ساتوشی ناکاموتو و معمای هویت او

فهرست مطالب

ساتوشی ناکاموتو

یکی از معماهای دنیای کامپیوتر که تا امروز حل‌نشده باقی مانده، هویت ساتوشی ناکاموتو است. برنامه‌نویسی که اَرز دیجیتال بیت‌کوین را اختراع کرد.

ساتوشی ناکاموتو شاید یک اسم مستعار باشد، شاید هم واقعاً فردی به این نام وجود دارد. یا حتی ممکن است نام یک گروه برنامه‌نویس باشد. اما بعد از گذشت بیش از ۹ سال از معرفی بیت‌کوین، هویت ناکاموتو هنوز کشف نشده است.

 

ساتوشی ناکاموتو؛ چه اهمیتی دارد؟

اما گذشته از کشف این راز، برملا شدن هویت ساتوشی ناکاموتو، چه اهمیتی دارد؟ برای پاسخ به این سوال، اجازه بدهید از اول شروع کنیم.

در سال ۲۰۰۸، ساتوشی ناکاموتو، یک مقاله‌ی ۹ صفحه‌ای را منتشر کرد. اولین بار او در این مقاله از بیت‌کوین صحبت کرده است. او بیت‌کوین را سیستم نقدی الکترونیکی نظیر به نظیر خواند. در آن زمان بیت‌کوین فقط در حد یک ایده‌ی روی کاغذ بود. اما در سال ۲۰۰۹، ناکاموتو این ایده را عملی کرد و اولین نرم‌افزار رمزاَرزها را منتشر کرد.

ساتوشی ناکاموتو در سال‌های اول بسیار فعال بود. در انجمن‌ها می‌نوشت، ایمیل می‌فرستاد، و با توسعه‌دهنده‌ها و کدنویس‌ها کار می‌کرد تا برنامۀ خود را ارتقاء دهد.

 

غیب شدن ساتوشی ناکاموتو!

اما این روند در سال ۲۰۱۱ تمام شد. دیگر خبری از ساتوشی ناکاموتو نبود. نه فعالیتی از او در انجمن‌ها دیده‌ شد، و نه ایمیلی در کار بود. و در تمام مدت هیچکس، حتی نزدیک‌ترین افرادی که در پروژه شرکت داشتند، او را شخصاً ندیده بودند. اما فرقی نمی‌کند.

ناکاموتو، دست خالی بازی را ترک نکرد. پیش‌بینی می‌شود او ۱ میلیون بیت‌کوین را برای خودش نگه داشته باشد. و اگر به قیمت امروز بخواهیم حساب کنیم، سرمایۀ او بیش از ۵ میلیارد دلار است!

 

چرا ساتوشی ناکاموتو خود را مخفی کرده است؟

برای پاسخ به این سوال، دو نظریه مطرح شده است. نظریۀ اول که «نظریۀ مثبت ساتوشی» معروف است، به ما می‌گوید که ساتوشی ناکاموتو واقعاً قصد داشته بیت‌کوین را رها کند تا این اَرز دیجیتال راه خودش را، بدون او، ادامه دهد.

نظریۀ دوم که برعکس نظر اول، «نظریۀ منفی ساتوشی» نام دارد، بر این باور است که ناکاموتو، با دیدن اوج گرفتن بیت‌کوین، خواسته هویت خود را مخفی نگه دارد تا در آینده حریم خصوصی خود را حفظ کند و شهرت برایش دردسر نشود!

این در مورد، نظر پروفسور مت گرین، استاد دانشگاه جان هاپکینز، بودند. به اعتقاد او، نظریۀ دوم معتبرتر است. برای اثبات این مسئله، او به ماجرای دورین ناکاموتو (Dorian Nakamoto)، ژاپنی ساکن آمریکایی، اشاره می‌کند. در سال ۲۰۱۴ به اشتباه او را مخترع بیت‌کوین نامیدند.

 

مخفی ماندن هویت مخترع بیت‌کوین، ساتوشی ناکاموتو

 

درست چند سال قبل، فردی با نام دورین ساتوشی ناکاموتو، که البته فقط تشابه اسمی داشت، به‌جای مخترع بیت‌کوین اشتباه گرفته شد. نتیجه افتضاح بود! خبرنگارها به خانه‌ی او حمله کردند و تمام زندگی او بهم ریخت.

او در مصاحبه‌ای اعلام کرد که هیچ کاری با بیت‌کوین ندارد، و ابداً زندگی او ارتباطی با این اَرز دیجیتال نداشته، و در واقع عبارت «ساتوشی ناکاموتو» فقط یک اسم بوده که شخصی آن را انتخاب کرده است.

شاید ساتوشی ناکاموتو بهترین تصمیم را گرفته و در واقع شما به آخرین چیزی که در زندگی نیاز دارید این است که سایرین بدانند شما مخترع بیت‌کوین هستید!

اما برای بعضی‌ها این موضوع برعکس است! آن‌ها دقیقاً می‌خواهند در مرکز توجهات باشند.

 

کریگ رایت (Craig Steven Wright)

آقای کریگ رایت قبلاً یکی از چهره‌های علمی استرالیا بود، اما در سال ۲۰۱۶ در پخش زندۀ BBC (مصاحبۀ کریگ رایت در BBC) اعلام کرد که می‌تواند ثابت کند که او مخترع بیت‌کوین است.

البته آن زمان کار به خوبی پیش نرفت! دَن کامینسکی، محقق امنیت، ثابت کرد که کار آقای کریگ رایت، کلاهبرداری عمدی بوده است.

برای شخصی مثل کریگ اِستیون رایت، این ادعا که من ساتوشی ناکاموتو هستم! خیلی منفعت دارد. شما با این ادعا تبدیل به یک چهرۀ بسیار مشهور می‌شوید. در کنفرانس‌های مختلف سخنرانی می‌کنید، و خیلی‌ها از شما حمایت می‌کنند.

بن یو، یکی از سرمایه‌گذاران اَرزهای دیجیتال است که در سانفرانسیسکو زندگی می‌کند، عقیده دارد نیک زابو، یکی از محققین علوم کامپیوتر، همان ساتوشی ناکاموتو است.

مدارک محکمی وجود دارند که می‌توان با استفاده از آن‌ها به افراد مختلفی اشاره کرد که این افراد همان ساتوشی ناکاموتو هستند. اما در نهایت هیچ‌چیز قطعی مشخص نمی‌شود!

 

چرا مردم به جستجو برای یافتن ساتوشی ناکاموتو ادامه می‌دهند؟

بحث پول و سیاست مطرح است!

استخراج بیت‌کوین محدود است. فقط ۲۱ میلیون بیت‌کوین برای استخراج داریم. و پیش‌بینی می‌شود ۱ میلیون از این تعداد برای خود ساتوشی ناکاموتو است که می‌شود ۵ درصد از کل این اَرز دیجیتال.

بیایید با هم دقیق بررسی کنیم. طلا را در نظر بگیرید. دولت ایالات متحدۀ آمریکا بیشترین ذخیره‌ی طلا را در دنیا دارد که تقریباً برابر با ۸۰۰۰ تن طلا است. پیش‌بینی می‌شود در تمام دنیا حدوداً ۱۸۷۰۰۰ تن طلا وجود داشته باشد. دولت آمریکا ۴٫۳ درصد از کل طلای دنیا را در اختیار دارد.

این یعنی ساتوشی ناکاموتو، سهم بیشتری در بیت‌کوین، نسبت به دولت آمریکا در طلا، برای خودش دارد. اگر ناکاموتو بخواهد بیت‌کوین خودش را سریعاً بفروشد و به‌نوعی از دست بیت‌کوین‌های خودش خلاص شود، رمزاَرزها کاملاً بی‌اَرزش می‌شوند!

 

مطلبی که نباید از آن غافل باشیم

نکته‌ای که در مورد بیت‌کوین وجود دارد این است که اگر شما ۱ میلیون بیت‌کوین داشته باشید، هر زمان که بخواهید می‌تونید طغیانی در بازار ایجاد کنید.

بیت‌کوین را مثل کارت‌های کمیاب بیسبال در نظر بگیرید. این کارت‌ها ارزش زیادی دارند، چون کمیاب هستند. حالا اگر شخصی هزاران کارت کمیاب را در بازار پخش کند، ارزش این کارت‌ها دیگر مثل قبل نخواهد بود.

ناکاموتو دقیقاً چنین خطری برای بازار دارد. اما بعضی‌ها اعتقاد دارند که این تاثیرگذاری بر بازار همیشه اینطور نمی‌ماند.

درست مانند واحدهای پولی دیگر، بیت‌کوین بر اساس اعتماد و اطمینان است که ارزشمند است. هم‌اکنون نیز بیت‌کوین اعتماد خیلی از افراد را به‌خوبی به خودش جلب کرده است. هر روز، ارزش معاملات بیت‌کوین به بیش از ۳ میلیارد دلار می‌رسد و سرمایۀ موجود در بازار بیش از ۷۰ میلیارد دلار است. پس، حتی اگر ساتوشی ناکاموتو بخواهد با ۱ میلیون بیت‌کوین خود، اختلالی در بازار ایجاد کند، در نهایت، مشکلی نیست، و بازار به روند خوب خودش برمی‌گردد. اعتماد افراد و گروه‌های مختلف راه‌ حل این موضوع است.

 

تاثیر ساتوشی ناکاموتو بر سیاست چگونه است؟

بیت‌کوین تا به امروز باعث جدال‌های بسیار پیچیده‌ی سیاسی بین جناح‌ها و دولت‌های مختلف شده است. تعداد زیادی از این جناح‌ها ساتوشی ناکاموتو را به‌عنوان راهنمای خود قبول دارند. آن‌ها می‌گویند ساتوشی خواستار این مورد یا فلان موضوع بوده است. البته انجام این کار خیلی راحت است.

ساتوشی ناکاموتو قطعاً در آنجا حضور نداشته است تا این جناح‌ها را راهنمایی کرده باشد. و از آن طرف، ما هم نمی‌دانیم خواسته‌ی ناکاموتو واقعاً چیست.

اگر ساتوشی ناکاموتو تصمیم به بازگشت بگیرد، برای تمام جوامع منفعت زیادی خواهد داشت. در واقع او می‌تواند رهبر معنوی جریان‌های مختلف باشد و تمام گروه‌ها، جناح‌ها و افراد را به سمت یک توافق جامع و کلی سوق دهد.

در حال حاضر به نظر نمی‌رسد ساتوشی قصد بازگشت داشته باشد. ناشناس بودن برای او امنیت، حریم خصوصی و آرامش می‌آورد. این سه مورد قطعاً برای دارندۀ ۱ میلیون بیت‌کوین ضروری هستند. اما آیا واقعاً شرایط تا این میزان بد است؟

اگر تاثیر مخرب ظهور ناکاموتو بر بیت‌کوین و دنیای سیاست را در نظر بگیریم، به نظر بهتر است او برای همیشه ناشناس باقی بماند. اما این قطعاً جلوی حس کنجکاوی مردم را نمی‌گیرد!

اشتراک گذاری

با نظر سنجی به ما کمک کنید تا بهترین محتوا را برای شما آماده کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *