آشنایی با مفاهیم مهم بورس اوراق بهادار

در این مطلب می خوانید(فهرست)

برای موفقیت در بازار بورس و سرمایه و همچنین بازارهای اولیه نیاز است که مفاهیم روتین آن را به خوبی فرا گرفته باشیم. در همین راستا اقدام به تشریح مفاهیم بورس اوراق بهادار کرده ایم تا با استفاده از این توضیحات بتوانید با شرایطی مطلوب در این بازار وارد شوید.

اهمیت یادگیری مفاهیم بورس

برای موفقیت در بورس، مسیر پیش رو چندان هموار نیست. برای اینکه بتوان در این بازار سرمایه سود خوبی کسب کرد، بایستی از تخصص کافی در این زمینه برخوردار بود. یکی از مواردی که برای موفقیت در بورس به آن احتیاج مبرم دارید، آشنایی با مفاهیم بورس است. در هر گشایش بازار ممکن است اخبار و اطلاعات بسیار زیادی از بازار به سرمایه داران مخابره شود.

نکته ی اساسی این است که این اخبار با زبان بورس منتشر می شود و برای اینکه بتوانید به خوبی این اخبار را متوجه شده و بر مبنای آن تصمیم گیری کنید، بایستی مفاهیم بورس را به خوبی یاد بگیرید. همچنین یادگیری این مفاهیم در آموزش بورس بسیار با اهمیت است. در ادامه مفاهیم عامه و عمده ی بورس شرح داده شده است.

بازار اولیه و ثانویه

اصطلاحا هنگامی که دارایی ها برای بار اول در معرض معامله قرار می گیرند را بازار اولیه می نامند. زمانی که اوراق بهادار شرکتی برای بار اول عرضه می شود را بازار اولیه می گویند. در کشور ما بازار ثانویه را همان بورس می نامند. بازار ثانویه بازاری است که معامله های انجام شده در مرتبه ی اول، مجدد مورد معامله قرار می گیرد.

مفاهیم بورس

سال مالی

این مورد از مفاهیم ساده در بورس اوراق بهادار به حساب می آید. همانگونه که از اسم آن مشخص است، اعضای هیئت مدیره یک بازه ی یک ساله برای فعالیت های مالی خود در نظر می گیرند. بر اساس سال مالی انتخاب شده، گزارش عملکرد شرکت ارائه داده می شود. به عنوان مثال می توان ابتدای هر سال شمسی و پایان آن را به عنوان سال مالی مشخص کرد. در دیگر کشورها از بازه های کوتاه تر از سال هم استفاده می شود.

شاخص

این واژه از پرتکرارترین مفاهیم بورس به حساب می آید. شاخص ها یک سری اعدادی هستند که نشانگر وضعیت بازار در گذشته و حال می باشند. سرمایه گذاران برای هرگونه معامله ای ابتدا وضعیت شاخص را می سنجند و سپس اقدام می کنند. در بازار بورس، شاخص های مختلفی وجود دارد که هر کدام معنای خاصی دارند.

کلاس های آموزش بورس در تهران

سود پیش بینی شده

سود پیش بینی شده، سود به دست آمده به ازای هر سهم است که توسط شرکت پیش بینی شده است. همانگونه که پیشتر گفتیم، هر شرکت برای خود سال مالی را مشخص می کند. در ابتدای هر سالی مالی، هیئت مدیره ی شرکت با توجه به معیارهای بسیار زیادی سود تخمین زده شده ای را به سهام داران خود اعلام می کند. مشخص کردن سود پیش بینی شده کار بسیار حساسی است که بایستی با درایت انجام شود. از طرفی دیگر رقم سود پیش بینی شده هر شرکت در قیمت سهم تاثیر به سزایی خواهد داشت.

تعدیل سود

پس از آنکه در ابتدای سال مالی، سود مشخصی پیش بینی شده، در طول سال بنا به اتفاقات مختلف و رویدادهای گوناگون هیئت مدیره رقم سود پیش بینی شده را تغییر داده و به رقم اصلی بازار نزدیک می کنند که اصطلاحا به این کار تعدیل سود می گویند.

تعدیل سود به دو صورت مثبت و منفی انجام می شود. اگر رقم سود پیش بینی شده در تعدیل سود افزایش یافت که تعدیل مثبت اتفاق افتاده است؛ اما اگر در رقم سود پیش بینی شده در تعدیل سود کاهش یافت، تعدیل منفی بوده است. این دسته از مفاهیم بورس، جزو مفاهیم کاربردی هستند.

مفاهیم بورس

مجمع سالیانه

مجمع سالیانه جزو مفاهیمی است که به کرات در بازار بورس اوراق بهادار به گوش سهام داران می خورد. هیئت مدیره ی هر شرکت موظف است که نهایتا چهار ماه بعد از پایان سال مالی شرکت، گردهمایی را برگزار کرده و در آن گردهمایی گزارش سالیانه شرکت را به سهام داران ارائه دهد. مهم ترین کاری که در این گردهمایی صورت می گیرد، این است که در مورد سود تقسیمی میان سهام داران تصمیم گیری نهایی می شود.

مجمع فوق العاده

هرگونه گردهمایی به غیر از مجمع سالیانه را مجمع فوق العاده می نامند. در طول سال با توجه به اتفاقاتی نظیر تغییر اساسی اساسنامه، تغییر دادن سال مالی یا تصویب طرحی برای افزایش دادن سرمایه جلساتی در هیئت مدیره برگزار می شود که به آن مجمع فوق العاده گفته می شود.

صندوق های سرمایه گذاری مشترک

یکی از راه های سرمایه گذاری در بورس اوراق بهادار این است که میان سرمایه گذار و سرمایه دار یک واسطه ای قرار دارد. به این واسطه ها صندوق سرمایه گذاری مشترک می گویند. این صندوق ها قسمت عمده ای از منابع مالی خود را به خرید سهم اختصاص می دهند.

حجم مبنا در بورس چیست و چه کاربردی دارد؟

سهام شناور آزاد

در بازار سرمایه، همواره کسانی هستند که پس از خرید سهم، منتظر این باشند که در شرایط خوب با توجه به پیشنهادهای مطلوبی که وجود دارد سهام خود را عرضه کنند. به بیانی دیگر همواره افرادی در بازار هستند که دید کوتاه مدت داشته و به دنبال خرید و فروش های متوالی هستند؛ در نتیجه می توان روی سهامی که در آینده به فروش خواهند رساند حساب کرد.

مفاهیم بورس

حد سود و ضرر

افرادی که دید کوتاه مدت یا میان مدت برای سهام خود دارند، اغلب برای سهام خود حد سود یا حد ضرر در نظر می گیرند. این افراد رقمی را برای سود سهام خود در نظر می گیرند و زمانی که سهم به آن رقم در نظر گرفته شده رسید، از سهم خارج می شوند تا از ضرر احتمالی جلوگیری کنند. همچنین حد ضرری را برای سهم خود مشخص می کنند تا در هنگام افت سهام از زیان بیش از اندازه جلوگیری شده و از سهم خارج شوند.

پذیره نویسی

همواره برای خرید اوراق بهادار نیاز است تا از نمایندگی های معرفی شده یا ناشران مربوطه اقدام به خرید کنید. کلیه ی اعمالی که در جهت خرید، پرداخت و… با نمایندگان شرکت صورت می گیرد را پذیره نویسی می گویند.

مفاهیم بورس اوراق بهادار بسیار گسترده و متعدد می باشند. اگر به دنبال این هستید که به صورت تخصصی این دسته از مفاهیم بورس را یاد بگیرید، حتما با مجموعه ی مهد سرمایه همراه باشید. این مجموعه با ارائه ی مقالات تخصصی در زمینه ی بورس و اوراق بهادار، تمامی نیازهای شما را مرتفع می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *