طرح پانزی چیست؟ | انواع طرح ponzi

فهرست مطالب

در این مقاله از وب سایت مهد سرمایه به بررسی این مسئله می پردازیم که طرح پانزی چیست؟ دنیای سرمایه گذاری پر از عجایب و شگفتی های بسیار است. یکی از این شگفتی ها همین طرح ponxi می باشد. این طرح پیشینه ای بسیار جذاب دارد و به عنوان یکی از طرح های خاص در سرمایه گذاری ها دیده می شود.

در ادامه این مقاله با ما همراه شوید تا برای کسب اطلاعات دقیق در ارتباط با طرح پانزی شما را همراهی کنیم. شما می توانید برای آموزش سرمایه گذاری در بورس نیز به وب سایت مهد سرمایه مراجعه کنید.

طرح پانزی چیست؟

طرح Ponzi  یک کلاه برداری در سرمایه گذاری است که با استفاده از وجوه جمع آوری شده از سرمایه گذاری های قبلی، به سرمایه گذاری های جدید وجهی را پرداخت می کند. اما داستان این طرح به صورت دیگری است. سازمان دهندگان طرح Ponzi اغلب قول می دهند پول شما را سرمایه گذاری کنند و بازدهی بالایی را با خطر کم یا بدون خطر بدست آورند. اما در بسیاری از طرح های Ponzi، کلاهبرداران سرمایه گذاری نمی کنند.

در عوض، آنها از آن برای پرداخت به کسانی که زودتر سرمایه گذاری کرده اند استفاده می کنند و ممکن است مقداری را برای خودشان نگه دارند. به همین دلیل است که طرح پانزی را می توان یک مدل از کلاه برداری در سرمایه گذاری دانست.

با درآمد اندک یا ناچیز، طرح های Ponzi برای زنده ماندن به جریان مداوم پول جدید نیاز دارند. هنگامی که جذب سرمایه گذاران جدید دشوار شود، یا تعداد زیادی از سرمایه گذاران موجود پول نقد کنند، این طرح ها متلاشی می شوند.

تاریخچه ای بر طرح پانزی

در این بخش نگاهی به طرح پانزی و تاریخچه آن خواهیم داشت. دانستن این تاریخچه شرایط ما را در روند سرمایه گذاری و اطلاعات آن بهتر از قبل پیش می برد. طرح های پونزی به نام چارلز پونزی نامگذاری شده اند. در دهه ۱۹۲۰، پونزی به سرمایه گذاران قول بازگشت ۵۰ درصدی در طی چند ماه را برای آنچه ادعا کرد سرمایه گذاری در کوپن های نامه بین المللی است، داد.

پونزی از بودجه سرمایه گذاران جدید برای پرداخت “بازده” جعلی به سرمایه گذاران قبلی استفاده کرد. همان طور که اشاره کردیم سازمان دهندگان طرح Ponzi اغلب قول بازده بالا را می دهند بدون خطر یا کم خطر.

طرح پانزی

اصلی ترین هشدار ها در طرح Ponzi کدامند؟

بسیاری از طرح های Ponzi دارای ویژگی های مشترک هستند. با توجه به شرایط این طرح ها، به دنبال این علائم هشدار دهنده باشید:

  • بازده بالا با خطر کم یا بدون خطر. هر سرمایه گذاری دارای درجاتی از ریسک است و سرمایه گذاری هایی که بازده بالاتری دارند معمولاً ریسک بیشتری دارند. نسبت به هرگونه فرصت “تضمین شده” سرمایه گذاری بسیار مشکوک باشید.
  • بازدهی بیش از حد سازگار. سرمایه گذاری ها به مرور زمان بالا و پایین می شوند. در مورد سرمایه گذاری که بطور منظم بدون در نظر گرفتن شرایط کلی بازار، بازدهی مثبت ایجاد می کند، تردید داشته باشید.
  • سرمایه گذاری های ثبت نشده طرح های پانزی
  • فروشندگان غیر مجاز. اصولا اکثر طرح های Ponziشامل افراد فاقد مجوز با شرکت های ثبت نشده است.
  • استراتژی های مخفی و پیچیده. اگر آنها را درک نمی کنید یا نمی توانید اطلاعات کاملی در مورد آنها کسب کنید، از آنها اجتناب کنید.
  • مسائل مربوط به مدارک. خطاهای صورت حساب ممکن است نشانه ای باشد که وجوه وعده داده شده را سرمایه گذاری نمی کنند.
  • مشکل در دریافت پول. اگر مبلغی دریافت نکردید یا در پرداخت نقد با مشکل روبرو شدید مشکوک شوید. مروجان طرح Ponzi گاهی اوقات سعی می کنند با ارائه بازدهی بالاتر حتی برای ماندگاری، از پرداخت نقدی شرکت کنندگان جلوگیری کنند.

این موارد نشان می دهند برای هر طرح سرمایه گذاری پانزی باید به دقت در همه موارد بررسی هایی را انجام دهید.

درک طرح های پانزی و انواع آن

در این بخش می خواهیم مفهومی از انواع این طرح ها را ببینیم. طرح Ponzi یک کلاهبرداری در سرمایه گذاری است که در آن به مشتریان وعده داده می شود که سود زیادی را بدون هیچ خطری دریافت کنند. شرکت هایی که در یک طرح Ponzi حضور می یاند، تمام انرژی خود را برای جذب مشتریان جدید برای سرمایه گذاری متمرکز می کنند.

این درآمد جدید برای پرداخت بازده سرمایه گذاران اصلی استفاده می شود که به عنوان سود حاصل از یک معامله قانونی مشخص شده است. طرح های پانزی برای ادامه بازده سرمایه گذاران قدیمی به جریان مداوم سرمایه گذاری های جدید متکی هستند. وقتی این جریان تمام شود، طرح از بین می رود. این نوع مبادله به عنوان آربیتراژ شناخته می شود که عملی غیرقانونی نیست.

اشتراک گذاری

با نظر سنجی به ما کمک کنید تا بهترین محتوا را برای شما آماده کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *