چرا ایلان ماسک بیت‌کوین را فروخت؟

فهرست مطالب

چرا ایلان ماسک بیت‌کوین را فروخت؟

اخبار رمزاَرزها و به خصوص بیت‌کوین و این‌بار خبری در مورد اینکه شرکت تسلا ۱۰ درصد از دارایی‌های بیت‌کوین خودش رو فروخته به تازگی منتشر شد. همینطور آقای ایلان ماسک هم در این باره صحبت کرده است.

خبری که این روزها همه در مورد اون صحبت می‌کنند، این هست که تسلا بخشی از بیت‌کوین خودش رو فروخته. شرکت تسلا در ماه فوریه اقدام به خرید بیت‌کوین کرده بود که حدود ۱٫۵ میلیارد دلار ارزش این خرید بود. سود بسیار زیادی هم به‌واسطه‌ی این کار عاید تسلا شد. اما اقدام به فروش ۱۰ درصد از این مقدار کرده که تقریباً ۱۰۰ میلیون دلار سود نصیب این شرکت شده.

خیلی‌ها بعد از این حرکت کمپانی تسلا وحشت کردند. اما بازار کریپتو در مجموع رو به رشد هست. بیت‌کوین حتی با انتشار این خبر باز هم ۵۳ هزار دلار رو رد کرده.

خیلی از مردم ایلان ماسک رو محکوم به این کردند که در پشت صحنه دست داره و اینکه چرا ایلان ماسک بیت‌کوین رو فروخته! در حالی که تازگی اقدام به خرید کرده؛ اما این خیلی مهم نیست و برعکس میتونه خیلی خوب باشه.

چقدر این موضوع اهمیت داره؟

شرکت مهد سرمایه با پیگیری این موضوع، مطالب زیر را برای شما عزیران جهت مطالعه آماده نموده است:

مقالات و نوشته‌های زیادی در این مورد نوشته شدند. برای مثال: تسلا سود هنگفتی از فروش بیت‌کوین به چنگ آورد!

در ماه فوریه، شرکت خودروسازی تسلا اعلام کرد که بیت‌کوین به ارزش ۱٫۵ میلیارد دلار خریداری کرده است.

تسلا در ربع اول سال ۲۰۲۱ اقدام به فروش بخشی از بیت‌کوین خود کرد، و در مجموع ۲۷۲ میلیون دلار منفعت کسب کرد. و از این مبلغ، چیزی در حدود ۱۰۱ میلیون دلار سود خالص هست.

و جالب‌تر اینکه تسلا به تازگی اعلام کرده برای پرداخت مبلغ خودروهای تسلا، می‌تونید از بیت‌کوین به‌جای پول نقد هم استفاده کنید.  حتی این شرکت اعلام کرد که بیت‌کوین به‌دست‌آمده از طریق فروش خودروها رو نگه میداره. این برای بیت‌کوین خبر خوبی هست، و البته اگر قرار بود بیت‌کوین ریزش داشته باشه، قطعا تسلا بیت‌کوین رو نگه نمیداشت.

بهتره اینجا به نکات مثبت نگاه کنیم تا اینکه ایلان ماسک رو متهم کنیم که داره بیت‌کوین رو پایین میاره یا اینکه روابط پشت پرده داره.

 

واکنش ایلان ماسک در مورد خبر بیت‌کوین چه بود؟

البته آقای ماسک به تازگی واکنش نشون داده و در توییتر پاسخ یکی از توییت‌ها رو داده که گفته:

«درست فهمیدم؟ ایلان ماسک بیت‌کوین میخره، بعد میزنه تو سر بیت‌کوین، دوباره قیمت بیت‌کوین بعد مدتی بالا میره. دوباره ایلان ماسک همین کار رو تکرار میکنه و منفعت زیادی هم کسب میکنه.»

حالا نکته اینجاست که ایلان ماسک این کار رو نکرده. بلکه شرکت تسلا این کار رو کرده، و همونطور که می‌بینید ایلان ماسک در پاسخ گفته:

«خیر، شما اشتباه فهمیدید، من هیچ بیت‌کوینی که برای خودم باشه نفروختم. بلکه شرکت تسلا ۱۰ درصد از بیت‌کوین خودش رو فروخته و اون رو نقد کرده تا نقدینگی خودش رو در ترازنامه مالی تامین کنه. این کار ضروری بوده.»

به لغت MY و عبارت MY BITCOIN دقت کنید، این اولین باری هست که ایلان ماسک در مورد اینکه خودش بیت‌کوین داره، صحبت میکنه. پس، تسلا این کار رو انجام داده، نه ایلان ماسک.

قبلاً ایلان ماسک گفته بود که بیت‌کوین داره و در واقع بیت‌کوین رو بهش هدیه دادند، اما الان میشه فهمید که اقدام به خرید بیت‌کوین کرده، اما هیچ‌وقت نگفته چه مقدار داره یا اینکه هدفش چیه و حتی اینکه سایر رمزاَرزها رو هم خریده یا نه.

بالاخره تکلیف بیت‌کوین چه شد؟

کمی فکر کنیم، اگر اونها به پول نیاز داشتند، یا اینکه بیت‌کوین نزولی بود، قطعاً بیشتر از ۱۰ درصد میفروختند! بعد از انتشار این موضوع، بیت‌کوین باز هم روند صعودی خودش رو داره و ۵۰ هزار دلار رو رد کرده.

بیت‌کوین ابتدا به ۴۷ هزار دلار رسید، سپس سریع رشد کرد و به ۴۹ هزار دلار رسید و الان هم ۵۰ هزار دلار رو رد کرده.

دقت کنید، شرکت تسلا یعنی کارمندان اون شرکت که تعدادشون هم کم نیست… و خیلی از افراد اونجا کار میکنند و بیت‌کوین رو قبول دارند.

و مهمتر از همه اینکه قطعاً شرکت تسلا تحلیلگرهای حرفه‌ای داره که اوضاع رو بررسی می‌کنند.  اگر در آینده احساس خطر کنند، هیچ‌وقت اقدام به خرید نمیکنن! منظور از این آینده حداقل ۱ یا ۲ سال هست، پس تسلا به نگه داشتن بیت‌کوین ادامه میده و بیت‌کوین رو به‌عنوان روش پرداخت حفظ میکنه.  شرکت‌های دیگه هم قطعاً این کار رو خواهند کرد.

این‌ها به کنار، خیلی بعیده که دوباره ریزش بسیار شدید گذشته رو داشته باشیم. اگر یادتون باشه از ۲۰ هزار دلار ریزش داشتیم تا ۳ هزار دلار! دیگه چنین ریزشی تقریباً اتفاق نمی‌اُفته، حداقل نه به این شدت! و میشه گفت که بسیاری از شرکت‌ها سراغ بیت‌کوین میرن و حداقل در بحث ترازنامه خودشون از بیت‌کوین می‌تونن به‌خوبی استفاده کنند.

با شروع این کار، وقتی بسیاری از شرکت‌ها سمت بیت‌کوین بیان، این باعث افزایش تقاضا میشه و همینطور بسیاری از تریدرهای خرده‌پا هم اعتماد می‌کنند و بیشتر به بیت‌کوین جذب میشن.

اما بعضی‌ها هنوز هم عقیده دارند که بیت‌کوین تا ۴۲ هزار دلار نزول داره که البته بعیده چنین چیزی اتفاق بیفته. اما به هر حال این هم یک نوع تحلیل هست، ولی با توجه به شرایط فعلی بازار نمیشه انتظار چنین ریزش بزرگی رو داشت.

از آلتکوین‌ها چه خبر؟

نکتۀ بعدی… بیت‌کوین با رشد آلتکوین‌ها بخشی از سلطۀ خودش رو بر بازار از دست داده!

خیلی از آلتکوین‌ها وضعیت خوبی دارند و تقریباً به بالاترین حد خودشون رسیدند. در اینجا خبرش رو داریم که آلتکوین‌ها پس از بازگشت بیت‌کوین به بالای مثبت ۵۰ هزار دلار، رشد خودشون رو ادامه دادند و به بالاترین حد خودشون از زمان پیدایش رسیدند. شما هم اگر می‌خواهید در بازار کریپتو موفق باشید و کامل مسیر رو یاد بگیرید، حتماً سراغ آلتکوین‌ها برید.

مطالب مختلف زیادی هست که می‌تونید از آن‌ها برای یادگیری استفاده کنید. و در عین حال مسلط بر بازار بشید. یه دلیل مهم اینه که بازار رمزاَرزهای کوچک به نسبت بازار رمز‌اَرزهای اصلی ریسک بیشتری دارند، پس از فرصت برای تسلط خودتون می‌تونید به‌خوبی استفاده کنید.

بیت‌کوین چقدر در زندگی ما وارد شده؟

و اما خبر بعدی که خیلی هم مهم هست اینه که پی‌پال عرضه کریپتو رو آغاز کرده. این خیلی میتونه جالب باشه. این کار فراتر از انتظار هست. پی‌پال در حال حاضر اقدام به عرضۀ ۴ رمز‌اَرز کرده و با این روند قطعاً خدماتش در این حوزه بیشتر و بیشتر خواهد شد.

به‌تازگی پرداخت با کریپتو در پی‌پال ارائه شده است. اما متاسفانه، فعلاً امکان جابه‌جایی و خارج کردن کریپتو از کیف‌پول پی‌پال وجود ندارد، اما پی‌پال باید این قابلیت رو اضافه کنه که کاربرها بتونن رمز‌اَرزهای خودشون رو برداشت کنن و به والت‌ خودشون انتقال بدند.

کار منحصراً به کیف‌پول پی‌پال نباید ختم بشه. و جالب اینجاست که پی‌پال روزی مخالف این قضیه بوده، ولی الان پیش‌بینی کرده که بین ۵ تا ۱۰ سال آینده، تغییرات در بازارهای مالی به‌اندازه‌ی ۲۰ سال گذشته خواهد بود! خیلی خوبه که پی‌پال به این موضوع پرداخته و داره بیشتر و بیشتر وارد این حوزه میشه. خیلی از شرکت‌های سهام هم وارد این حوزه شدند و من پیش‌بینی می‌کنم با این روند، قیمت سهام در سال ۲۰۲۱ بالاتر برود.

مراقب باشید…

اما برعکس این هم هست! چون اگر ریزش شدیدی در کریپتو داشته باشیم، قطعاً کمپانی‌های سهام، ضررهای بزرگی خواهند داشت، اما یادتون باشه که ریزش‌های مقطعی و کم جزئی از بازار هست و این موضوع کاملاً طبیعیه. ولی بازار، بازار پرنوسانی هست ولی در کل بازار کریپتو در سال ۲۰۲۱ صعودی هست.

اَرزش تمام رمز‌اَرزها در مجموع نزدیک ۱ تریلیون دلار هست و ما تازه اول راه رمز‌اَرزها هستیم. اگر شما در این بازار فعالیت دارید، پس شما جزو اولین نفرها در تاریخ محسوب میشید!

روش خود من در برابر رمز‌اَرزها این هست که بررسی میکنم تقاضا کجا بیشتر وجود داره. با رعایت مدیریت ریسک و مدیریت سرمایه، سود نه چندان بالا ولی خوبی از این بازار کسب میکنم.

 

خالق بیت‌کوین؛ از نظرها پنهان!

و اما مطلب بسیار جالب. امروز که دارم این ویدیو رو ضبط میکنم، دهمین سالگرد آخرین پیام ساتوشی ناکاموتو هست. دقیقاً ۱۰ سال پیش در چنین روزی آخرین پیام رو از آقای ساتوشی ناکاموتو دریافت کردیم. ۲۶ آوریل ۲۰۱۱٫

ایشون در پیام خودشون گفتند که “سراغ موضوعات دیگه‌ای میروم”.

حالا سوال اینجاست که چنین فرد خلاقی، با این توانایی، چه چیزهایی رو در ذهن خودش داره که بخواد به اونها بپردازه؟ شاید جوابش اسپیس ایکس در تسلا باشه! نظر شما چیه؟

به شخصه باور ندارم که ایلان ماسک همون ساتوشی ناکاموتو باشه اما مدارک زیادی برای اثبات این قضیه وجود داره. زمانی که بیت‌کوین معرفی شد، ایلان ماسک داشت هر دو شرکت خودش رو از دست میداد. در واقع لبه‌ی ورشکستگی قرار داشت و تقریباً سخت‌ترین زمان در طول عمرش رو داشت سپری می‌کرد!

فروش بیت‌کوین توسط شرکت تسلا - ایلان ماسک

رمزاَرزها و رشد و مالیات

خب، خبر بعدی اینکه بیت‌کوین، رشد خودش رو ادامه میده و بالای ۵۰ هزار دلار هست. به نظرم این روند ادامه داره، هرچند بعضی‌ها هنوز اعتقاد دارند که ریزش بیت‌کوین تا ۴۲ هزار دلار در راه هست. اما همونطور که گفتم این خیلی نمیتونه واقعیت داشته باشه.

البته نباید احساسات بازار رو دست‌کم بگیریم. اگر واقعاً خبر بدی در راه باشه، چنین ریزشی محتمل هست و خیلی دور از ذهن نیست.

و نکته‌ی نهایی هم اینکه بایدن مالیات بر رمز‌اَرزها رو ۰٫۳ درصد افزایش داده که چیز زیاد مهمی نیست. هرچند باعث ترس و وحشت شده، اما اگر سرمایۀ شما میلیون دلاری باشه، این عدد به چشم میاد. ولی در سرمایه‌های کم این رقم مهم نیست. یادتون باشه که اگر در بازار کریپتو فعالیت دارید، این قانون شامل حال شما هست. ولی اگر به رمز‌اَرزها به چشم سرمایه‌گذاری نگاه می‌کنید، و قصد خرید و فروش ندارید، مشکلی نیست. نیازی هم به پرداخت مالیات نیست!

اشتراک گذاری

با نظر سنجی به ما کمک کنید تا بهترین محتوا را برای شما آماده کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *