متاورس یا ماتریکس

ماتریکس چیست؟ آیا Matrix همان متاورس است؟

فهرست مطالب

متاورس و ماتریکس چیست؟

حتما شما هم تا به امروز روز بارها نام متاورس را شنیده اید. این روزها حسابی صحبت از دنیای متاورس و فعالیت در آن است. متاورس به معنای دنیای برتری است که از فضاهای دیجیتال سه بعدی به وجود آمده است. کاربران به طور فیزیکی در پشت سیستم خود می نشینند، در حالی که می توانند آواتار سه بعدی از خود به وجود آورند و در این دنیای مجازی تجربه بازی می تواند حسابی هیجان انگیز باشد.

متاورس چیست؟

ماتریکس چیست و چه تفاوتی با متاورس دارد؟

فناوران متاورس را یک فناوری برای توسعه دنیای سه بعدی و ترکیب آن با دنیای فیزیکی در نظر گرفته اند. به طور کلی دنیای متاورس یک فضای دیجیتالی است که قطعاً با جهان واقعی هم تشابهات بسیار زیادی دارد. اما باید بدانید که فضای متاورس بسیار فراتر از دنیای واقعی ما است.

در یک جهان مجازی شما می توانید تمامی رویدادهای تکنولوژی دیجیتال را مشاهده کنید. برای مثال در کنفرانس ها شرکت کنید، به بازی های دیجیتال سه بعدی بپردازید، به کنسرت خواننده مورد علاقه خود بروید. در واقع تمامی این کارها را می توانید به راحتی انجام دهید و تجربه کنید. بسیاری از از متخصصان معتقد هستند که متاورس می تواند آینده دنیا را تغییر دهد. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در مورد متاورس به دست آورید.

 منظور از واقعیت مجازی چیست؟

کارشناسان متاورس را به نوعی واقعیت مجازی می دانند. به این صورت که کاربران می‌توانند در فضای دیجیتالی به کمک رایانه تعاملی دو طرفه ایجاد کنند. توجه داشته باشید که در جهان واقعیت مجازی ، VR کاربران می‌توانند در این جهان در انجام شغل روزمره خود بپردازند و یا با دوستان خود بازی می کنند. به طور کلی فعالیت هایی که از تصورات شما خارج باشد، تولید فضای سه بعدی یکی از مهم ترین عوامل در ایجاد واقعیت مجازی است.

بازی های ویدئویی جذاب و هیجان انگیز توانسته بهترین فضا را برای تولید جهان واقعیت مجازی فراهم کنند. کاربران از هدست های واقعیت مجازی استفاده می کنند تا علاوه بر انجام بازی‌های ویدئویی، در انواع سمینار ها و کنسرت ها هم به راحتی شرکت کنند. آنها می توانند در این صورت علاوه بر انجام بازی به دیگر فعالیت های روزمره خود در این دنیا بهره مند شوند. جالب است بدانید که در بازی  Fortnite، چند میلیون نفر از کل دنیا در یک کنسرت مجازی شرکت کردند و حسابی لذت برده اند.

منظور از واقعیت افزوده در متاورس چیست؟

مفهوم دیگری برنامه واقعیت افزوده در متاورس وجود دارد که با نماد AR نشان داده می شود. این واقعیت افزوده از داده هایی مانند داده های شنیدنی، حس کردنی، دیداری استفاده می کند تا چیزی را به واقعیت مجازی شبیه کند.  آیا شما فیلم سینمایی آلیس در سرزمین عجایب را مشاهده کرده اید؟

در این فیلم علاوه بر افراد واقعی، کاراکترهای غیر واقعی هم نقش دارند. در سال ۲۰۱۶ شرکت مایکروسافت در فناوری واقعیت افزوده کارهایی انجام داده است. هدست AR توسط این شرکت به بازار ارائه شده است. زمانی که کاربر از این هدست استفاده می کند، می تواند محیط بازی نرم افزاری را به خوبی در محیط فیزیکی پیرامون خود حفظ کند.

نقش توکن NFT در متاورس 

nft در ماتریکس و متاورس

توکن غیر مثلی و یا توکن غیر قابل معاوضه که NFT نام دارد، گروهی از توکن های رمزنگاری است که بر اساس تکنولوژی بلاک چین تولید شده است. نمادی از اشیا خاص و منحصر به فرد هستند که قابلیت کپی برداری هم ندارند. حتی امکان ساخت بدل آنها هم به هیچ عنوان وجود ندارد. بلاک چین به گونه‌ای طراحی شده است که از مالکیت موجودی های فیزیکی حفاظت می کند.

همان طور که می‌دانید مالکیت از امور مهم در جهان فیزیکی به حساب می آید.توجه داشته باشید که در این بین کیف پول های رمزنگاری در حفظ انواع دارایی های دیجیتال به عنوان سند مالکیت به حساب می آیند.

 چگونگی پشتیبانی بلاک چین از متاورس 

دنیای متحد متاورس از چندین پروژه به وجود آمده است تکنولوژی بلاک چین هم سیستم های قابل اعتماد و حمایت می نماید. در این  صورت متاورس می‌تواند با استفاده از تکنولوژی بلاک چین راهکارهای بسیار خوبی برای ترکیب پروژه‌های مختلف با یکدیگر پیدا کند. در حال حاضر آواتار های مجازی دارایی های مختلف مالکیت بر اشیا بر مبنای تکنولوژی بلاکچین در راستای تولید متاورس به طور متحد بار دیگر کار می کنند.

نکته بسیار مهمی که در بلاک چین برای متاورس اهمیت دارد، داشتن گواهینامه دیجیتالی مالکیت است. گواهینامه بر اساس دارا بودن کیف پول های همراه بانک های خصوصی محقق می شود. کیف پول های رمزنگاری امنیت بسیار خوبی برای ایجاد و نگهداری مدرک شناسایی دیجیتال و اثبات مالکیت سایت کیف پول دارند.

علت پشتیبانی فیسبوک از متاورس چیست؟

تا امروز شرکت ها و افراد محبوب از متاورس حمایت کرده اند. شرکت فیسبوک حمایت خود را از متاورس اعلام کرد به این صورت که حتی نام خود را به متا تغییر داد. با حمایت فیسبوک اعتماد بسیاری از افراد به دنیای متاورس جلب شد. یکی از علت هایی که مارک زاکربرگ نام شرکت خود را از فیسبوک به متا تغییر داد، این بوده است که متاورس را مرز بعدی میدانست. به عقیده مارک زاکربرگ در چندین سال آینده قابلیت های تکنولوژی متاورس بسیار گسترش پیدا خواهد کرد و همه گیر می شود.

یک روز زندگی در دنیای متاورس! 

آواتار سه بعدی ماتریکس

شما در دنیای واقعی می توانیدیک روز کامل را در در دنیای متاورس بگذرانید. به این صورت که صبح روبه روی لپتاپ خود بنشینید،  سپس آواتار سه بعدی از خودتان بسازید که به عنوان نماد دیجیتالی شما به حساب می آید.به راحتی با این آواتار می توانید در دنیای مجازی متاورس به گشت و گذار بپردازید.

حتی به حالت مجازی به سرکار خود بروید و مشغول به کار شوید. زمانی که کارهای روزانه خود را انجام دادید، از غرفه مجازی یک بلیت فروشی، بیت تهیه کنید، با گروهی دیگر از آواتار ها به کنسرت بروید و لذت ببرید. زمانی که کنسرت به پایان رسید، در غرفه های مجازی شروع به خرید لوازم میکنید.

برای مثال می توانید با پرداخت ارز رمزنگاری مورد قبول سامانه یک لباس بسیار زیبا برای خود خریداری کنید و ظاهری متفاوت را برای خود بسازید. حتی می توانید لباسی که خریداری کرده اید را به آواتار دوست خود فرض دهید. در همین نمونه ساده که برای شما توضیح داده ایم، ارتباط تعامل و زندگی را مشاهده می کنید.

آیا متاورس همان ماتریکس است؟ 

 در ادامه مطلب می خواهیم بدانیم که ماتریکس چقدر به متاورس نزدیک است؟

همانطور که شما هم متوجه شده اید، ما در دنیای متاورس می توانیم به خرید خانه، خرید وسایل، خرید لباس، کفش و … مانند دنیای واقعی بپردازیم. اگر شما هم ماتریکس ۱ ، ۲ و ۳ را مشاهده کرده باشید، حتما برای شما هم متاورس یک جای عجیب و غریب نیست. به طور کلی باید بدانید که متاورس و ماتریکس قرار است ما را از دنیای واقعی فراتر ببرند و به نوعی تغییرات هیجان انگیز را تجربه کنیم.

امروز افراد در حال خریدن زمین های مجازی با قیمت های بسیار بالا هستند به طوری که یکی از دنیاهای مجازی توسط یک خواننده تبلیغ شده است. به واسطه یک خواننده  که به زودی قرار است در دنیای متاورس کنسرت برگزار کند. خواننده معروف طرافداران بسیار زیادی دارد. قطعا زمانی که کنسرتی در دنیای مجازی برگزار کند، علاقه‌مندان به آن خواننده هم مجبور هستند که به دنیای مجازی متاورس بپردازند.

وجه رایج دنیای واقعی با متاورس

جالب است بدانید که وجه رایج این دنیا به دنیای متاورس ارز های دیجیتال هستند. شما با استفاده از ارزهای دیجیتال می‌توانید دنیای متاورس برای خود خانه، دفتر، شرکت و … خریداری کنید. حتی می توانید جلسه واقعی خود را در این دنیا برگزار نمایید. می توانید کلاس های مجازی و افرادی که در همه جای دنیا هستند را برگزار کنید. به طوری که آنها را ببینید.

شما تنها کافی است که یک عینک بر سر خود بگذارید و در یک کلاس بزرگ شرکت نمایید. شما در دنیای متاورس با افراد مختلف در تمام دنیا در یک مکان نشسته اید و به جلسات خود می پردازید. این در صورتی است که در دنیای واقعی هر کدام از شما ها در خانه های خود نشسته اید.

آیا متاورس معایبی هم دارد؟

این دنیا هم مانند هر دنیای دیگر و تکنولوژی دیگری دارای یکسری مزایا و معایب است. شما در دنیای متاورس میتوانید اطلاعاتی در مورد چیزهایی که دوست دارید به دست آورید.  از افراد دیگر در تمام دنیا چیزهای جدید یاد بگیرید. ممکن است به قردی محو دنیای دیجیتال متاورس شوید که حتی دنیای واقعی را هم فراموش کنید.

جالب است بدانید که برند های قدرتمندی مانند نایک در حال فروختن کفش برای دنیای مجازی متاورس هستند. بسیاری از کاربران می خواهند بدانند که اگر یک کفش رو در دنیایی خریداری کنیم، آیا می توانیم آن را در یک دنیای موازی مجازی دیگر هم مورد استفاده قرار دهیم یا خیر؟

شاید برای شما هم عجیب باشد که برای آواتار خودتان در این دنیای مجازی کفش بخرید و برای آن کفش واقعا پول پرداخت کنید. اما باید بدانید که چنین چیزی در حال اتفاق است. شما حتی می‌توانید مالکیت چیزهایی را که خریداری کرده اید را ثبت نمایید.

سوالات متداول متاریکس و متاورس

  • متاورس چیست؟

دنیای مجازی است که در چندین سال آینده تحول بسیار عظیمی را به وجود خواهد آورد. شما در این دنیا میتوانید به خرید، گشت و گذار، شرکت د در سمینارها و جلسات مختلف و … بپردازید.

  • یک روز زندگی در دنیای متاورس چگونه است؟

شما می توانید یک روز کامل را در دنیای متاورس بگذرانید. به این صورت که روبه روی لپتاپ خود بنشینید و آن روز را در فضای متاورس به گشت و گذار بپردازید. در کنسرت ها شرکت کنید و حتی به خرید لباس بپردازید.

  • واقعیت افزوده در متاورس چیست؟

منظور داده هایی مانند داده های شنیدنی، بیداری، حس کردنی و … است تا چیزی را به واقعیت مجازی شبیه کند.

اشتراک گذاری

با نظر سنجی به ما کمک کنید تا بهترین محتوا را برای شما آماده کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *