کارگزاری

افتتاح حساب در کارگزاری های ایرانی و گرفتن کد بورسی

فهرست مطالب

حتماً شما هم اطلاعاتی در مورد بورس اوراق بهادار به دست آورده‌اید که یکی از فعال ترین بازارهای مالی در حال حاضر است که البته سرمایه‌گذاری در آن هم نیازمند تخصص و مهارت است. در واقع اگر می خواهید در این نوع سرمایه گذاری موفق شوید، حتماً باید اطلاعاتی در مورد آن داشته باشید. خبر خوب این است ست که دیگر برای ثبت نام در بورس اوراق بهادار و انجام معامله در آن نیازی به حضور فیزیکی شما در کارگزاری ها نیست و شما تنها با یک اینترنت و لپ تاپ و یا گوشی می توانید به راحتی سهم مورد نظر خود را خرید و فروش کنید.

ما در این مقاله سعی کرده ایم اطلاعاتی را به صورت گام به گام به شما آموزش دهیم تا به راحتی بتوانید در بورس ثبت نام کنید. توجه داشته باشید که به صورت کلی باید مراحلی اعم از ثبت نام در سجام، دریافت کد بورسی، ثبت نام در کارگزاری و دریافت اطلاعات حساب را باید طی کنید که در ادامه در مورد آن‌ها توضیحات بیشتری می‌دهیم.

بررسی افتتاح حساب در کارگزاری های ایرانی و گرفتن کد بورسی

شروع معاملات در بورس

قطعاً شما برای شروع سرمایه گذاری در بازار بورس چه بصورت حقوقی و چه به صورت حقیقی نیاز به یک کارگزار رسمی و مورد تایید سازمان بورس اوراق دارید تا به این شیوه کد بورسی و یا همان کد معاملات خود را به دست آورید. توجه داشته باشید که کد بورسی برای هر شخصی بسیار منحصر به فرد محسوب می شود و این کد بورسی شناسه افراد در بازار بورس محسوب می شود و از تعدادی عدد و حروف تشکیل شده است.

باید بدانید که کد بورسی برای انجام معاملات و ثبت نام در بورس اوراق بهادار ضروری است. به این صورت که تمامی افراد اعم از افراد حقیقی و حقوقی به واسطه این کد در سامانه اطلاعاتی بورس شناسایی می‌شوند. ثبت نام در بورس و دریافت کد بورسی هم در شهرهای مختلف به صورت حضوری و غیر حضوری از طریق شعب کارگزاری ها انجام می شود. در ادامه در مورد مدارک مورد نیاز برای دریافت کد بورسی اشخاص حقیقی بیشتر توضیح می دهیم.

مدارک

مدارک مورد نیاز برای دریافت کد بورسی اشخاص حقیقی

اصل و کپی کارت ملی
اصل و کپی صفحه اول و توضیحات شناسنامه
تکمیل فرم احراز هویت اشخاص حقیقی
تکمیل فرم درخواست کد مشتریان حقیقی
شماره حساب بانکی و شبای آن شماره حساب

زمانی که موفق دریافت کد بورسی از طریق شرکت‌های کارگزاری شدید، کارگزاری ها مدارک و فرم های مورد نیاز را برای صدور کد بورسی به سازمان بورس ارائه می دهند و معمولا بعد از سه روز کد شما صادر می شود که می توانید خرید و فروش سهام خود را با آن انجام دهید. توجه داشته باشید بعد از ثبت نام در کارگزاری و دریافت کد بورسی نوبت ثبت نام در سامانه سجام می شود . شما باید اطلاعات خود را ثبت کنید و کد رهگیری ۱۰ رقمی را دریافت کنید. حتماً برای شما هم سوال است سامانه سجام چه مرجعی است؟ در واقع این سامانه مرجع اصلی داده‌ها و اطلاعات سرمایه‌گذاران در بازار بورس است.

 

ثبت نام در سامانه سجام

برای ثبت نام در سامانه سجام ابتدا باید به سایت مراجعه کنید. سپس بر روی گزینه ثبت نام در فرم کلیک کنید. مرحله بعدی باید شماره تلفن همراه خود را وارد کنید تا پیامکی مبنی بر کد تایید ورود به سامانه سجام برای شما ارسال شود در مرحله بعدی کد تایید را در کادر مورد نظر که برای شما باز شده است، وارد کنید. سپس مشتری حقیقی با تابعیت ایرانی را انتخاب کنید. در کادری شماره کد ملی شما خواسته شده است که باید آن را وارد کنید. در مرحله بعدی باید مبلغ ده هزار تومان برای کارمزد ایجاد کد سهامداری پرداخت کنید.

در فرم بعدی که برای شما وجود دارد باید اطلاعات هویتی خود را دقیقاً منطبق بر شناسنامه و کارت ملی خود را وارد کنید. در مرحله بعدی هم باید کد بورسی خود را وارد کنید. مرحله آخر مرتبط با اطلاعات حساب بانکی‌های فعال شما است که این حساب باید مختص به شخص خود شما باشد. در فرم تعهدات هم باید اطلاعاتی را که در صفحات قبلی نوشته اید، تایید کنید. پس از انجام این مراحل کد پیگیری ۱۰ رقمی برای شما به شماره همراهی که وارد کرده‌اید، ارسال می‌شود.

در مرحله بعدی برای احراز هویت حضوری باید به نزدیکترین دفتر پیشخوان منتخب دولت مراجعه کنید و کارت ملی خود را به همراه کد 10 رقمی به همراه داشته باشید تا مراحل نهایی را هم طی کنید.

ثبت نام

ثبت نام در کارگزاری

به طور کلی معامله در بورس اوراق بهادار و درخواست خرید یا فروش سهام از طریق کارگزاری ها به چند شیوه انجام می شود.
1) روش اول مراجعه حضوری به کارگزاری و درخواست خرید یا فروش سهام است.
2) روش دوم درخواست تلفنی به کارگزاری برای خرید و فروش سهام شما است.
3) می توانید به صورت اینترنتی به کارگزاری برای خرید و فروش اقدام کنید.
4) خرید و فروش مستقیم سهام به واسطه خود شما از طریق سامانه معاملات آنلاین انجام می گیرد.

سخن پایانی

همانطور که می دانید برای انجام هر کاری نیاز به اصول و قواعد خاصی است. شما هم برای انجام معاملات در سازمان اوراق بهادار نیاز به طی کردن مراحلی دارید که در قسمت بالاتر توضیح داده‌ایم. توجه داشته باشید که قبل از انجام هرگونه معاملاتی در بازار بورس از افراد متخصص و کاملاً حرفه‌ای در این بازار کمک بگیرید تا دچار ضرر و زیان نشوید. قطعاً افرادی که دارای تخصص و مهارت در این زمینه هستند، می توانند سرمایه گذاری خوبی در بازار بورس داشته باشند.

امیدواریم با مطالعه این مقاله اطلاعات خوب و مفیدی در مورد افتتاح حساب در کارگزاری های ایرانی و گرفتن کد بورسی به دست آورده باشید.

مطالب مرتبط

برای مطالعه آخرین مقالات مهد سرمایه به صفحه مقالات مراجعه فرمایید.


اشتراک گذاری

با نظر سنجی به ما کمک کنید تا بهترین محتوا را برای شما آماده کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *