بیت‌کوین و اخبار تازه در دنیای اَرزهای دیجیتال

فهرست مطالب

بیت‌کوین، داغ داغ؛ موسسات بزرگ سراغ بیت‌کوین و اَرزهای دیجیتال رفته‌اند!

در این مطلب می‌خواهیم به اتفاقات مهم دنیای رمزاَرزها، به ویژه بیت‌کوین و اَرزهای دیجیتال دیگر، بپردازیم. با یک خبر مهم شروع می‌کنیم که البته قبلاً تخصصی‌تر به اون پرداختیم.

اخیراً خبری مبنی بر اینکه کمپانی تسلا ۱۰ درصد از دارایی بیت‌کوین خودش را فروخته، منتشر شده است. این موضوع خیلی‌ها را نگران کرد. تقریباً همه فکر کردند که این خبر یعنی ریزش بازار در آینده؛ زیرا بسیاری از افراد دید سرمایه‌گذاری بلندمدت نسبت به بیت‌کوین داشته و دارند و ابداً قصد فروش بیت‌کوین را ندارند.

در توییتر نیز خیلی‌ها به ایلان ماسک حمله کردند. نمونه‌های این حملات را در سایت‌های مختلف و در ویدیوی ابتدای این مطلب می‌توانید ببینید. برای مثال، دیوید پورتنوی در توییتر اعلام کرده «ایلان ماسک و تسلا با خرید بیت‌کوین ارزش این رمزاَرز را بالا بردند و بعد از بالا رفتن ارزش، اقدام به فروش کرده‌اند تا سود خوبی از این راه کسب کنند و این روش را همینطور ادامه می‌دهند.»

البته به نظر کارشناسان مهد سرمایه، این حرف شاید خیلی درست نباشد.

 

دلیل آن چیست؟

نکته‌ی اول این است که تسلا فقط ۱۰ درصد از بیت‌کوین خودش را فروخته و نه همه‌ی آن را. دوم اینکه، اگر تسلا و ایلان ماسک صرفاً قصد فروش برای کسب سود را داشتند، می‌توانستند وقتی بیت‌کوین در بالاترین قیمت خودش بود، دست به چنین کاری بزنند.

مورد بعدی، همانطور که در ویدیو می‌توانید ببینید، ایلان ماسک پاسخ این خبر را داده و اذعان داشته این کار را شرکت تسلا انجام داده و این تصمیم شرکت بوده و نه تصمیم فردی! فروش این ۱۰ درصد به‌خاطر تامین نقدینگی و در واقع ترازنامۀ مالی بوده است. مضاف بر این، تسلا یک شرکت سرمایه‌گذاری نیست و فروش بیت‌کوین برای تامین نقدینگی و تامین موارد مورد نیاز شرکت انجام شده است که این هیچ اشکالی ندارد.

در واقع اگر یک لحظه به حرف‌های ایلان ماسک فکر کنیم، به نظر خیلی عجیب نیست که تسلا بخواهد ترازنامۀ مالی خودش را با بیت‌کوین اصلاح کند. در آینده نیز قطعاً این کار را انجام خواهد داد.

 

کمی بیشتر توضیح بدهیم…

بیت‌کوین و سرمایه‌گذاری در آن توانسته سودی در حد چند صد میلیون دلار برای تسلا به ارمغان بیاورد و این دارایی چیزی هست که هر وقت نیاز باشد می‌شود آن را به پول نقد تبدیل کرد. خود تسلا هم توضیح داده است که در هیچ کجای دیگر نمی‌شود به این سبک سرمایه‌گذاری کرد. تسلا همچنین تایید کرده است که در آینده از طریق فروش خودروهای خود با بیت‌کوین قصد دارد، بیت‌کوین بیشتری جمع‌آوری کند و این کار را ادامه خواهد داد.

این حرکت تسلا باعث شده است شرکت‌های بیشتری در آینده اقدام به خرید بیت‌کوین کنند و در واقع این، خبر خوبی برای بیت‌کوین به حساب می‌آید.

 

بیت‌کوین و اَرزهای دیجیتال و دیگر شرکت‌ها

شرکتی که قبل از تسلا اقدام به خرید و نگهداری بیت‌کوین کرده بود، شرکت مایکرو استراتژی نام دارد و بعداً نیز بسیاری از شرکت‌ها خواهند دید که می‌توانند از بیت‌کوین برای تراز مالی خودشان استفاده کنند. زیرا هیچ دردسری ندارد و خیلی راحت می‌توان خرید و فروش آن را انجام داد. بانک سرمایه‌گذاری RBC که یکی از معتبرترین سازمان‌های مالی در سرتاسر دنیا است، در گزارشی اذعان داشته به شرکت اَپل (Apple) توصیه کرده در بیت‌کوین سرمایه‌گذاری کند—آن‌هم در حجم بالا.

این بانک در گزارش خود به شرکت اَپل توصیه کرده پرداخت با بیت‌کوین را به خدمات خودش اضافه کند. با این کار ده‌ها میلیارد دلار هر ساله به سرمایۀ این شرکت اضافه خواهد شد. بیت‌کوین، اتریوم، و دوج‌کوین، رمزاَرزهایی هستند که به اَپل توصیه شدند.

لوگوی شرکت اپل

 

شرکت Square، که توسط موسس توییتر تاسیس شده است، از بیت‌کوین حدود ۱٫۶ میلیارد دلار توانسته کسب درآمد کند، در حالی که اصلاً در حد و اندازه‌ی شرکت بزرگی مثل اَپل نیست! این شرکت ۳۰ میلیون کاربرد دارد.

کمپانی اَپل ۱٫۵ میلیارد کاربر در سرتاسر دنیا دارد. اگر از این تعداد  ۲۰۰ میلیون نفر اقدام به خرید با بیت‌کوین کنند، ۶٫۶۶ برابر نسبت به شرکت Square سود نصیب شرکت اَپل خواهد شد.

البته مشخص نیست که شرکت اَپل آیا این توصیه‌ی RBC رو قبول می‌کند یا خیر. اما نکته‌ای که وجود دارد این است که ۴۰ میلیارد دلار در سال، رقمی است که هر شرکتی را قانع می‌کند تا به سمت بیت‌کوین برود.

 

خبرهایی در مورد ریپل

هیچکس انتظار نداشت که کار ریپل به طرح شکایت و دعوا در دادگاه برسد. اگر به ریپل نگاه کنید، متوجه عملکرد رو به رشد این رمزاَرز می‌شوید. ریپل روند صعودی خوبی داشته اما وضعیت فعلی آن خیلی بد است. چراکه که دادگاه یکی از دفاعیات اصلی ریپل را رد کرده است.

این دفاعیه در خصوص عدم رسیدگی مناسب و اطلاع عادلانه بوده است که متاسفانه از سمت دادگاه رد شده است. طبق اعلام‌ها، این دفاعیه اصلاً در دادگاه فدرال قابل پذیرش نیست و دو بار هم قبلاً رد شده است.

اما در طرف دیگه مدیران ریپل اعلام کرده‌اند که روند رسیدگی به خوبی پیش می‌رود. مردم نگران نباشند چراکه آن‌ها هیچ کار اشتباهی انجام نداده‌اند!

این پرونده تا جایی پیش رفته که کمیسیون معاملاتی معاملات آتی کالای ایالات متحده هم به این ماجرا وارد شده است و رسماً رسیدگی به این پرونده را در دستور کار خود قرار داده. هدف از این کار شفاف‌سازی هرچه بیشتر این موضوع است.

در دیگر خبرهای مربوط به ریپل داریم که یکی از مدیران ریپل، ژد مک‌لِب، از تاریخ ۱۵ آوریل بیش از ۲۰۰ میلیون دلار رمزاَرز ریپل را فروخته است. و به فروش روزانه ۲۲٫۶ میلیون دلار ریپل تا ماه آگوست یا سپتامبر ادامه خواهد داد تا زمانی که کاملاً از مسئولیت خود کنار برود.

 

بیت‌کوین و اَرزهای دیجیتال و JP Morgan

یکی از سرسخت‌ترین منتقدان بیت‌کوین یعنی جی. پی. مورگان، در مورد بیت‌کوین تغییر موضع داده و تبدیل به یکی از حامیان بیت‌کوین شده است. این هج‌ فاند قصد دارد بخش بیت‌کوین را با مدیریتی قوی و فعال، راه‌اندازی کند. سرمایه‌گذاری در بیت‌کوین برای یک سری از مشتریان خاص در همین تابستان میسر خواهد بود.

در گذشته جی. پی. مورگان بر این عقیده بود که بیت‌کوین بسیار خطرناک است و اگر اینقدر احمق هستید که بیت‌کوین خریدید، پس قطعاً روزی تاوان اشتباه خود را پس خواهید داد! جی. پی. مورگان حتی تریدرهایی که سمت بیت‌کوین می‌رفتند را از شرکت اخراج می‌کرد.

شاید مدیریت این شرکت از اَرزهای دیجیتال استقبال نکنند اما جی. پی. مورگان یک شرکت هست و شرکت‌ها باید مشتریان خود را راضی و خوشحال نگه دارند. مدیران ارشد در ماه فوریه این تصمیم ر اگرفتند و در واقع تقاضای مشتریان باعث تغییر سیاست‌های شرکت شد.

این موضوع نشان می‌دهد کریپتو طرفداران بسیاری دارد. وسعت آن به حدی است که حتی بزرگترین شرکت‌های مالی هم نمی‌توانند جلوی آن را بگیرند. مردم روز به روز در مورد رمز‌اَرزها یاد می‌گیرند و وقتی قابلیت‌های رمز‌اَرزها را متوجه ‌می‌شوند، طبیعتاً تقاضاها بالاتر می‌رود.

 

اتریوم

و اما خبر آخر اینکه تقاضا برای معاملات آپشن اتریوم از سال گذشته تا الان رشد بسیار چشمگیری داشته است. در واقع این تقاضا به ۴ میلیون دلار رسیده است. آپشن نوعی از معاملات است که در واقع برای هج کردن و کاهش ریسک توسط موسسات مالی استفاده می‌شود. این نشان میدهد که معاملات اتریوم افزایش خواهند داشت و از آپشن برای محافظت در برابر ضرر استفاده خواهد شد.

 

ترجمه و تنظیم: شرکت مهد سرمایه گویا

اشتراک گذاری

با نظر سنجی به ما کمک کنید تا بهترین محتوا را برای شما آماده کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *