیات ترسیم، استفاده از نام‌های بافر توصیفی، تابع start اندیکاتور و اِسکریپت‌ها، ضمیمه A شامل اکسپرت ساده، اکسپرت ساده با معاملات انتظاری، ضمیمه B شامل اکسپرت پیشرفته، اکسپرت پیشرفته با معاملات انتظاری، ضمیمه C شامل  اکسپرت با توابع– معاملات انتظاری، ضمیمه D شامل فایل Include ، ضمیمه E شامل اندیکاتور سفارشی می‌باشد.

خرید کتاب برنامه نویسی اکسپرت به زبان mql4

اشتراک گذاری

با نظر سنجی به ما کمک کنید تا بهترین محتوا را برای شما آماده کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *