انواع وضعیت نماد ها در بورس | لیست وضعیت ها + انواع بازار

فهرست مطالب

امروزه فروش کالاها به طرق مختلفی صورت می‌ گیرد و شرکت های مختلف برای جذب سرمایه بیشتر از راه های مختلف اقدام به این کار می کنند. یکی از این راه ها ورود به بازار بورس وعرضه سهام یا کالاهای خود در این بازار می باشد. وضعیت بازار بورس با بازارهای عادی متفاوت می باشد. برای هر تغییراتی در وضعیت بازار نمادهایی مشخص و به نمایش گذاشته می شود. در ادامه مقاله به انواع وضعیت نماد ها در بورس پرداخته در مورد آن توضیحات مختصری خواهیم داد. اگر تمایل به کسب اطلاعات دقیق در ارتباط با آموزش برنامه نویسی بورس و سرمایه گذاری در بورس دارید می توانید با متخصصان مهد سرمایه در ارتباط باشید.

تعریف بورس

قبل از هرچیز برای اطلاع بیشتر دوستان تعریف مختصری از بورس را به اطلاعتان خواهیم رساند. به طور خلاصه می توان گفت بورس یک نوع بازار است که در آن دارایی های مختلفی مورد معامله قرار می گیرد. بورس به عنوان یکی از مهم ترین و اساسی ترین ارکان بازار شناخته می شود. از مهم ترین کاربردهای بورس می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • مدیریت انتقال ریسک
  • شفافیت بازار
  • کشف قیمت
  • ایجاد بازار رقابتی و
  • مهمتر از همه جمع آوری سرمایه و پس اندازهای اندک برای سرمایه گذاری در بخش اقتصادی.

نکته دیگر همانگونه که در هر بازاری ممکن است دارایی های مالی، فیزیکی و غیر فیزیکی فروخته شود، در بازار بورس هم دارایی های مختلفی فروخته می شود. به همین دلیل بورس انواع مختلفی دارد. در این راستا است که انواع وضعیت نماد ها در بورس شناخته می شوند.

مطلب مرتبط : آموزش بورس از مقدماتی تا فوق حرفه ای

وضعیت نماد ها در انواع بازار بورس

بازار بورس به طور کلی به سه دسته تقسیم می شود که عبارتند از:

بازار بورس کالا

در این بازار کالاهای فیزیکی و مشخص به فروش می‌ رسد. این کالاها ممکن است مواد اولیه و مواد خام مورد نیاز صنایع باشد. معمولا هر بازاری به نام کالایی که فروخته می شود شناخته می شود. مانند بورس نفت، بورس آهن الات و بورس گندم. در این بازار فروشندگان کالاهای فیزیکی خود را برای فروش عرضه می کنند و پس از قیمت گذاری توسط کارشناسان برای معامله وعرضه در بازار بورس در دسترس قرار می گیرند. انواع وضعیت نماد ها در بورس کالا دیده می شود.

بازار بورس ارز

همانطور که از نام آن مشخص است در این بازار فقط خرید و فروش پول های کشورهای دیگر(ارز) انجام می شود. البته هنوز بورس اختصاصی ارز در ایران وجود ندارد. ولی در بسیاری از کشورهای توسعه یافته وجود داشته و پیشرفت قابل توجهی نیز داشته است.

بازار بورس اوراق بهادار

در این بازار نیز دارایی هایی در قالب بورس اوراق بهادار عرضه می شود. مانند سهام شرکت ها و اوراق مشارکت.

انواع وضعیت نماد ها در بورس

در بازار بورس گاهی وقت ها مشاهده می شود که یک سری نماد ها مورد معامله واقع نمی شوند و یا برخی از نمادها قیمت گذاری شده اما هیچ معامله ای در آن ها انجام نمی شوند. برای بازار معاملاتی بورس ۵ نماد وجود دارند که درمورد هر کدام توضیح اندکی خواهیم داد.

وضعیت نماد ها در بورس

نماد وضعیت مجاز در بورس

این وضعیت اولین نوع از وضعیت نمادها در بورس می باشد. زمانی که سهام به صورت عادی قابل معامله می باشد گفته می شود نماد در وضعیت مجاز قرار دارد. در چنین حالتی امکان خرید و فروش برای سرمایه گذاران در بهترین حالت و به راحتی فراهم می شود.

نماد وضعیت مجاز محفوظ در بورس

یکی از انواع وضعیت نماد ها در بورس این گزینه است. این مرحله را پیش گشایش نیز می گویند. در این حالت امکان سفارش در نماد مذکور وجود دارد. اما هیچ گونه معامله ای در آن صورت نمی پذیرد. این امر موجب می شود تا مسئول ناظر بازار نسبت به تغییر وضعیت به مجاز اقدام کند.

نماد وضعیت مجاز متوقف در بورس

یکی از وضعیت نمادهای بورس مجاز متوقف می باشد که دراین حالت هیچ معامله ای صورت نمی پذیرد. بدین معنی که زمانیکه نماد معاملاتی شرکت ها یکی از دلایل توقف نماد را داشته باشد به وضعیت مجاز متوقف تغییر وضعیت می دهد. در این حالت نماد برای معامله مجاز می باشد اما به صورت مقطعی هیچ معامله ای صورت نمی پذیرد.

نماد وضعیت ممنوع در بورس

یکی از مهم ترین انواع وضعیت نماد ها در بورس مدل وضعیت ممنوع است. هنگامی که مشکلی در بخش نرم افزاری و یا سخت افزاری در ثبت سیستم سفارشات یک نماد به وجود می آید برای لحظاتی مسدود می شود. سپس معاملات آن متوقف شده و پس از رفع اشکال این حالت دوباره به وضعیت مجاز تغییر خواهد کرد.

نماد وضعیت ممنوع متوقق در بورس

این وضعیت هنگامی رخ می دهد که نماد شرکت ها به یکی از دلایل ارائه گزارشات سالانه و تعدیل سود، برگزاری مجامع شرکت و یا ابهام در اطلاعات قابل معامله نباشد. در این حالت وضعیت نماد به ممنوع متوقف تغییرخواهد کرد. در این حالت هیچ معامله و خرید و فروشی در روز مذکور انجام نخواهد شد و باز گشایی سهام به روز دیگری موکول خواهد شد.

نکته آخر

امروزه در اقتصادی که سرشار از تصمیمات لحظه ای می باشد و هر کدام از این تصمیمات ممکن است تاثیر مثبت یا منفی بر بازار بگذارد وجود دلایل بسیا ربرای توقف معاملات سهام یک شرکت امری طبیعی می باشد. انواع وضعیت نماد ها در بورس می تواند نشان دهنده این موارد باشد. برخی از دلایل آن را گفتیم. اما برای کسانی که قصد ورود به بازار بورس را دارند ذکر این نکته ضروری است که بدون تحقیق و مطالعه وارد آن نشوند. سعی کنند حتما یک دوره آموزش بورس را بگذرانند. تمام سرمایه خود را یک جا وارد بورس نکنند. کسب تجربه می تواند از پله های پایین تر شروع و به سمت بالا حرکت کند. طوری برنامه ریزی کنید که خدای ناکرده به بن بست و ضرر و زیان برخورد نکنید.

اشتراک گذاری

با نظر سنجی به ما کمک کنید تا بهترین محتوا را برای شما آماده کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *