مبانی و اصول تحلیل بنیادی در بازار رمز ارزها چیست؟

تحلیل بنیادی رمز ارزها چگونه است؟ (fundamental)

فهرست مطالب

این روزها در عصری زندگی می کنیم که نیازمند پیشرفت و توسعه بیشتر است و برای فراهم شدن این امکانات تکنولوژی به وجود آمده است. تکنولوژی باعث شده است تا همه جنبه های زندگی انسان و حتی پول تغییر پیدا کند. این روزها حتماً شما هم با بازار رمز ارزها آشنایی پیدا کرده اید.

بیت کوین نمود بارز تاثیر تکنولوژی بر پول در این دوره است. این بازار رمز ارز باعث شده است تا توجه بسیاری از سرمایه‌گذاران به آن جلب شود و با رشدی که در طی ۱۰ سال گذشته کرده است، اعتماد بسیاری از افراد را هم جلب کرده است. بازارهای بورس هم نوعی دیگر از بازارهای مالی به حساب می آیند که در جهت سرمایه‌گذاری و افزایش رشد سرمایه ایجاد شده است.

برای آنکه در این بازار پیشرفت چشم گیری داشته باشید نیاز است تا از دو ابزار تکنیکال و فاندامنتال بهره ببرید. در ادامه این مقاله می‌خواهیم بدانیم که اصول تحلیل بنیادی و یا همان تحلیل فاندامنتال در بازار رمز ارز ها چگونه است؟ اگر شما هم می خواهید اطلاعات جامعی در مورد تحلیل بنیادی در بازار رمز ها به دست آورید حتما این مقاله را به طور کامل و دقیق مطالعه فرمایید.

مبانی و اصول تحلیل بنیادی در بازار رمز ارزها چیست؟

تحلیل بنیادی (فاندامنتال) در رمز ارزها چیست؟

در واقع تحلیل بنیادی یا همان فاندامنتال به بررسی دقیق اطلاعات موجود در رابطه با یک دارایی مالی می‌پردازد. از جمله مواردی که در این خصوص باید به آن اهمیت دهید، برنامه های یک پروژه و و حامیان آن است.

حال می‌خواهیم بدانیم که هدف نهایی از تحلیل بنیادی رمز ارز چیست؟ در تحلیل فاندامنتال یا تحلیل بنیادی می‌توانیم متوجه شویم که دارایی آن سهم مورد نظر بیش از حد ارزش گذاری شده است یا خیر ؟ با به دست آوردن این نتایج می‌توانید تصمیم قطعی و صحیحی در مورد معاملات خود بگیرید.

توجه داشته باشید ارزهای دیجیتال نوسانات زیادی دارند و انجام معامله در آنها نیازمند مهارت و تخصص کافی است. اگر می‌خواهید بر تحلیل بازار تسلط کافی داشته باشید حتماً باید یک استراتژی خوب و مناسب هم داشته باشید. به طور کلی مهارت تخصص همراه با تجربه تنها با صرف زمان به دست می آید.

همانطور که می دانید در بازارهای مالی تحلیل‌های بسیاری وجود دارند اما دو تحلیل بنیادی یا فاندامنتال و تحلیل تکنیکال از اهمیت ویژه برخوردار هستند. زمانی که شما تحلیل تکنیکال را در این بازارها به کار می گیرید در واقع توجه شما بیشتر به قیمت و تاریخچه آن سهم است و به دنبال الگوهایی هستید که ممکن است دوباره در آینده تکرار شوند.

بسیاری از کسانی که در بازارهای رمز اصلی فعالیت دارند از همان اندیکاتورهای تکنیکالی هم استفاده می‌کنند که در بازارهای معاملات فارکس هم دیده می شود. از جمله این اندیکاتور ها می‌توان به شاخص قدرت نسبی، مکدی، باندهای بولینگر و … اشاره کرد. این اندیکاتور ها در بازار های مالی بسیار اهمیت دارند، زیرا رفتار بازار را بدون در نظر گرفتن دارایی مورد معامله پیش‌بینی می‌کنند. توجه داشته باشید که ابزار های تکنیکال در بازارهای رمز ارز های دیجیتال بسیار محبوب هستند.

 معرفی تحلیل بنیادی در بازار رمز ارزها

به طور کلی تحلیل فاندامنتال و یا بنیادی ارزهای دیجیتال هم عملکردی مانند بازارهای مالی سنتی را دارد اما تفاوت بسیار مشخص آن با تحلیل تکنیکال در این است که معیار مشخص و آزمایش شده برای ارزیابی بنیادین دارایی های دیجیتال وجود ندارد برای به کارگیری دقیق و صحیح از تحلیل فاندامنتال در دنیای ارز دیجیتال حتماً باید بدانیم که این دارایی ها از کجا نشأت می گیرند.

تحلیل بنیادی و فاندامنتال در رمز ارزها

در واقع چه موضوعاتی باعث می شوند تا سرمایه‌گذاران پول خود را وارد دنیای ارز دیجیتال کنند که در نهایت به سودآوری برسند. در ادامه این مقاله سعی داریم در مورد چگونگی انجام تحلیل بنیادی در بازار ارز ها بپردازیم. می خواهیم بدانیم که معیارهای مهم برای تحلیل فاندامنتال در این بازار رمز ارزها چه چیزهایی هستند که در ادامه در مورد هرکدام از این معیارها به طور کامل توضیح می دهیم.

یکی از مشکلاتی که در این محیط با آن روبه‌رو هستیم این است که برای عرضه آن می توان رویکردی دقیقا مشابه با کسب و کارهای سنتی اتخاذ کرد. در واقع برای استفاده صحیح و بهینه از تحلیل بنیادی در دنیای ارزهای دیجیتال حتماً باید با دقت و تمرکز کافی وارد عمل شد و این موضوع را از جوانب مختلف مورد بررسی قرار داد. اولین قدم در این فرایند تعیین معیارهای قدرتمند است.

حتما برای شما هم سوال است که منظور از معیار قدرتمند چیست؟ باید بدانید که منظور از قدرتمند بودند در یک معیار این است که آن را بتوانیم خیلی راحت تغییر دهیم. برای مثال همه ما می دانیم که تعداد دنبال کنندگان کاربران تلگرام یک شرکت را نمی توانیم معیار خوب و مناسبی برای سنجش ارزش آن شرکت در نظر بگیریم زیرا همه ما می دانیم که ایجاد فالوور های فیک برای هر کسب و کار و سازمانی بسیار ساده است.

در واقع یکی از کارهایی که می توان انجام داد که این است که می توانیم به تعداد آدرس های فعال بر روی بلاکچین تمرکز کنیم و شاهد افزایش آن ها باشیم. همان طور که در قسمت بالاتر هم توضیح داده ایم معیارهای تحلیل بنیادی خوب و صحیح در فضای ارز دیجیتال ها به سه دسته تقسیم بندی می شوند.  پروژه معیارهای بازار و معیارهای درون زنجیره‌ای از این انواع هستند به طور کلی این معیارها شامل عملکرد تیم، اخبار رویدادها، وایت پیپر و … است .

در ادامه این مقاله سعی داریم که هرکدام از این معیارها را به طور کامل برای شما توضیح دهیم تا حسابی با آنها آشنا شوید.

بررسی مشکل تحلیل بنیادی ارزهای دیجیتال  

آشنایی کامل با وایت پیپر

این روزها توصیه می‌شود که قبل از سرمایه گذاری در هر نوع پروژه ای حتما آن را مورد بررسی قرار دهید. توجه داشته باشید که والپیپر همان سندی است که نمای کلی از پروژه ارز دیجیتال را به شما نشان می دهد. در ادامه به بررسی مواردی در والپیپر می پردازیم.

 1)  فناوری مورد استفاده

 2)  آشنایی با اهداف و کاربرد پروژه

 3)  بررسی نقشه راه برای ارتقاء

 4)  طرح ارزه و توزیع کوین ها و یا توکن ها

توجه داشته باشید که بررسی و کسب این اطلاعات برای پروژه مورد نظر شما بسیار اهمیت دارد و موثر واقع شده است که می‌توانید نظرات افراد متخصص در حوزه رمز ارزها را در مورد آن پروژه بپرسید. حتماً باید در تمامی این وایت پیپر ها(white paper)  به نقاط قوت پروژه توجه داشته باشید.

بررسی تیم در بعضی از رمز ارزها

تیم خاصی پشت شبکه وجود دارد که شما می توانید با بررسی سوابق اعضای آن متوجه شوید که آیا آن تیم مهارت لازم و کافی را برای به ثمر رساندن آن پروژه دارد یا خیر؟ یا حتی باید بدانید که آیا اعضای آن تیم در صنعت رمز ارزها سرمایه گذاری موفقی داشته اند یا خیر؟ آگاهی از تخصص آنها هم در این حیطه بسیار اهمیت دارد. توجه داشته باشید که سایت رسمی هر پروژه می تواند یک منبع بسیار خوب و عالی برای بررسی تیم پروژه باشد. از دیگر موارد می توان به پروفایل های تیم مشاوران و حامیان یک پروژه در سایت لینکدین و … توجه کرد.

بررسی رقبا

همانطور که می دانید هر کدام از ارزهای دیجیتال در حوزه‌های متفاوتی فعالیت می‌کنند که هر کدام بر روی کاربردهای خاص تمرکز دارند. برای مثال ارز دیجیتال اتریوم را در نظر بگیرید که بیشتر در طبقه بندی میزبانان قرارداد هوشمند است. این موضوع نشان می دهد که برای شناخت رقبای اتریوم باید ببینید که چه ارز های دیگری در طبقه بندی میزبانان قرارداد هوشمند قرار گرفته اند؟ حتما برای شما هم سوال است که ازکجا می‌توان این طبقه بندی ها را بررسی کرد؟ باید بدانید که به طور کلی وبسایت ها و اپلیکیشن های بسیار زیادی وجود دارند که از جمله آنها می‌توان به کوین مارکت کپ و کریپتواسلیت اشاره کرد.

توجه داشته باشید ارزهای دیجیتال در این وبسایت در چند دسته قرار می گیرند که شما باید در ابتدا ارزدیجیتال مورد نظر خود را به درستی انتخاب کنید و سپس دسته آن را هم مشخص کنید. حتی شما برای دو و یا سه رقیب اصلی هم باید معیارهایی را مشخص کنید تا اطمینان حاصل کنید که پروژه ای که شما برای سرمایه گذاری و سودآوری انتخاب کرده اید از رقیب خود ضعیف تر نباشد اما اگر ضعیف تر است راه درست آن است که بر روی رقیبان سرمایه گذاری کنید.

نگاهی به نکات و کاربردها در دنیای ارز دیجیتال و تحلیل آنها

توجه داشته باشید که سرعت بالای تراکنش ها به همراه کارمزد های بسیار پایین و نزدیک به صفر برای ارز دیجیتال بسیار خوب و مناسب است. البته به شرطی که افراد بتوانند از این همه ظرفیت به خوبی استفاده کنند. پروژه های جدید از ارز دیجیتال به صورت ماهانه وارد بازار می‌شوند که خود را مقیاس پذیرترین پلتفرم بلاک چینی معرفی می کنند.

نگاهی به نکات و کاربردها در دنیای ارز دیجیتال و تحلیل آنها

اما باید اجازه دهیم کمی زمان بگذرد تا کاربرد آن بلاکچین مورد تایید قرار بگیرد که بتوان آن را یک بلاک چین معتبر معرفی کرد. برای مثال توجه داشته باشید که اتریوم یک پلتفرم بسیار کند است اما شواهد نشان می دهد که بیش از ۸۰ درصد توکن های بازار بر روی این پلتفرم عرضه شدند که این موضوع اعتبار بالای این شبکه را گوشزد می کند.

توجه به اخبار رمز ارز ها

توجه داشته باشید که اگر اخبار خبری را منتشر می‌کند برای مثال آمازون بیت کوین را به عنوان روش پرداخت قبول کردهه است.  قیمت ارز دیجیتال ممکن است در عرض چند دقیقه حداقل ۲۰ درصد رشد داشته باشد. تحلیلگر بنیادی حتماً باید خیلی سریع در جریان اخبار قرار بگیرد در غیر اینصورت یک تحلیلگر مرده به حساب می آید. حتما می‌خواهید بدانید که از کجا باید این اخبار را پیگیری کرد؟ به طور کلی منابع بسیار زیادی برای پیگیری اخبار ارزهای دیجیتال وجود دارد که در ادامه به چند مورد از آنها می پردازیم.

وب سایت ارز دیجیتال

اخبار ارز دیجیتال مهم در وب سایت ارز دیجیتال خیلی سریع ترجمه می‌شود و در اختیار مخاطبان قرار می‌گیرد.

توییتر

توییتر برای تمامی کاربران ارز دیجیتال بسیار اهمیت دارد زیرا خیلی از اخبار مهم بسیاری از ارز دیجیتال در توییتر منتشر می‌شود و سپس به رسانه ها می رسد. در نتیجه بهتر است از همین حالا یک حساب توییتر بسازید و افراد شناخته شده خبرگزاری های مربوط به دنیای ارز دیجیتال و این نوع صفحات را دنبال کنید.

کریپتوپنیک       

باید بدانید که این وبسایت هم یک مجموعه جمع آوری اخبار ارزهای دیجیتال به حساب می آید. این پلتفرم، اخبار در ارتباط با ارزهای دیجیتال را به صورت لحظه ای از تمامی خبرگزاری ها دریافت می کند و به مخاطبان و کاربران نمایش می دهد. می توانید تنها این وبسایت را مورد بررسی قرار دهید تا دیگر نیازی به چک کردن مابقی خبرگزاری‌ها وجود نداشته باشد. به طور کلی باید بدانید که اخباری که در ارتباط با ارزهای دیجیتال باشد بر دو اثر کوتاه مدت و بلند مدت بر روی قیمت تاثیر گذار هستند.

در این میان بیشتر معامله گران اثر کوتاه مدت را جدی نمی گیرند و آن را از دست می دهند. زیرا قیمت قبل از انتشار واکنش نشان می دهد و زمانی که خبر انتشار پیدا می کند فرصت از معامله گر گرفته می شود در واقع عبارت معروف با شایعه بخر و با خبر بفروش در میان معامله‌گران رایج شده است. برخی از اخبار هم اثر بلندمدت دارند که در این میان تحلیلگران باهوش می‌توانند آنها را جدی بگیرند و در بهترین موقعیت ورود کنند.در ادامه این مقاله سعی داریم به بررسی گام دوم در تحلیل بنیادی بازار بپردازیم.

بررسی گام دوم در تحلیل بنیادی

 آشنایی با ارزش کل بازار

به واسطه ضریب میزان دارایی در گردش بر قیمت فعلی می توان ارزش کل بازار را محاسبه کرد. در واقع ارزش کل بازار یک هزینه فرضیه است که برای خریدای خوب و مناسب در تمام واحدهای دارایی ارز دیجیتال باید پرداخت شود. البته این موضوع را در نظر داشته باشید که تنها معیار ارزش پول بازار به تنهایی مورد قبول نیست.

 آشنایی با ارزش کل بازار

این موضوع را در نظر داشته باشید که تعیین دقیق تعداد واحد در گردش از این ارز دیجیتال یا همان طور که امکان پذیر نیست. در واقع کوین ها ممکن است سوزانده شوند و کلید ها هم ممکن است گم شوند و به طور کلی افراد ممکن است خیلی راحت به اطلاعات مربوط به دارایی های خود را فراموش کند. تعداد ارزهای دیجیتال و یا همان توکن های در گردش یک نوع برآورد تقریبی به حساب می آید که تلاش دارد تا کوین هایی که دیگر در گردش نیستند را از بازی خارج می کند.

با همه این تفاسیر که توضیح داده ایم ارزش کل بازار نقش بسیار مهم و اصولی در کشف ظرفیت رشد شبکه ها دارد. برخی از سرمایه گذاران بازارهای ارز دیجیتال معتقد هستند که رشد کوین هایی که ارزش بازار کمتری دارند در مقایسه با کوین های با ارزش بازار بیشتر محتمل‌تر است. اما با این تفاسیر باز هم افراد معتقد هستند که کوین هایی که ارزش بیشتری در بازار دارند کاربران بیشتری هم دارند و به همین علت کیفیت خدمات در آنها هم بسیار بالاتر است.

این افراد اصرار دارند که این کوین ها شانس بسیار بیشتری هم برای رشد و توسعه نسبت به کوین های با ارزش کمتر در بازار خواهند داشت.

اهمیت حجم معاملات و نقدینگی در تحلیل بنیادی ارز دیجیتال

نقدینگی هم یکی دیگر از معیارها برای ارزیابی صورت خرید و یا فروش یک دارایی به حساب می آید. نوع دیگری از دارایی ها دارای نقدینه است که فروش آن در قیمت معاملاتی است که بدون هیچگونه مشکلی انجام می شود. حتما شما هم به اصطلاح بازار نقدی را شنیده اید. این اصطلاح به بازار رقابتی گفته می شود که پیشنهاد های خرید و فروش بسیار زیادی در آن وجود دارد و همین موضوع باعث شده است تا تفاوت بین قیمت خرید و قیمت فروش در یک دارایی در آن بسیار کم شود.

جالب است بدانید یکی از مشکلاتی که کاربران در بازارهای غیر نقدینه با آن سر و کار دارند، ناتوانی در فروش دارایی ها با قیمت عادلانه و مناسب است از این موضوع نتیجه می‌گیریم که در بازار غیر نقدینه خریداران مایل به انجام معامله نیستند و از این لحاظ فروشنده هم مجبور می‌شود قیمت پیشنهادی فروش خود را کمتر کند و یا منتظر افزایش نقدینگی باشد.

توجه داشته باشید که حجم معاملات را به عنوان یک اندیکاتور در نظر بگیرید که می‌تواند در تعیین میزان نقدینگی کمک شایانی کند. به طور کلی به واسطه چند روش می توان حجم معاملات را اندازه گیری کرد که متوجه شویم در یک بازه زمانی مشخص چه مقدار از معامله انجام شده است به نمودار ها توجه ویژه ای داشته باشید، زیرا حجم معاملات روزانه را نمایش می دهند.  آشنایی با نقدینگی هم در تحلیل بنیادی و فاندامنتال بسیار مفید است زیرا این اندیکاتور در تعیین میزان علاقه بازار به یک سرمایه‌گذاری احتمالی به کاربران کمک می کند.

همه چیز در مورد ساز و کار عرضه

بسیاری از متخصصان در حوزه ارز دیجیتال سازوکارهای عرضه یک دارای دیجیتال را از جالب ترین ویژگی های آن می دانند، زیرا با توجه به این موضوع می‌توان تصمیم صحیح در مورد سرمایه گذاری کردن و یا نکردن گرفت. مدل هایی مانند نسبت انباشته به عرضه در بین طرفداران بیت کوین در حال افزایش است و محبوبیت زیادی دارد . به طور کلی این ساز و کارهای عرضه دارای زیرمجموعه هایی مانند عرضه حداکثری، عرضه در گردش و نرخ تورم هستند.

همه چیز در مورد ساز و کار عرضه

توجه داشته باشید که آشنایی با تمامی این موارد باعث می شود تا تصمیمات آگاهانه تر و بهتری بگیرید.

اطلاعاتی در مورد صرافی ها

از دیگر مواردی که تحلیلگران بنیادی حتماً باید به آن توجه داشته باشند این است که توجه کنند که یک ارز دیجیتال در چه صرافی هایی معامله می‌شود. در واقع باید بدانید که این صرافی ها هم اهمیت زیادی دارند که در ادامه به آنها می پردازیم.

1) بهتر است از ارزهای دیجیتال شما در صرافی های بزرگی مانند بایننس و کوین بیس فهرست شده باشد زیرا در این حالت خیال شما بسیار راحت می شود که سرمایه گذاری شما کاملاً امن و ایمن است.

2) گاهی ممکن است از نظر شما یک ارز دیجیتال فرصت خوبی برای ورود داشته باشد و به طور کلی پتانسیل بالایی داشته باشد اما در حال حاضر در صرافی های بزرگی مانند بایننس و کویین اضافه نشده باشد، در این صورت این ارز دیجیتال می تواند یک فرصت ویژه برای شما باشد زیرا پس از اضافه شدن آن بین صرافی ها قیمت بسیار بالایی هم به دست می آورد.

تعداد تراکنش ها در بازارهای ارز دیجیتال

بعضی اوقات تعداد تراکنش ها می تواند یک معیار بسیار خوب برای سنجش میزان فعالیت در یک شبکه باشند. البته گاهی تراکنش های مصنوعی نمی تواند مشکلاتی در این سیستم ها ایجاد کنند. اما به طور کلی با ترسیم نمودار تراکنش ها می توانیم الگوی تغییرات آن شبکه را در یک بازه زمانی مشخص بررسی کنیم.

بازارهای ارز دیجیتال

در این میان ارزش تراکنش ها هم بسیار اهمیت دارند و نباید آنها را با تعداد تراکنش ها یکسان دانست زیرا این دو مقوله ای متفاوت از هم هستند. ارزش تراکنش به ما کمک می‌کند که بدانیم چه مقدار دارایی طی یک بازه زمانی مشخص معامله شده است برای مثال تصور کنید که ده تراکنش اتریوم که هر کدام ورزش ۵۰ دلار هستند در یک روز مشخص انجام شده اند. این موضوع نشان می‌دهد که حجم معاملات روزانه ۵۰۰ دلار بوده است و می‌توان آن را با ارزش تراکنش های دیگر سهم‌ها ارزیابی کرد.

سخن پایانی

در آخر باید بدانید که بازارهای ارز دیجیتال هم مانند بازار بورس و هر بازار مالی دیگری نیازمند مهارت و تخصص است و تنها افرادی به سودهای کلانی می‌رسند که تخصص کافی در این حرفه داشته باشند. اگر شما هم تمایل دارید که در این نوع بازارها سرمایه گذاری کنید، بهتر است قبل از هر چیزی به یادگیری آن بپردازید.

همانطور که قبلا توضیح داده ایم دو تکنیک بنیادی و تکنیکال در این عرصه بسیار اهمیت دارند. راه دوم این است که از افرادی کمک بگیرید که در این بازارها اطلاعات و تجربه بسیار خوبی دارند تا بتوانید در مدت زمان کوتاهی سرمایه خود را چندین برابر کنید.

امیدواریم با مطالعه این مقاله اطلاعات خوب و مفیدی در مورد مبانی و اصول تحلیل بنیادی در بازار رمز ارزها به دست آورده باشید.

 

اشتراک گذاری

با نظر سنجی به ما کمک کنید تا بهترین محتوا را برای شما آماده کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *