سرمایه گذاری در متاورس چگونه است؟

آموزش سرمایه گذاری در متاورس به زبان ساده

فهرست مطالب

در آینده ای نزدیک اینترنت به گونه ای متحول خواهد شد که تمام محدودیت های فیزیکی موجود را پشت سر خواهد گذاشت و همه کاربران آن به آسانی خواهند توانست در بستر مجازی با یکدیگر تعامل داشته باشند. یکی از این محیط ها که در سال های اخیر توسعه چشمگیری یافته، متاورس  است.

متاورس یک محیط سه بعدی مجازی است که امکان توسعه بسیاری از کسب و کارها و فعالیت های روزمره در آن امکان پذیر شده است. از این رو توسعه این فناوری باعث ایجاد فرصت های سرمایه گذاری بسیاری در این بستر شده است. اگر چه متاورس هنوز هم در مسیر توسعه و تکامل خود قرار دارد اما ویژگی های منحصر به فرد آن باعث شده است که بسیاری از افراد به فکر سرمایه گذاری در این محیط باشند.

با توجه به افزایش تعداد مخاطبان متاورس، به طبع باید منتظر علاقه شرکت هایی باشیم که درصدد سرمایه گذاری و کسب سود از این پروژه بی نظیر هستند. یکی از نمونه های بارز آن فیسبوک است که نام خود را به متا تغییر داد و برنامه ریزی های لازم برای سرمایه گذاری ده ها میلیارد دلاری در این محیط را انجام داد.

متاورس چیست؟

از زمان ظهور اینترنت نزدیک به چندین دهه می گذرد. این فناوری نگرش ما را نسبت به جهان کاملا تغییر داده است. یکی از مهم ترین مزایای آن دسترسی آزادانه به اطلاعات و تعاملات اجتماعی جامعه بشری بوده است.  با این حال تحول دیگری که در درون دنیای ارتباطات صورت گرفته ظهوری فناوری جدیدی به نام متاورس است.

متاورس یا فرا جهان، یک واژه مفهومی است که توجهات بسیاری از فناوری های دیگر را به خود جلب کرده است. در این دنیای مجازی تصور بر این است که اطلاعات و داده ها به صورت مجازی و در حالت سه بعدی در اختیار کاربران قرار گرفته است و در آن به جای اینکه به این محیط تماشا کنید وارد آن شده و فعالیت های دلخواه خود را انجام می دهید.

برای ورود به این دنیای مجازی به برخی از ابزارها مانند عینک های واقعیت افزوده، برنامه های گوشی هوشمند و یا سایر ابزارهای دیگر نیاز خواهید داشت تا با استفاده از آنها بتوانید درس بخوانید، کار و یا بازی انجام دهید و این فعالیت ها همچنان در حال گسترش است و می توانید بسیاری از فعالیت های روزمره دیگر خود را در این بستر انجام دهید.

به طور خلاصه، انسان ها با اتصال به این دنیای یکپارچه مجازی، زندگی مجازی خود را به همان شیوه ای که در زندگی فیزیکی داشتند ادامه خواهند داد. مثلا به یک سفر مجازی خواهند رفت و یا اینکه اثر هنری مجازی خلق خواهند کرد. در هر حال ما شاهد یک شگفتی در دنیای اینترنت هستیم که به تدریج در حال نمایان شدن است.

چگونه در متاورس سرمایه گذاری کنیم؟

متاورس یک فرصت سرمایه گذاری بی نظیر را برای همه فراهم کرده است از غول های فناوری گرفته تا افرادی که کم ترین سرمایه را در اختیار دارند علاقه مند به فعالیت در این حوزه هستند. در این پروژه می توان به صورت مستقیم و غیر مستقیم سرمایه گذاری کرد. در حال حاضر سه راه مستقیم برای سرمایه گذاری در متاورس وجود دارد.

اول اینکه بایستی توکن های متاورس مانند مانا (MANA) و یا سند (SAND) را از طریق وب سایت های عرضه کننده خریداری کرد. دوم اینکه ان اف تی (NFT) یا همان توکن های منحصر به فرد موجود در بازی های متاورسی را خرید و راه حل سوم این است که در زمین های مجازی عرضه شده در متاورس سرمایه گذاری کرد. این زمین ها در قالب ان اف تی (NFT) عرضه می شوند.

چگونه در متاورس سرمایه گذاری کنیم؟

اگر بارها نام چنین روش های سرمایه گذاری را شنیده اید و چندان برای شما جذاب نبوده می توانید به صورت غیر مستقیم اقدام به سرمایه گذاری در متاورس کنید اما چگونه؟ برخی از شرکت ها همانند فیسبوک و اپل به صورت فعالانه در متاورس حضور دارند می توانید سهام آنها را خریداری کنید. همچنین یک روش دیگری که وجود دارد این است که در یک شاخص متاورس سرمایه گذاری نمایید. در ادامه قصد داریم یک راهنمای گام به گام برای کمک به سرمایه گذاری در متاورس را توضیح دهیم.

نخستین مرحله برای سرمایه گذاری در متاورس

هر خریدی در متاورس نیازمند صرف هزینه است اما برای پرداخت هزینه آن به ارز دیجیتال نیاز دارید. برای اینکه ارز دیجیتال را نگهداری کنید باید دارای یک کیف پول دیجیتال باشید تا از طریق آن اقدام به پرداخت هزینه های مربوط به متاورس کنید.

محبوب ترین کیف پول رمزنگاری شده برای خرید ان اف تی، کیف پول متامسک (MetaMaskبایننس (Binance) و کوین بیس (Coinbase) است. البته گزینه های دیگری نیز وجود دارد که برحسب علاقه خود می توانید از آنها استفاده کنید. اکثر قریب به اتفاق ان اف تی ها (NFT) مبتنی بر رمز ارز اتریوم هستند از این رو بهتر است که مقداری ارز دیجیتال اتریوم در کیف پول خود داشته باشید.

ایجاد حساب کاربری در پلتفرم مورد نظر

اگر قصد دارید توکن مورد نظر خود را تهیه کنید ساده ترین روش خرید از یک صرافی مطمئن است که صرافی بایننس جز محبوب ترین آنهاست. از طرف دیگر بهترین پلتفرم های متاورس دیسنترالند (Decentraland)  و سندباکس (Sandbox) نام دارند و واحد پولی آنها به ترتیب رمز ارز مانا (MANA) و سند (SAND) است.

ان اف تی های مورد نظر را انتخاب و پرداخت را انجام دهید

اگر به هر کدام از پلتفرم هایی که علاقه مند شده اید دقت نمایید متوجه خواهید شد که ان اف تی های آنها قیمت از پیش تعیین شده ای ندارند. برای این که صاحب آنها شوید باید در مزایده های این پلتفرم ها شرکت کنید و با قیمت پیشنهادی خود رقبای خود را شکست دهید. به عبارت دیگر باید بیشترین قیمت را پیشنهاد دهید تا برنده شوید.

بعد از برند شدن باید هزینه آن را پرداخت کنید برای این منظور، کیف پول خود را باید به پلتفرم متصل کرده باشید و پرداخت را به سرعت انجام دهید. البته توجه داشته باشید که اولین کاری که بعد از وارد شدن به پلتفرم مورد نظر باید انجام دهید اتصال کیف پول خود به پلتفرم مورد نظر است.

همیشه خرید از بازارهای اولیه مانند (سندباکس، اکسی اینفینیتی و دیسنترالند) و بازارهای ثانویه مانند OpenDea معایب و مزایای خاص خود را دارد. خرید از بازار اولیه باعث افزایش سود در فروش مجدد آنها می شود ولی باید تخمین ارزش آن به درستی صورت بگیرد. از این رو در هنگام خرید از بازار اولیه قیمت آن را با بازار ثانویه مقایسه کنید. در این صورت می توانید مناسب ترین قیمت را برای خرید ان اف تی مورد نظر خود ارائه دهید.

چطور در متاورس به صورت غیر مستقیم سرمایه گذاری کنیم؟

براساس تحلیل های صورت گرفته در شرکت گلدمن ساکس (Oldman Sachs)، متاورس توانایی جذب بیش از 8 تریلون دلار سرمایه را دارد که تنها شرکت مایکروسافت تا به حال بیش از 69 میلیارد دلار سرمایه را به این پلتفرم اختصاص داده است. از این رو به عقیده بسیاری از سرمایه گذاران فعال در این حوزه چشم انداز بسیار روشنی برای آینده این فناوری قابل پیش بینی است.

خرید زمین مجازی یکی از بهترین راههای سرمایه گذاری در متاورس

 

رقابت بسیار زیادی در بخش تجارت زمین در متاورس در جریان است. بسیاری از شرکت ها بخش بزرگی از سرمایه خود را به خرید زمین در متاورس اختصاص داده اند و برخی دیگر با ایجاد و توسعه زمین در متاورس اقدام به فروش آنها می کنند که نمونه بارز آنها شرکت Pavia است که دارای 100 هزار قطعه زمین مجازی به صورت ان تی اف است که بیش از 60 درصد آن را به فروش رسانده است.

این پروژه در بستر بلاک چین کاردانو طراحی شده و بیش از 8700 مالک زمین مجازی دارد. اگر شما هم علاقه مند باشید می توانید اقدام به خرید زمین مجازی از چنین شرکت هایی کنید. البته قبل از خرید زمین مجازی بهتر است اطلاعات لازم درباره پلتفرم های ارائه دهنده زمین مجازی را بدست آورید.

خرید سهام شرکت های فعال در متاورس

واقعیت امر این است که حضور مستقیم برای سرمایه گذاری در متاورس سود بالایی دارد اما باید بدانید که به همان اندازه نیز دارای ریسک است و ممکن است براساس انتخاب اشتباه بخش اعظم سرمایه خود را از دست بدهید.  اما یک راه پیشنهادی دیگری که می توانید در متاورس برای سرمایه گذاری انجام دهید خرید سهام مرتبط با این پروژه است.

برخی از شرکت ها که به صورت فعالانه در حال توسعه این پلتفرم هستند بخشی از سهام خود را به سرمایه گذاران واگذار می کنند. چنین شرکت هایی علاوه بر توسعه برخی از محصولات مرتبط با آن مانند عینک های واقعیت مجازی (VR)، برنامه های سه بعدی و فناوری های شبکه را نیز به کاربران خود ارائه می دهند. از محبوب ترین شرکت های که در حوزه متاورس فعال هستند و سهام خود را به سرمایه گذاران واگذار کرده اند می توان به اپل، فیسبوک و یونیتی اشاره کرد.

سرمایه گذاری در شاخص متاورس، MVI نام دارد و همانند شاخص های سهام در بازار بورس دارای نوسان است. هر سهم شاخص متاورس در حال حاضر قیمتی معادل 200 دلار آمریکا ارزش دارد و یکی از مهم ترین مزایای آن این است که نوسان آن اندک بوده و احتمال از بین رفتن سرمایه شما به کم ترین میزان ممکن می رسد. البته باید گفت که به دلیل این که کشور ما تحت تحریم قرار دارد امکان خرید آن وجود ندارد.

جمع بندی

همانطور که شاید متوجه شده باشید متاورس به طور دائم در حال توسعه و تکامل است و یک انتقال عظیم از یک دنیای فیزیکی به دنیای مجازی در حال رخ دادن است. در این بین فرصت های بی شمار زیادی برای سرمایه گذاری در این حوزه فراهم شده، اما باید توجه داشته باشید که قبل از هرگونه سرمایه گذاری در متاورس تحقیقات و بررسی های لازم را به عمل بیاورید و بعد اقدام به سرمایه گذاری در این حوزه نمایید.

اشتراک گذاری

با نظر سنجی به ما کمک کنید تا بهترین محتوا را برای شما آماده کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *