تورم و مشکلات آن زودگذر هستند

فهرست مطالب

گلوگاه‌های تورمی به‌زودی از بین نمی‌روند!

به گزارش شرکت مهد سرمایه، معضل تورم در آمریکا این روزها بسیار جدی شده است. در حالی که فدرال رزرو واکنش خاصی به این موضوع نشان نداده است. در این مطلب همراه با یکی از کارشناسان دانشگاه کمبریج، آقای محمد الاِریان (MOHAMED EL-ERIAN) به بررسی این موضوع می‌پردازیم.

 

نظر سایر کارشناسان در مورد تورم

مارک گرنت، و سایر کارشناسان دنیای اقتصاد، نظر متفاوتی در مورد تورم در ایالات متحده آمریکا دارند. به عقیده‌ی این افراد، حتی با وجود این همه تورم و فشاری که وجود دارد، فدرال رزرو تا سال ۲۰۲۳ هیچ کاری برای کنترل و کاهش تورم انجام نمی‌دهد. برعکس، سرسختانه روی تصمیم خود خواهد ماند.

فدرال رزرو در واقع نشان داده است که ابداً هیچ ترسی از ادعای مجدد اینکه تورم گذرا است، ندارد. پس، در کوتاه‌مدت بعید است فدرال رزرو اصلاً اقدامی بکند. در اصل به شواهد بدون ابهامی نیاز است که این تغییر اتفاق اُفتاده است. و تا زمان دستیابی به این مورد، یک دور کامل زده شده است.

 

فدرال رزرو تورم را باور ندارد و آن را زودگذر میداند!

آیا این روند ادامه دارد؟

اینکه آیا تورم تا سال ۲۰۲۳ ادامه پیدا می‌کند یا خیر، مشخص نیست. اختلالاتی که در عرضه وجود دارد، و گلوگاه‌های تورمی در مواد خام، واردات و معضل شغل، با این‌ها فعلاً دولت آمریکا دست به گریبان است. قرار نیست به‌زودی این مسائل حل شوند و فدرال رزرو قطعاً در شرایط بدی قرار خواهد گرفت. حتی بدتر از آنچه که بسیاری از کارشناسان در دو سال آینده در مورد آن فکر می‌کنند.

فدرال رزرو قرار است با گلوگاه‌های تورمی مختلفی روبه‌رو شود، از همه نوع! اما فدرال رزرو برای خودش این موضوع را به‌نوعی حل کرده است. و مصرانه ادعا دارد که تورم، موقت است! حتی با وجود تمام مدارکی که ارائه شده‌اند، باز هم فدرال رزرو این حرف را تکرار می‌کند.

بحث تورم و شواهد کلان در اینجا مطرح نیست. مدیران شرکت‌های بسیاری در آمریکا این روزها از وضع موجود گلایه دارند. آن‌ها در تامین مواد اولیۀ خودشان مشکل دارند. آن‌ها می‌‌خواهند دستمزدها و قیمت‌ها را بالا ببرند. کاری که دقیقاً آمازون و مک‌دونالد انجام دادند و این فقط بخشی از پدیده‌ی بزرگی به نام افزایش هزینه‌ها است.

 

تورم وجود دارد

تورم هست، و بحثی در این نیست. چه موقت باشد یا نباشد، به وضوح آن را می‌بینیم. اما نظری که کارشناسان دارند این است که فدرال رزرو هیچ‌وقت تورم را تایید نمی‌کند! به هر وسیله‌ای باشد، قصد دارند نرخ بهره را پایین نگاه دارند. آن‌ها نرخ بهره را افزایش نمی‌دهند ولی پول به بازارهای خزانه‌داری تزریق می‌شود. اگر شما به مصرف‌گرایی موجود در ایالات متحده نگاه کنید، یا بدهی‌هایی که هر روز بیشتر می‌شوند را ببینید، اگر نرخ بهره افزایش داشته باشد، هیچ کاری در خصوص این بدهی نمی‌توان انجام داد.

به‌نظرم در کوتاه‌مدت، کارشناسان کاملاً درست گفته‌اند و به همین دلیل است که بازدۀ ۱۰ ساله را هم‌اکنون در این موقعیت می‌بینیم. حتی با وجود اینکه تمام شاخص‌های تورم در حال افزایش هستند، احتمالاً باز هم فدرال رزرو حرکت خاصی انجام نخواهد داد. فد، توجیه خودش را در مورد چارچوب پولی نتیجه‌گرای خودش دارد.

بانک مرکزی اروپا که سابقه‌ی کمتری نسبت به فدرال رزرو در بهانه‌ آوردن برای عادی‌سازی دارد، قبل از فدرال رزرو در خصوص تورم صحبت کرده است. حتی بانک کانادا و بانک انگلستان هم در این مورد قبل از فدرال رزرو صحبت کرده‌اند. اما، فدرال رزرو مدت‌ها روی ادعای خودش خواهد ماند.

امیدوار هستیم که ادعای فدرال رزرو درست باشد. در غیر این صورت، هم برای بازار و هم برای اقتصاد، خبرهای بدی در راه خواهند بود. باید امیدوار بود که دیر نشود.

 

اگر دیر بشود، چه اتفاقی می‌اُفتد؟

در صورتی که فدرال رزرو اشتباه کرده باشد، و نتواند شرایط را کنترل کند، اتفاقات نه چندان جالبی رخ خواهند داد. ممکن است بازار دچار اضطراب شود. آنگاه فدرال رزرو باید ترمز بزند و سریع واکنش نشان دهد. آخرین چیزی که نیاز داریم این است که تورم، منتهی به این کار بشود. تجربه‌ نشان داده ‌است وقتی این اتفاق رخ می‌دهد، رکود اقتصادی ارمغانی است که باید آن را تحویل بگیریم.

به همین دلیل است که فدرال رزرو باید در مورد فکر کردن به این موضوع، فکر کند! از خودتان بپرسید: به چه دلیل این همه شواهد و مدارک نادیده گرفته می‌شوند؟ چرا این دلایل را از هیچ جهتی نمی‌بینند؟ چرا دائماً یک ادعا تکرار می‌شود؟ چرا گلوگاه‌های تامین و عرضه به‌درستی فهمیده نمی‌شوند؟ و چرا اقتصاددان‌ها وقتی به این گلوگاه‌ها می‌رسند، عموماً لنگ می‌زنند؟

اشتراک گذاری

با نظر سنجی به ما کمک کنید تا بهترین محتوا را برای شما آماده کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *