بیت‌کوین و تکرار تاریخ در سال ۲۰۲۱؛ آیا ممکن است؟

فهرست مطالب

بیت‌کوین و تکرار تاریخ؟

بیت‌کوین و تکرار تاریخ؟ بیت‌کوین، رمزاَرز، اَرز دیجیتال، کریپتو … این‌ها اصطلاحاتی هستند که این روزها خیلی به گوش می‌رسند. اما آیا تا کنون بیت‌کوین و تکرار تاریخ را جایی شنیده‌اید؟

کارشناسان شرکت مهد سرمایه در ادامه‌ی روند ویدیوهای آموزشی دنیای اَرزهای دیجیتال، به مطلب بسیار جالبی رسیدند، که در این مطلب به آن می‌پردازیم.

البته در کنار بیت‌کوین، خبرهای مهمی در خصوص لایت‌کوین، کاردانو و موارد دیگر نیز داریم.

 

با بیت‌کوین شروع می‌کنیم…

اخیراً، شاهد پرایس اکشن (Price Action) یا رفتار خیلی جالبی از بیت‌کوین بوده‌ایم. از ماه مارس سال ۲۰۲۰ که به پنجشنبۀ سیاه (Black Thursday) معروف است، تا کنون، ریزش مشابهی نداشتیم. اما در ماه‌های اخیر، بیت‌کوین اصلاح سنگینی را تجربه کرد.

اگر به نمودار بیت‌کوین نگاه کنیم، می‌بینیم که از قیمت ۶۴ هزار دلار، به ۴۷ دلار رسیده است. در این نقطه حمایتی ایجاد شده که پس از آن، هجوم خرید بیت‌کوین، باعث بالا رفتن مجدد قیمت آن شده است. اینکه در کوتاه‌مدت چه بر سر این قیمت می‌آید، حدسی است که هرکسی برای خودش دارد.

اما یک مورد خیلی جالب در اینجا داریم. از آنجایی که پاداش بلاک (Block Reward) هر ۴ سال یک‌بار نصف می‌شود، و با توجه به این نمودار ۴ ساله‌ی قیمت بیت‌کوین، می‌شود گفت بیت‌کوین و تکرار تاریخ خیلی دور از ذهن نیست. این شاید شروع یک بسته شدن ترسناک باشد!

 

ماجرا چیست؟

در اینجا قیمت بیت‌کوین را در سال‌های مختلف با هم مقایسه می‌کنیم. رنگ زرد سال ۲۰۱۳ را نشان می‌دهد. رنگ نارنجی، سال ۲۰۱۷، و رنگ قرمز برای امسال یعنی ۲۰۲۱ است.

در محور افقی و در پایین نمودار، روزها را داریم. روزهای ما از بعد از ۱۰۰ درصد ریکاوری از زمانی که بالاترین حد قیمتی را شاهد بودیم، آغاز می‌شوند. و تا روزهایی که شاهد ۷۰ درصد نزول بعد از آخرین سقف زدن بوده‌ایم، ادامه پیدا می‌کنند—یعنی همان روزهای نزولی بازار.

پس، سال ۲۰۲۱ برای ما از زمانی شروع می‌شود که بیت‌کوین بالاترین حد قیمتی خودش، یعنی ۲۰ هزار دلار را رد کرده است. و برای سادگی کار، محور عمودی را به قیمت بیت‌کوین تا ۲۰۲۱ اختصاص داده‌ایم. می‌دانیم که در این نمودار تمام سقف‌های قیمتی بیت‌کوین را نداریم، بلکه از ۲۰ هزار دلار به بعد شروع کرده‌ا‌یم.

 

اما ارتباط این‌ها با بیت‌کوین چیست؟

شماره ۱) می‌شود فهمید که احتمالاً در ماه‌های ژانویه و فوریه، بیت‌کوین رو به رشد خواهد بود. یا حتی ماه مارس را هم می‌شود به این لیست اضافه کرد.

و شماره ۲) اینکه ۲۵ تا ۳۰ درصد اصلاح خیلی چیز عجیبی نیست. و می‌شود آن را طبیعی حساب کرد. اگر در تایم‌فریم‌های پایین‌تر بررسی کنیم، این اصلاح‌ها خیلی ترسناک و دلهره‌آور هستند، اما بیایید تصویر بزرگ‌تر را ببینیم. این اتفاق در بازارهای صعودی کاملاً عادی است!

نکته‌ی بعدی این است که این نمودار و این مقایسه به ما می‌گویند سقف زدن بعدی بیت‌کوین در ادامۀ سال جاری چه زمانی هست.

بالاترین حد قیمتی بیت‌کوین در سال ۲۰۱۳ درست بعد از گذشت ۲۸۷ روز پس از آخرین سقف قیمتی رخ داده است. ۴ سال قبل در سال ۲۰۱۷ هم بالاترین حد قیمتی، بعد از ۲۸۹ روز از آخرین سقف قیمت بیت‌کوین رخ داده است. جالب نیست؟

 

و اما اتفاق جالب…

اگر قرار باشد تاریخ چیزی را به ما بگوید، یا نشان بدهد، این بار در سال ۲۰۲۱، بالاترین حد قیمتی بیت‌کوین احتمالاً در روزهای ۱۳ سپتامبر یا ۱۵ سپتامبر خواهد بود. البته این بر حسب عرضه و تقاضا در بازار و همینطور تاریخچه و روند بازار پیش‌بینی می‌شود. خب، نظر شما چیست؟ آیا بیت‌کوین و تکرار تاریخ برای این رمزاَرز محبوب، امکان‌پذیر است؟

به نظر من الزاماً قرار نیست تاریخ تکرار شود. اما همین تاریخ می‌تواند ریتم داشته باشد و در اینجا بر اساس دو نمودار قبلی، این ریتم به خوبی در حال تکرار شدن است. در سال ۲۰۱۷ شاهد هستیم که صعود قیمت انجام شده ولی نه خیلی شدید، و می‌شود انتظار داشت که امسال در ماه سپتامبر، قیمت بیت‌کوین را بین ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار دلار ببینیم.

 

اخبار آلتکوین‌ها

آلتکوین‌ها هم خبرهای مخصوص خودشان را دارند.

اولین خبر اینکه بنیان‌گذار لایت کوین، چارلی لی، در یکی از شبکه‌های خبری، اخبار بسیار مهمی را در خصوص آلتکوین ارائه داده است.

 «این مصاحبه در را ویدیو ابتدای این مطلب تماشا کنید.»

 

مجری: شما تفاوت بین‌کوین و لایت‌کوین رو دقیقاً چطور برای ما  توصیف می‌کنید؟

پاسخ: راستش اگر بخواهیم ساده به این موضوع نگاه کنیم، بیت‌کوین مثل طلای دیجیتال هست و لایت‌کوین نقره… در واقع نسبت طلا به نقره در اینجا وجود داره. پس اگر بشه رابطه‌ای بین استخراج طلا و بیت‌کوین پیدا کرد، در لایت‌کوین هم همین اتفاق میفته و میشه اون رو با نقره مقایسه کرد.

مجری: اگر از منظر نقل و انتقال و بلاکچین به قضیه نگاه کنیم، و بحث ریز شدن بیت‌کوین به واحدهای کوچکتر رو کنار بذاریم که یکی از تفاوت‌های اصلی به حساب میاد و بیت‌کوین تا ۸ سطح ریز میشه و به ساتوشی میرسیم، آیا تفاوت اساسی در پشت صحنه و در اصل کار وجود داره؟

پاسخ: بله، تفاوت اصلی در استفاده از الگوریتم ماینینگ متفاوت هست، ماینرهای لایت‌کوین با بیت‌کوین متفاوت‌ هستند و سرعت در لایت‌کویت بیشتره و تعداد کوین‌ها ۴ برابر بیت‌کوین هست، و سرعت ۴ برابر هست و تراکنش‌ها هم ۴ برابر سرعت بالاتری دارند. در بیت‌کوین ۱۰ دقیقه ممکنه طول بکشه ولی در لایت‌کوین این عدد یک چهارم هست.

 

تکرار تاریخ

نکته‌ی جالب این است که حتی از این منظر هم تاریخ، به‌جای بیت‌کوین، در خصوص آلتکوین‌ها در حال تکرار شدن است. حتی همان نقل‌قول‌ها را الان دایم: «بیت‌کوین مثل طلا هست» و حرف‌های مشابهی که در سال ۲۰۱۷ زده می‌شدند.

به عقیده‌ی کارشناسان، حتماً دلیل خاصی وجود دارد که موسسات مالی به سرعت و در حجم‌های بالا اقدام به خرید بیت‌کوین کرده‌اند. دلیل این موضوع و انباشتگی چه می‌تواند باشد؟ چرا این موسسات همین اندازه به فکر لایت‌کوین نیستند؟

پیام BTC Sessions در اینجا پاسخ خوبی به این پرسش است. در این پیام به ما گفته شده: «تاریخچۀ قیمت لایت‌کوین را نسبت به بیت‌کوین باید دید. همه باید این را ببینند. یک روند ۱۰ ساله آرام به سمت صفر را شاهد هستیم و در این میان چند جهش رو به بالا هم دیده می‌شوند.»

لایت‌کوین نسبت به دلار آمریکا روند خوبی دارد اما نسبت به بیت‌کوین چطور؟ شاید برای سوئینگ تریدینگ (یا همان معاملات کوتاه‌مدت) موقعیت خوبی باشد، البته شاید!

 

جی. پی. مورگان

مطلب بعدی ما در مورد JPMorgan است. خیلی جالبه است! تقریباً امکان نداشت این اتفاق رخ ندهد!

جی. پی. مورگان برای اولین بار به مشتریان خودش اجازه داد که از طریق آن‌ها در بیت‌کوین سرمایه‌گذاری کنند. NYDIG، سرپرستی این موضوع را قبول کرده است و در همین تابستان امسال این اتفاق عملی خواهد شد.

به‌نوعی  اول شما را انکار می‌کنند، بعد با لبخند سمت شما می‌آیند.

جِیمی دایمون، زمانی که بیت‌کوین ۴۱۰۰ دلار قیمت داشت، اعلام کرده بود که هر تریدری از جی. پی. مورگان که اقدام به معامله بر روی بیت‌کوین کند را اخراج خواهد کرد! اما اکنون که قیمت بیت‌کوین به مثبت ۵۳ هزار دلار رسیده است، این هج فاند بزرک تمام اقدامات لازم را برای بیت‌کوین فرآهم کرده است.

اگر وارد جزئیات این خبر بشویم، خواهیم دید که سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین به شدت حمایت می‌شود. بزرگان صنعت کریپتو مثل Pantera Capital و Galaxy Digital این امکان رو فرآهم می‌کنند که مشتریان بدون هیچ کار خاصی، اقدام به خریداری و نگهداری بیت‌کوین کنند. پس جی. پی. مورگان قطعاً خیلی فعال وارد این حوزه خواهد شد.

جالب اینجاست که ابتدا مورگان استنلی این پیشنهاد را داده است و در حال حاضر جی. پی. مورگان دست به این کار زده است.

 

بیت‌کوین در سال 2021

حساب بازنشستگی شخصی یا همان IRA

مطلب بعدی ما در مورد حساب بازنشستگی شخصی یا همان IRA است. اگر شما هم دنبال یک کریپتو IRA هستید، به شما یک توصیه می‌کنیم. کارشناسان ما ITRUST CAPITAL را پیشنهاد می‌دهند.

با ITRUST CAPITAL نه تنها می‌توانید به خرید و فروش و معامله‌ی رمز‌اَرزها بپردازید، بلکه فلزات گرانبها هم در اختیار شما هستند. ۲۴ ساعته و هر روز می‌توانید معامله کنید. کارمزدی هم پرداخت نمی‌کنید. و همه‌‌چیز شفاف است.

نکته‌ای که بسیار حائز اهمیت است، بحث تامین‌کنندۀ ITRUST CAPITAL است که کاملاً از هر جهت سرمایه‌ی شما محفوظ و ایمن خواهد بود.

اگر در این زمینه قصد فعالیت دارید، گزینه‌ی بسیار خوبی را به شما پیشنهاد کردیم.

 

کاردانو و اتریوم

مطلب بعدی ما در مورد کاردانو و اتریوم است که در قالب یک مصاحبه ارائه شده است. با این عنوان که بنیان‌گذار کاردانو و اتریوم، تکامل‌های جدید در بازار کریپتو و فناوری بلاکچین را تحلیل می‌کنند.

این مطلب از سمت یک انتشارات معتبر در واقع به اعتبار کاردانو و اتریوم اضافه می‌کند. شما می‌توانید این مطلب را آنلاین مطالعه کنید.

یکی از جالب‌ترین سوالاتی که در این مطلب پیدا شد، این بود که از سمت مصاحبه‌کننده پرسیده شده: بیش از ۷۰ درصد کاردانو در حال حاضر وارد بازی شده، در پولکدات (Polkadot) این عدد ۶۴ درصد هست. و در اتریوم خیلی کمتر. به نظر شما در ابتدای عرضه یک دارایی و تا زمان جا افتادن آن، مقدار مناسب برای خرید چقدر هست؟

پاسخ به این سوال به این صورت بوده  است که این مسئله در واقع مقایسه بین سیب و پرتقال است. وقتی شما از سهامداری در یک سیستم باند صحت می‌کنید، که ممکن است از چند روز تا یک سال دورۀ قفل داشته باشیم، در واقع دارید از یک موضوع بسیار مهم صحبت می‌کنید. چراکه دارایی شما قفل شده است، و نمی‌شود آن را مصرف کرد یا جابه‌جا کرد. پس عملاً از چرخه خارج شده است.

اما وقتی به سهامداری در کاردانو می‌رسیم، هیچ نوع سیستم باند در اینجا وجود ندارد و همیشه نقد است. یعنی سهام شما همیشه نقد در دسترس است. و همین دقیقاً یکی از نقاط گیج‌کنندۀ ماجراست. و آنچه پیداست این است که چرخۀ عرضه بزرگتر از آن چیزی است که فکر می‌کنید.

پس در واقع چیزی که قرار است از این موضوع بفهمیم این است که در کاردانو، اوضاع متفاوت است زیرا همیشه نقدینگی وجود دارد و نمی‌شود روی اعداد ۷۰ درصد خیلی قضاوت کرد.

نظر ما هم این است که خریداران این رمزاَرز احتمالاً باید از این بابت خیلی خوشحال باشند.

اشتراک گذاری

با نظر سنجی به ما کمک کنید تا بهترین محتوا را برای شما آماده کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *