گنجینه ای بنام داده ها و انبار کردن آن در دنیای بلاک چین

گنجینه ای بنام داده ها و انبار کردن آن در دنیای بلاک چین

فهرست مطالب

گنجینه ای بنام داده ها و انبار کردن آن در دنیای بلاک چین

اگر بتوانید داده ها و قدرت همراه آنها را انباشته کنید، می توانید با تولید دانش اختصاصی موقعیت خود را مستحکم تر نماید.برای درک بهتر این مطلب باید چندین مثال برای شما بیاوریم، شرکت های بزرگ دیجیتال و قدرتمند مانند آمازون، گوگل، اپل و فیس بوک که همه آنها زمانی شرکت های نوپای اینترنتی بودند و از زمان به وجود آمدن دائما در حال بدست آوردن و جمع کردن گنجینه های بزرگی از داده هایی بودند که آن را شهروندان و نهادها تولید می نمایند و غالبا آنها را در مقابل ارائه خدمت وب در انبارهای داده اختصاصی خود ذخیره می کنند.

با اینکه آنها اطلاعات و داده های ارزشمند و بسیار عالی برای مصرف کنندگان خود تولید می کنند، ولی در هر صورت یک پیامد این امر این است که داده ها در حال تبدیل شدن به مرحله جدیدی از دارایی می باشند. دوره جدیدی که احتمال می رود دوره قبلی دارایی ها را زیرورو کند. یک مسئله مهم و حیاتی دیگر که با آن روبرو می شویم معنی و مفهوم قدیمی حریم خصوصی و تضعیف آن و همچنین از بین رفتن استقلال فردی می باشد.

چگونگی استفاده دولت ها از اینترنت و داده ها

همه حکومت و دولت ها از اینترنت برای بهبود عملیات و خدمات خود استفاده می نمایند، ولی بعضی از حکومت های زورگو و به ظاهر دمکراتیک در حال حاضر از این فناوری برای نظارت و حتی سوءاستفاده از مردم بهره می برند. در بسیاری از کشورهای قدرتمند و صاحب تکنولوژی و همچنین به ظاهر دموکراتیک، از این فناوری های ارتباطاتی برای جاسوسی کردن در مورد تمام  مردم جهان و همچنین مردم کشور خودش در مورد عقاید عمومی آنها و تغییر آن برای پیشبرد منافع کوته نظرانه خود و همچنین ضایع کردن حقوق و آزادی ها برای باقی ماندن در مسند قدرت خود استفاده می نمایند.

منظور از بیان این مطالب این نیست که بعضی از افراد بیان نمایند که با این وضعیت پیش آمده، وب دیگر برای همه مرده است در صورتی که وب برای زندگی در دنیای آینده دیجیتالی کاملا حیاتی می باشد و همه ما باید از تلاش های انجام شده در جهت صحیح دفاع از آن، مانند تلاش های بنیاد شبکه جهانی وب، که برای آزادی، بی طرفی و تکامل دائم آن مبارزه می کنند، پشتیبانی و حمایت نماییم.

گنجینه ای بنام داده ها و انبار کردن آن در دنیای بلاک چین

فناوری بلاک چین در ذخیره داده ها

امروزه فناوری بلاک چین، دنیایی از امکانات جدید را در پیش روی ما قرار داده است تا تمامی این روندها را معکوس سازیم. اکنون دارای یک پلتفرم همتا به همتای واقعی هستیم که بسیاری از مسائل هیجان انگیزی را که در زندگی روزمره پیش روی ما است به راحتی میسر می سازد. ما همه می توانیم هویت و داده های شخصی خود را در اختیار خودمان داشته باشیم.

می توانیم با خیال راحت و به سادگی تراکنش هایی انجام دهیم، ارزش هایی را ایجاد و مبادله نماییم، بدون آنکه واسطه های قدرتمندی که به عنوان میانجیان پول و اطلاعات عمل می نمایند، در آن کوچکترین مداخله ای داشته باشند. میلیاردها نفر از مردم محروم، به زودی می توانند به راحتی وارد اقتصاد جهانی شوند. ما می توانیم از حریم خصوصی خود محافظت کنیم و از اطلاعات خود سود کسب کنیم.

می توانیم اطمینان حاصل کنیم که سازندگان و خالقان آثار، پاداش مایملک فکری خود را دریافت می کنند. به عوض تلاش برای حل مشکل نابرابری اجتماعی رو به رشد تنها از طریق توزیع مجدد ثروت، می توانیم شروع به تغییر دادن نحوه توزیع ثروت کنیم.

مقاله مرتبط : بعد از گذشت ۱۱ سال از معرفی بیتکوین آیا همچنان استخراج (ماینینگ) آن سودآور است؟

جعبه سیاه هویت

در دنیای امروزه شما نیاز به سازمانی با حقوقی که به آن اعطا شده دارید تا هویتی برای شما ایجاد نماید، مانند یک کارت بانکی، یک کارت پرواز ، یا یک کارت اعتباری. در هنگام تولد نوزاد، والدین نامی برای فرزند خود در نظر می گیرند و پزشک متخصص زایمان یا مامایی دارای جواز صادر شده از طرف دولت هستند و آن کودک را به دنیا می آورند، از کودک دلبندشان اثر پا می گیرند و وزن و قد کودک را تعیین می کنند، و هر دو طرف با امضای گواهی ولادت، در مورد زمان، تاریخ و محل تولد نوزاد را شهادت می دهند.

اکنون آنها می توانند این گواهی را در بلاک چین ثبت نمایند و اعلان تولد و یک هزینه دانشگاه را به آن متصل نمایند. دوستان و خانواده می توانند بیت کوین هایی به تحصیلات عالیه آن کودک اختصاص دهند. جریان داده های نوزاد از اینجا آغاز می شود.

این سازمان ها و نهادها، داده های شما را به شکل یک نماینده مجازی گردآوری می کنند و برای شمای مجازی چنان مزایای جدید و خارق العاده ای فراهم می آورند که حتی در مخیله والدین شما هم نمی گنجید. اما این آسایش نیز بهایی دارد بنام حریم خصوصی.

اگر این شمای مجازی در حقیقت به مالکیت شما در می آمد و در درون جعبه سیاه هویت شما زندگی می کرد، شما می توانستید از جریان داده های خود سود کسب کنید و در هنگام اثبات یک حق خاص، تنها آنچه را که نیاز بود، آشکار کنید. چرا گواهینامه رانندگی شما باید حاوی اطلاعاتی بیش از آنکه شما آزمون رانندگی را با موفقیت پشت سر گذارده اید و توانایی خود برای رانندگی را نشان داده اید، باشد.

دورانی از اینترنت را تصور کنید که خود، محتویات جعبه سیاه خودتان را مدیریت و پشتیبانی کنید. این خدمتکار نرم افزاری مورد اعتماد می تواند تنها جزئیات مورد نیاز برای هر موقعیت را افشا نماید و در آن واحد و در همان حال که شما در دنیای دیجیتال راه خود را باز می کنید، ذره های اطلاعات شما را از جایی به جایی دیگر حرکت دهد.

گنجینه ای بنام داده ها و انبار کردن آن در دنیای بلاک چین

اطلاعات شخصی مجازی در بلاک چین

ممکن است به نظر برسد که این امر مانند مسائلی است که در فیلم های علمی تخیلی مانند ماتریکس یا آواتار نمایش می دهند. اما امروزه فناوری های بلاک چین امکان آن را فراهم آورده است. این مفهوم را می توان هویت پایدار دیجیتال و شخصیت در روی یک بلاک چین، نامید. در اقتصاد آنلاین دیجیتال، شما جنبه های مختلف خود را به نمایش می گذارید و در آن دنیا، از پلتفرم شخصیت های متفاوت تعاملات خود را انجام می دهید.

لذا انتظار می رود شما دارای یک شخصیت قانونی باشید، یعنی شخصیتی از وی که مالیات می پردازد، وام می گیرد و خود را بیمه می کند. شما احتمالا یک شخصیت کسب و کار و یک شخصیت خانوادگی خواهید داشت تا مسائلی که می خواهید به شخصیت قانونی خود ارتباط دهید را از هم جدا کنند. شما می توانید یک شخصیت بازیکن داشته باشید که مایل نباشید آن را به شخصیت کسب و کار خود ارتباط دهید.

جعبه سیاه شما می تواند شامل اطلاعاتی باشد، مانند برگه شناسنامه صادره از سوی دولت، شماره تأمین اجتماعی، اطلاعات پزشکی، حسابهای خدماتی، حسابهای مالی، گواهینامه ها، جوازهای کار، گواهی ولادت، سایر انواع گواهی ها و اطلاعاتی چنان شخصی که مایل به افشای آن ها نباشید اما خواهان کسب سود از ارزش آنها برای رأی گیری با یک مطالعه تحقیقی باشید. شما می توانید مجوز استفاده از این داده ها را برای اهداف خاص، به اشخاص خاص برای دوره های زمانی خاص بدهید. شما می توانید زیر مجموعه ای از ویژگی های خود را به چشم پزشکتان ارسال کنید و همچنین زیر مجموعه متفاوتی را به صندوق پوشش ریسکی که مایل به سرمایه گذاری در آن هستید، ارسال نمایید.

در دنیای فیزیکی، شهرت شما محدود به محل زندگیتان می شود. مغازه دار محل شما، کارفرمای شما و دوستانتان در یک مهمانی همه دارای عقیده خاصی در مورد شما هستند. در اقتصاد دیجیتال، شهرتهای شخصیت های مختلف در جعبه سیاه هویت قابل حمل خواهد بود. این قابلیت به انتقال مردم سراسر جهان به درون اقتصاد دیجیتال کمک می کند. افرادی در آفریقا که دارای یک کیف پول دیجیتال و یک جعبه سیاه هویت باشند، می توانند شهرت مورد نیاز برای قرض گرفتن پول و راه اندازی کسب و کار را به دست آورند.

هویت تنها بخش کوچکی از این مسئله است. بقیه آن ابریست (ابر هویت) از ذرات ریزی که ارتباطات ضعیف یا مستحکمی با هویت شما دارند. اگر بخواهیم همه این ها را روی یک بلاک چین ثبت کنیم، که یک دفتر کل تغییر ناپذیر است، نه تنها نکات ظریف مربوط به تعامل اجتماعی بلکه موهبت فراموش کردن را نیز از دست خواهیم داد.

گنجینه ای بنام داده ها و انبار کردن آن در دنیای بلاک چین

طرحی برای موفقیت

ابتکاراتی که توسط پروتکل اعتماد امکان پذیر شده اند، فرصت های جدیدی برای جهانی موفق تر فراهم ساخته اند. موفقیت در مرتبه اول و مهم تر از همه در مورد استاندارد زندگی است. افراد برای دستیابی به آن، باید وسایل، ابزار و فرصت های ایجاد ثروت اقتصاد بلاک چین مادی و رشد اقتصادی را داشته باشند. اما موفقیت شامل مسائل بیشتری می شود امنیت فرد، ایمنی، سلامت، تحصیلات، پایداری محیط زیست، فرصت های لازم برای شکل دهی و کنترل سرنوشت فردی و مشارکت در اقتصاد و جامعه).

به منظور کسب موفقیت، یک فرد باید حداقل دارای دسترسی به شکلی از خدمات مالی اولیه باشد تا بتواند به شیوه ای قابل اطمینان ابزارهای ارزش، ارتباطی و تراکنشی را ذخیره و انتقال دهد و به اقتصاد جهانی متصل شود و امنیت، استحقاق مالکیت زمین، و سایر دارایی هایی که به لحاظ قانونی مالک آن هاست را به دست آورد. این امر و بیشتر از این، وعده ایست که بلاک چین به ما می دهد.

مطالب مرتبط

برای مطالعه آخرین مقالات مهد سرمایه به صفحه مقالات مراجعه فرمایید.


اشتراک گذاری

با نظر سنجی به ما کمک کنید تا بهترین محتوا را برای شما آماده کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *