اکسپرت ادوایزر یا ربات معاملاتی چیست؟

اکسپرت ادوایزر یا ربات معاملاتی چیست؟

در این مطلب می خوانید(فهرست)

یکی از مهم‌ترین ابزارها برای بهبود عملکرد معاملاتی فعالان بازارهای سرمایه، ربات معاملاتی است. این ربات‌ها که در متاتریدر با نام اکسپرت ادوایزر یا مشاور خبره نیز شناخته می‌شود می‌تواند کاربردهای متفاوتی داشته باشد. در این مقاله، به طور مختصر به بررسی مزایا و معایب، کاربرد و شیوه استفاده از اکسپرت ادوایزرها می‌پردازیم.

اکسپرت ادوایزر چیست؟

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که از انجام برخی بررسی‌ها یا اعمال تکراری و یا پیچیده و زمان‌بر حین جستجو برای یافتن موقعیت معاملاتی مناسب خسته شوید. بررسی مداوم نمودار برای یافتن الگوهای مورد نظر و نیز بررسی همزمان چند نماد با چندین اندیکاتور در چندین قاب زمانی (تایم‌فریم) می‌تواند علاوه بر خستگی، موجبات بروز خطا را فراهم آورد. این خطاها می‌تواند شامل دریافت سیگنال معاملاتی نادرست و یا عدم دریافت به موقع سیگنال معاملاتی شود.

اساسا اکسپرت ادوایزر ، قطعه کدی است که می‌تواند روی نرم‌افزار متاتریدر نصب شده و بر اساس منطق و الگوریتمی که در آن به کار رفته است، بخشی از کارهای معامله‌گر را انجام می‌دهد. زبان مورد استفاده برای ساخت اکسپرت‌ها، زبان MQL است که دارای دو نسخه ۴ و ۵ برای متاتریدرهای ۴ و ۵ است. فارغ از تفاوت‌های میان نسخه‌های ۴ و ۵ این زبان، مفاهیم و کاربردها تا حدود بسیار زیادی مشابه است.

کاربردهای اکسپرت ادوایزر

قدرتی که زبان برنامه‌نویسی MQL به خصوص در نسخه ۵ خود به برنامه‌نویسان ارائه می‌دهد باعث می‌شود تا دامنه کاربردهای اکسپرت‌ها به شدت گسترده باشد. با این حال،‌ مهم‌ترین کاربردهای اکسپرت ادوایزر را می‌توان اینگونه بیان کرد:

 • بررسی شرایط عمومی بازار یا نماد مورد نظر
 • بررسی اندیکاتورها و اعلان به معامله‌گر
 • بک‌تست استراتژی‌های معاملاتی
 • کمک به معامله‌گر برای انجام سریع برخی امور (مانند باز کردن یا بستن هم‌زمان چندین معامله)
 • انجام معاملات خودکار یا نیمه‌خودکار به عنوان ربات معاملاتی
 • بهینه سازی استراتژی معاملاتی
 • بسیاری موارد دیگر بسته به نیاز معامله‌گر

اکسپرت ادوایزر یا ربات معاملاتی

مزایا و معایب اکسپرت ادوایزر چیست؟

مزایا:
 • اکسپرت‌ها دچار هیچان یا ترس از سود یا زبان نمی‌شوند و در نتیجه هرگز در انجام معاملات، دچار استرس نمی‌شوند.
 • اکسپرت‌ها هیچ وقت برای کسب سود بیشتر طمع نمی‌کند.
 • اکسپرت‌ها هیچ وقت خسته نمی‌شوند و می‌توانند ۲۴ ساعته اقدام به بررسی بازار و باز و بسته کردن موقعیت‌های معاملاتی کنند.
 • اکسپرت‌ها سرعت و دقت بسیار بالایی در انجام محاسبات دارند. بررسی وضعیت چندین اندیکاتور در چندین نماد و قاب‌زمانی، تنها چند میلی‌ثانیه طول می‌کشد.
 • اکسپرت‌ها در صورت دریافت سیگنال خرید یا فروش، می‌توانند تنها در کسری از ثانیه اقدام به ثبت سفارش کنند.
 • اکسپرت‌ها سرعت بسیار بالایی در ارسال درخواست به کارگزار دارند و می‌توانند ظرف چند میلی‌ثانیه، چندین معامله را باز، بسته یا ویرایش کنند.
 • اکسپرت‌ها می‌تواند نسبت به نویزهای گذرای بازار مقاوم باشند. (به این صورت که نمودار قیمت از پارامتر زمان نیز در برنامه نویسی استفاده شود و در صورتی که شیب نمودار قیمت، خیلی تند بود به عنوان نویز قلمداد شود.)
مهم ترین ویژگی ها برای سفارش ربات معاملاتی چیست؟
معایب:
 • نوشتن یک اکسپرت ادوایزر کارا، نیازمند دانش برنامه‌نویسی است که هر کسی امکان یادگیری آن را ندارد.
 • به دلیل کاهش دخالت انسانی، بعضا پذیرش سپردن معاملات به یک ربات معاملاتی برای افراد دشوار است.
 • چنانچه نکات ظریف در برنامه‌نویسی اکسپرت رعایت نشده باشد، این ابزار می‌توانند به سرعت و تنها ظرف چند ثانیه، آسیب جدی به حساب معاملاتی وارد کرده و یا حتی حساب را صفر کند!
 • اکسپرت‌ها در همه بازارها بطور یکسان عمل نخواهند کرد. سودآوری یک ربات معاملاتی در نماد الف، الزاما به معنای سودآوری آن در نماد ب نیست. (البته این موضوع، عیب ذاتی اکسپرت‌ها نیست. این عدم عملکرد یکسان در بازارهای مختلف، متاثر از دشواری یافتن استراتژی معاملاتی کارا در بازارهای متعدد است)
 • جان کلام، اکسپرت‌ها نمی‌فهمند که در حال انجام چه کاری هستند. اکسپرت‌ها کاری را انجام می‌دهند که توسط انسان‌ها برای‌شان تعریف شده است. این ما هستیم که با استراتژی خود می‌گوییم چه کاری انجام دهند.

نکاتی که برای استفاده از اکسپرت باید توجه کنیم:

در خصوص اکسپرت‌ها و ربات‌های معامله‌گر باید توجه داشته باشیم که این ابزارها بر اساس یک استراتژی معاملاتی ایجاد شده‌اند. بنابراین، همانطور که برای استفاده از یک استراتژی نباید احساسات را درگیر کنیم، در استفاده از اکسپرت هم نباید تصمیمات احساسی و لحظه‌ای را دخیل کنیم. مثلاً نباید یک موقعیت معاملاتی را که باید بر اساس قواعد تعریف‌شده در اکسپرت بسته شود، به صورت دستی ببندیم یا ربات معاملاتی را هر زمانی که خواستیم فعال و غیر فعال کنیم.

اگر واقعاً به ربات معاملاتی خود اعتقاد داریم نباید در کار آن شک کنیم. زیرا، معمولاَ انسان‌ها دوست دارند سریع به سود برسند. بنابراین، حتی اگر اکسپرت خوب عمل نکرد، دلیل بر آن نیست که اکسپرت ضعیف است. ممکن است زبان‌های حاصل از عملکرد اکسپرت، بخشی از زبان‌های طبیعی استراتژی معاملاتی ما باشد. حتی افرادی که دستی معامله می‌کنند هم ضرر می‌دهند. البته این گفته‌ها در مورد اکسپرتی است که واقعاً به کار آن ایمان داریم. چون اگر بهترین اکسپرت دنیا را هم داشته باشیم ولی به کارش ایمان نداشته باشیم باز هم سود نمی‌کنیم.w

با این حال، همواره باید عملکرد یک اکسپرت را در قیاس با عملکرد آن در بک‌تست مورد ارزیابی قرار داد. اگر اکسپرت ما، بیش از حداکثر افت‌سرمایه یا DrawDown دوره بک‌تست حساب ما را به زبان فرو برده است، احتمالا باید این ربات معاملاتی را به سرعت از بازار حذف کنیم. چنین تغییری در عملکرد ربات معاملاتی می‌تواند نشانه‌ای از تغییر رفتار بازار باشد.

هوش مصنوعی در طراحی استراتژی معاملاتی

در مجموع، اکسپرت ادوایزر یا ربات معاملاتی ، یک ابزار و به تعبیری یک شمشیر دو لبه است. این ابزار اگر به درستی به کار گرفته شود می‌تواند باری از دوش معامله‌گر بردارد. به همین ترتیب، پیاده‌سازی نادرست و غیراصولی آن، می‌تواند اثرات مهلک بر حساب گذاشته و حتی کل حساب را صفر کند.

دوره کوچینگ مهد سرمایه - هوش مصنوعی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *