ذخیره سازی سرد

ذخیره سازی سرد چیست؟

فهرست مطالب

ذخیره سازی سرد یا همان کیف پول سرد یک کیف پول آفلاین است که برای ذخیره ارزهای دیجیتال استفاده می شود. سیستم کاری با این نوع کیف پول ها فضای ذخیره سازی آنها  در بستری صورت می گیرد که به اینترنت متصل نیست و در نتیجه از کیف پول در برابر دسترسی های آنلاین (هک شدن یا … ) و سایر آسیب پذیری هایی که سیستم متصل به اینترنت به آنها حساس است ، محافظت می کند.

این نوع کیف پول به نوعی یکی از اصلی ترین و فراگیرترین انوع امنیت ارزهای رمزپایه در جهان است که به کاربرانشان این اطمینان را می دهد که ارزهای خود را در بستری با حداکثر امنیت و نگرانی ذخیره سازی کنند .

درک فضای ذخیره سازی در روش ذخیره سازی سرد

طبق معمول نوشتار خودم بهتون یه مثال کاملا ساده از روزمره های خودمان ارائه می دهم برای مثال شما یک حساب چک ، پس انداز یا کارت اعتباری نزد یک بانک عادی باز می کنید ،حال کارت اعتباری شما در این بین گم می شود ، دزدیده می شود یا … که به هر صورت دسترسی شما به پول خود قطع می شود.

پس به بانک رفته با سوزاندن کارت اعتباری خود از سرقت أموال داخل آن جلوگیری می کنید و بانک مبلغ سرقت شده را به کمک مراجع قانونی به شما بازمی گرداند؛ پس این بانک می تواند پول از دست رفته یا سرقت شده را به دارنده حساب بازپرداخت کند.

 

پول های خود را منجمد کنید!

 

حالا به سراغ واقعیت امر در دنیای ارزهای دیجیتال می آییم ،  اگر حساب رمز ارز یا کیف پول شما به خطر بیفتد و بیت کوین شما یا هر رمزارز دیگر شما به سرقت برود چه می شود؟! واقعا متاسفم ولی باید چند ساعتی خون گریه کرده و بیخیال تمامی ارزهای خود شوید (حداقل به عنوان یک مالک معمولی رمز ارز) در این حالت مالک نمی تواند سکه های خود را بازیابی کند.

دلیل این موضوع هم فلسفه ساختاری بیت کوین و دیگر رمزارزهای بر پایه بلاک چین است. اکثر ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز هستند و از حمایت بانک مرکزی یا دولت برخوردار نیستند. دقیقا به همین دلیل، نیاز به یک محیط ذخیره سازی ایمن و مطمئن برای بیت کوین و سایر رمز ارزها وجود دارد.

تا الان در استفاده از کیف پول های سرد شاید کمی گیج شده باشید ،پس بزارید به این شکل یه کیف پول سرد ارزهای دیجیتال را توصیف کنم ؛ مثل یک فلش یا یک عابر بانک هستند . این فلش یا کارت اعتباری به دستگاه های شما متصل می شود و بعد از رد شدن از یک لایه امنیتی وظیفه انتقال داده را انجام می دهند و ارزهای شما را به واسطه کدهای تعریف شده به پلتفرم مورد نظر منتقل می کند.

حال استفاده نیز به این صورت است ؛  وقتی دو فرد که با بیت کوین معامله می کنند می خواهند در مرحله معامله قرارگیرند طبیعتا یک جای فروشنده است و دیگری خریدار ، برای تکمیل معامله باید کلیدهای عمومی خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارند.  خریدار کالا یا خدمات ، تعداد بیت کوین مورد نیاز را به عنوان پرداخت به آدرس فروشنده ارسال می کند.

سیستم بلاکچین اعتبار معامله را تأیید می کند و تأیید می کند که خریدار یا فرستنده واقعاً آن وجوه را برای ارسال دارد. پس از تحویل پرداخت به آدرس ، فروشنده یا گیرنده فقط می تواند از طریق کلید خصوصی خود به وجوه دسترسی پیدا کند. بنابراین ، حفظ امنیت کلیدهای خصوصی ضروری است و این دقیقا کاری است که کیف پول ها انجام می دهند (هم شامل کیف پول گرم و سرد می شود) زیرا در صورت سرقت ، می توان بیت کوین یا رمز ارز کاربر را قفل و از آدرس بدون مجوز دسترسی پیدا کرد.

 

پول های خود را منجمد کنید!

 

محافظت در برابر سرقت

کلیدهای خصوصی ذخیره شده در کیف پول متصل به اینترنت در برابر سرقت مبتنی بر شبکه آسیب پذیر هستند. این کیف پول ها به کیف پول گرم معروف هستند. با داشتن کیف پول گرم تمام عملکردهای مورد نیاز برای انجام معامله از طریق یک سیستم آنلاین صورت می گیرد. کیف پول کلیدهای خصوصی را تولید و ذخیره می کند.

با استفاده از کلیدهای خصوصی معاملات را بصورت دیجیتالی صورت می گیرند. مشکل این است که به محض اینکه معاملات تائید شده بصورت آنلاین پخش می شود ، ممکن است مهاجمی که در حال چرخیدن در شبکه ها است ، از کلید خصوصی که برای تایید معامله های شما استفاده می شود باخبر شود.

فضای ذخیره سازی سرد با تایید معامله با کلیدهای خصوصی در یک فضای آفلاین، این مسئله را برطرف می کند.  هرگونه معامله ای که بصورت آنلاین آغاز می شود، موقتاً به یک کیف پول آفلاین منتقل می شود و سپس قبل از انتقال به شبکه آنلاین ، به صورت دیجیتالی تایید می شود. از آنجا که در حین تایید قرارداد، کلید خصوصی با سرور متصل به اینترنت تماس نمی گیرد، حتی اگر یک هکر آنلاین با معامله روبرو شود، نمی تواند به کلید خصوصی مورد استفاده دسترسی پیدا کند. در ازای این امنیت بیشتر ، روند انتقال به داخل و خارج از کیف پول سرد تا حدودی سنگین تر و سخت تر از روند کیف پول گرم است.

از اساسی ترین اشکال کیف پول های سرد ساختارهای کد محور است که به یک کارت اعتباری می باشند که به سادگی سندی است که کلیدهای عمومی و خصوصی روی آن نوشته شده است. کیف پول یا همان کارت اعتباری شما معمولاً یک QR کدبر روی آن تعبیه شده است تا بتوان به راحتی اسکن و برای انجام معامله تایید کرد. از اشکالات این سیستم این است که اگر کاغذ گم شود، ناخوانا شود یا از بین برود، کاربر هرگز نمی تواند به آدرس خود در جایی که بیت کوین یا ارزهای دیگرش است دسترسی پیدا کند. (متاسفم)

 

پول های خود را منجمد کنید!

 

شکل دیگر ذخیره سازی سرد ، روند اتصالات سخت افزاری است که از دستگاه آفلاین یا کارت هوشمند برای تولید کلیدهای خصوصی بصورت آفلاین استفاده می کند.  دستگاه و عملکرد آن مانند یک فلش عادی است و برای ذخیره کلیدهای خصوصی به صورت آفلاین ، به یک رایانه و برنامه مبتنی بر اینترنت نیاز است.  مانند کیف پول کد محور QR ، نگهداری صحیح از این دستگاه USB و کارت هوشمند در یک مکان امن ضروری است ، زیرا هرگونه آسیب یا از دست دادن می تواند دسترسی به بیت کوین و دیگر ارز رمزهای کاربر را قطع کند.

سرانجام ، کاربرانی که به دنبال گزینه های ذخیره سازی سرد هستند می توانند کیف پول های نرم افزاری آفلاین را نیز انتخاب کنند که کاملاً شبیه کیف پول های سخت افزاری است اما برای کاربران فنی کمتر فرآیند پیچیده تری دارند .

یک کیف پول نرم افزاری آفلاین ، کیف پول را به دو سیستم ساختاری قابل دسترسی تقسیم می کند ؛ یک کیف پول آفلاین که شامل کلیدهای خصوصی است و یک کیف پول آنلاین که کلیدهای عمومی ذخیره شده است .  کیف پول آنلاین تراکنش های جدید بدون تاییدیه را ایجاد می کند و آدرس کاربر را به گیرنده یا فرستنده در انتهای دیگر معامله ارسال می کند.  معامله تایید نشده به کیف پول آفلاین منتقل شده و با کلید خصوصی تایید می شود.

معامله امضا شده سپس به کیف پول آنلاین منتقل می شود که آن را به شبکه منتقل می کند. از آنجا که کیف پول آفلاین هرگز به اینترنت متصل نمی شود ، کلیدهای خصوصی ذخیره شده آن همچنان ایمن هستند.

نکته بسیار مهمی که اکثر کاربران از یاد میبرند این است که کاربران رمز ارز باید اطمینان حاصل کنند که کیف پول مورد نظر خود با سکه هایی که معامله می کنند سازگار است زیرا همه کیف پول ها از همه ارزهای رمزپایه پشتیبانی نمی کنند.

مطالب مرتبط

برای مطالعه آخرین مقالات مهد سرمایه به صفحه مقالات مراجعه فرمایید.


اشتراک گذاری

با نظر سنجی به ما کمک کنید تا بهترین محتوا را برای شما آماده کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *