انجام تست های قابل اطمینان در متاتریدر

در این مطلب می خوانید(فهرست)

[restrict]

انجام تست های قابل اطمینان در متاتریدر

مفهوم کلی تست قابل اطمینان

اول از همه ، باید بدانیم که آزمایش مجدد به معنای آزمایش استراتژی بر روی داده های گذشتۀ بازار است . جریان دقیق داده ها در آینده هرگز تکرار نخواهد شد ، بنابراین حتی اگر از داده های واقعی تیک استفاده می کنید ، به این معنی نیست که استراتژی شما در آینده مانند گذشته رفتار می کند .

دوم این که ، باید بدانیم هیچ نوع تستی نمی تواند 100٪ دقیق باشد . در بهترین حالت ، آزمایش مجدد ، تقریبی از نحوۀ انجام معاملات در زمان واقعی را ارائه می دهد . مواردی مانند کم و زیاد شدن اسپردها ، تغییر آنی قیمت ها ، تاخیر در زمان رسیدن قیمت ها از طرف کارگزاری و گپ ها ، قطع شدن شبکۀ اینترنت ، خرابی VPS و موارد دیگر وجود دارد که باعث می شود آنچه در واقعیت در معاملات تجربه می شود با آنچه در آزمون ها تجربه می شود تفاوت داشته باشد .

مهمترین ویژگی در نظر گرفته شده برای یک استراتژی خوب باید قدرت و استحکام آن باشد .

باید اطمینان حاصل کنیم که شرایط استراتژی را فقط بر اساس داده های موجود در نمودار های گذشتۀ بازار درنظر نگرفته ایم تا استراتژی بتواند در آزمون های آینده نیز با وجود ایجاد تغییر در داده ها ، پارامترها و یا با از دست دادن تعداد کمی از معاملات ، همچنان سودآور باقی بماند و عالی عمل کند .

اَلگویاب ابزارهای زیادی را برای آزمایش استحکام استراتژی ها ارائه می دهد . مثلا ” با استفاده از آزمون های مونت کارلو می توانید استراتژی ها را در بازارهای مختلف ، با ایجاد تغییر در پارامترها یا با ایجاد تغییرات تصادفی در داده های گذشته، آزمایش کنید.

روش انجام تست قابل اطمینان در اَلگویاب و متاتریدر

تست قابل اطمینان از این لحاظ به این معنی است که استراتژی نتایج تست مشابه یا بسیار نزدیکی در اَلگویاب و متاتریدر داشته باشد .

اگر نتایج تست استراتژی شما در اَلگویاب و متاتریدر با هم کاملاً تفاوت دارد ، باید این مشکل را قبل از ادامۀ کار حل کنید چرا که در این صورت مسلما” مشکلی در تنظیمات شما وجود دارد .

روند کار - گزارش های پروژه ، آمار عملکرد و نمودارها

موتور تست در اَلگویاب برای مطابقت داشتن با موتور متاتریدر بهینه سازی شده است ، بنابراین اگر تفاوت هایی در نتایج مشاهده می کنید ، به احتمال زیاد ایراداتی در داده های مختلف یا پیکربندی و تنظیمات هر دو برنامه وجود دارد .

در زیر چند نکته را ذکر می کنیم که باید به آن ها توجه کنید .

  1. اطمینان حاصل کنید که تمام اندیکاتورهای سفارشی را از اَلگویاب گرفته و در متاتریدر وارد کرده اید .

چون اَلگویاب از برخی اندیکاتور های سفارشی استفاده می کند و شما باید آنها را در متاتریدر خود وارد کنید تا کار تست در متاتریدر هم به خوبی انجام شود .

  1. داده ها را از طریق سرور کارگزاری خود که متصل به متاتریدر است بگیرید یا اطمینان حاصل کنید که داده های بارگیری شده در اَلگویاب مشابه داده های کارگزاری شماست .

اَلگویاب برای بازار بین المللی داده های تیک و M1 با کیفیت بالایی که به طور رایگان توسط دوکاسکپی ارائه شده است را در اختیار شما قرار می دهد . و برای بازار ایران در حال حاظر داده های تیک تا حدودی تمیز شده و تعدیل شده مفید تریدر در اختیار شما قرار می گیرد.

داده ها به خودی خود قابل اعتماد هستند ، اما اگر می خواهید از ویژگی هایی مانند “خروج از معاملات در پایان روز” یا “خروج از معاملات در روز چهارشنبه” استفاده کنید ، مطمئن شوید که از منطقۀ زمانی مشابه کارگزار خود استفاده می کنید .

ساده ترین راه برای تأیید درست بودن این مراحل مختلف ، استفاده از داده های مشابه در اَلگویاب و متاتریدر است . به این معنی که از داده های خود متاتریدر خروجی بگیرید و به اَلگویاب وارد کنید . سپس بررسی کنید که آیا نتیجه آزمایش استراتژی با این داده ها مطابقت دارد یا خیر. اگر اینگونه نیست ، مورد شمارۀ 3 را بررسی کنید .

همچنین این واقعیت را هم درنظر بگیرید کنید که کارگزار شما داده هایی متفاوت از دوکاسکوپی دارد و مطمئن شوید که استراتژی شما قوی و مستحکم است و می تواند این مورد را نیز تحمل کند . ذاتا” آزمایش استراتژی در اَلگویاب و سپس استفاده از داده های مختلف در متاتریدر ،خودش به شیوه ای دیگر یک نوع آزمایش استحکام است.

روش بهینه سازی استراتژی و ایجاد تغییر در پارامترهای های سیستم معاملاتی در اَلگویاب

فقط مطمئن شوید که اگر اختلاف زیادی در نتایج آزمایش ها وجود دارد ، این امر حاصل تنظیمات به کار رفته در استراتژی شما نیست ، بلکه به دلیل وجود مشکلی غیرقابل حل در تست مجدد استراتژی است.

  1. اطمینان حاصل کنید که از موتور و نوع کندل های صحیح در داده های وارد شده استفاده کرده اید.

اطمینان حاصل کردن از انتخاب موتور معاملاتی درست کاری ساده است و کافیست تا دوباره بررسی کنید که واقعاً از موتور متاتریدر 4 یا 5 در اَلگویاب استفاده کرده اید یا خیر ، زیرا اَلگویاب موتورهای مختلفی را ارائه می دهد و ممکن است به اشتباه موتوری دیگر را انتخاب کرده باشید .

هنگام وارد کردن داده ها ، مطمئن شوید که از نوع Timestamp is start of bar time درست برای کندل ها استفاده می کنید . این نوع داده ای است که توسط متاتریدر استفاده می شود و بر نحوۀ محاسبۀ تایم فریم های بالاتر تأثیر می گذارد.

تصویر 1

4-  استراتژی تستر متاتریدر خود را به درستی پیکربندی کنید .

اطمینان حاصل کنید که از همان تنظیمات کارمزد ، دامنۀ تاریخی و دیگر موارد مشابه استفاده می کنید چون در این مرحله کلا” هدف این است که تنظیمات یکسانی در اَلگویاب و متاتریدر داشته باشید .

شما همچنین باید قطع اتصال متاتریدر از شبکۀ اینترنت را در نیز نظر بگیرید ، زیرا به طور پیش فرض در صورت قطع شدن اتصال اینترنت ، متاتریدر از کارمزد فعلی برای انجام محاسبات در آزمون استفاده می کند و به همین دلیل نتایج آزمون های مجدد شما در هر بار که آن ها را دوباره اجرا می کنید با هم تفاوت کمی خواهد داشت .

نحوۀ قطع کردن اتصال متاتریدر از سرور کارگزاری

پیش از هر چیز متاتریدر باید آنلاین باشد یا حداقل برای مدتی متصل باشد تا اندازۀ کارمزد واقعی را دانلود کند . سپس می توانید با تنظیم پروکسی روی مقادیر ساختگی ، متاتریدر را قطع کنید.

در متاتریدر تان به  Tools → Options ، برگۀ “سرور” بروید و گزینۀ مربوط به فعال کردن “پراکسی سرور” را علامت بزنید .

تصویر 2

سپس بر روی دکمۀ Proxy کلیک کنید تا پروکسی تنظیم شود.

تصوبر 3

localhost را به عنوان یک سرور و هر متن دلخواه خود را در کادر مربوط به “ورود” و “گذرواژه” قرار دهید . پنجره را با کلیک بر روی OK ببندید و صفحۀ مربوط به تعیین گزینه ها را با کلیک کردن بر روی دکمۀ OK ببندید . با این کار ، متاتریدر تنظیمات شما را ذخیره می کند .

نحوۀ انتقال اندیکاتورهای اَلگویاب به متاتریدر 4 یا 5

حالا شما باید متاتریدر خود را دوباره راه اندازی کنید و این دفعه که آن را راه اندازی می کنید ، دیگر به سرور کارگزاری تان متصل نخواهید شد .

تصوبر 4

در گوشۀ پایین سمت راست متاتریدر، وضعیت اتصال به سرور به صورت لحظه به لحظه نمایش داده می شود . این قسمت را بررسی کنید چون حالا دیگر نباید به سرور متصل باشید .

از این پس تمام آزمونهای شما با همان اسپردها اجرا می شوند و هر بار که آزمون را اجرا می کنید نتایج یکسان خواهد بود .

  1. در صورت بروز مشکل اَلگویاب را مجدداً راه اندازی کرده و فایل های تست موقت را از روی هارد دیسک پاک کنید .

اَلگویاب پس از پشتیبان گیری از داده های تست مجدد  ، فایل های موجود  در حافظه را روی هارد دیسک ذخیره می کند و ممکن است گاهی اوقات اتفاق بیفتد که داده های قدیمی تر موجود در حافظۀ پنهان و نسخه هایی که اعداد غلط در آن ها به کار رفته ، با نسخۀ صحیح جدید دچار تداخل شوند و هنگام وارد کردن داده های جدید یا تغییر موارد مختلف به روز نشوند.

اگر در نتایج حاصل از انجام آزمون مجدد اختلافاتی را مشاهده کردید ، سعی کنید ابتدا از اَلگویاب خارج شوید ، همۀ پرونده های موجود در پوشۀ  internal / testfiles/ را حذف کرده و دوباره اَلگویاب را باز کنید.[/restrict]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *