ذخیره سازی بیت کوین

مطمئن ترین راه های ذخیره سازی بیت کوین چیست؟

فهرست مطالب

رمز ارزها پس رسیدن به اوج قیمت در اواخر سال ۲۰۱۷ و متعاقباً از دست دادن محبوبیت خود، توانستند در سال های ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۰ با رشد چشمگیری روبرو شوند. با توجه به آنکه بسیاری از سرمایه گذاران در سیستم، تازه وارد هستند و ممکن است ندانند که چطور سرمایه های خود را ایمن نگه دارند. لذا این فرصت برای هکرها فراهم شد تا با روش های ابتکاری خود دست به سرقت بزنند.

برخی از برجسته‌ترین سرقت ها آن هایی بود که به طور آشکار در معرض دید قرار داشت؛ به گونه ای که هک ها به طور واضح توکن هایی (tokens) را که در حال انتقال به کیف پول مشخص بوده اند را در مسیر دلخواه خود هدایت، و تغییر مسیر می دهند. قربانیان می بینند که توکن هایشان در حال سرقت است و هیچ کاری نمی توانند انجام دهند.

نکات کلیدی برای ذخیره سازی بیت کوین

  • کاربران می توانند بیت کوین و سایر رمز ارزهای خود را به واسطه ی سرقت، خرابی کامپیوتر، گم کردن کلیدهای دسترسی و یا موارد دیگر از دست بدهند.
  • ذخیره سازی سرد (یا کیف پول آفلاین) ، یکی از ایمن ترین روش ها برای نگهداری بیت کوین است، زیرا دسترسی به این کیف پول ها از طریق اینترنت امکان پذیر نیست اما با این وجود هنوز هم کیف پول های گرم برای برخی کاربران مناسب است.
  • کسانی که به امن ترین نوع ذخیره سازی علاقمند اند، می توانند از کیف پول های سخت افزاری جهت ذخیره سازی بیت کوین و رمز ارزها برای یک دوره ی طولانی مدت استفاده کنند.

 

مطمئن ترین راه های ذخیره بیت کوین چیست؟

 

درست همانطور که پول نقد و یا کارت را در داخل کیف پول فیزیکی نگهداری می کنیم، بیت کوین نیز در کیف پول هایی، البته از نوع دیجیتال ذخیره می شود. کیف پول دیجیتال می تواند مبتنی بر سخت افزار یا وب باشد. کیف پول می تواند بر روی یک دستگاه تلفن همراه، و یا روی دسکتاپ رایانه قرار بگیرد. همچنین می توانید از طریق کلیدهای خصوصی که با نام private key از آن ها یاد می شود، و یا آدرس هایی که برای دسترسی استفاده می کنید، مجموعه را ایمن سازی کنید و در نهایت آن کلیدها و آدرس ها را روی یک کاغذ پرینت بگیرید.

اما آیا این کیف پول های دیجیتال ایمن هستند؟ پاسخ به این سوال به نحوه ی مدیریت کیف پول توسط کاربر بستگی دارد. هر کیف پول حاوی مجموعه ای از کلیدهای خصوصی است که بدون آن ها صاحب بیت کوین نمی تواند به ارز خود دسترسی پیدا کند. بزرگترین خطر در بحث امنیت بیت کوین این است که کاربر امکان دارد کلید خصوصی خود را از دست بدهد و یا به سرقت ببرند که در این حالت دیگر کاربر هرگز بیت کوین خود را مجدداً نخواهد دید.

علاوه بر از دست دادن کلید خصوصی، کاربر می تواند از طریق سوء عملکرد کامپیوتر(خراب شدن هارد درایو)، هک کردن، و یا از دست دادن فیزیکی رایانه ای که کیف پول دیجیتال در آن قرار دارد، بیت کوین های خود را از دست بدهد.

مقاله پیشنهادی : معنا و مفهوم استخراج بیت کوین

در ذیل برخی از بهترین روش های ذخیره سازی ایمن بیت کوین را بررسی خواهیم کرد.

 

مطمئن ترین راه های ذخیره بیت کوین چیست؟

 

کیف پول گرم یا hot wallet

کیف پول آنلاین به عنوان کیف پول “گرم” نیز شناخته می شود. کیف پول گرم آن هایی هستند که روی دستگاه های متصل به اینترنت مانند رایانه، تلفن همراه، و یا تبلت ها کار می کنند. این حالت می تواند یک نوع آسیب پذیری را ایجاد کند زیرا این کیف پول ها، کلیدهای خصوصی کوین های (coins) شما را در همین دستگاه های متصل به اینترنت تولید می کنند. کیف پول گرم می توانند فرصتی را برای شما ایجاد کنند تا به راحتی و با سرعت به دارایی‌های خود دسترسی پیدا کرده و با آن معاملات خود را انجام دهید اما آن ها از لحاظ امنیت امتیاز بسیار بالایی ندارند.

ممکن است دور از ذهن به نظر برسد اما افرادی که هنگام استفاده از این کیف پول های گرم، موارد امنیتی را رعایت نمی کنند ممکن است مورد سرقت قرار بگیرند. این یک اتفاق نادر نیست و می تواند به طرق مختلفی رخ دهد. به عنوان مثال، باز گو کردن این مورد در یک انجمن عمومی مانند Reddit، در مورد اینکه شما چه مقدار بیت کوین دارید و سپس بدون در نظر گرفتن موارد امنیتی به ذخیره سازی آن در کیف پول گرم خود می پردازید، شاید زیاد عاقلانه نباشد.

این کیف پول ها برای مقادیر کمی از رمز ارز استفاده می شوند و می توانید آن ها را به حساب جاری تشبیه کنید. یک هوش مالی متعارف به شما می گوید که فقط پول هایی که در حال خرج کردن هستید را در یک حساب جاری نگه دارید، در حالی که قسمت عمده ی پول شما در حساب های پس انداز یا حساب های سرمایه گذاری دیگر است.

در مجموع به عنوان یک نکته ی طلایی باید اینگونه عنوان کنیم که نگه داشتن مقادیر زیادی رمز ارز در هر کیف پول گرم، خیلی منطقی نیست. در عوض پیشنهاد می شود که اکثر بودجه را به کیف پول شخصی “سرد” خودتان انتقال دهید که در ذیل به طور مفصل توضیح داده شده است.

 

مطمئن ترین راه های ذخیره بیت کوین چیست؟

 

کیف پول سرد یا cold wallet

نوع دیگری از کیف پول و مطمئن ترین گزینه برای نگهداری، کیف پول سرد است. ساده ترین توصیف برای آن ، کیف پولی است که به اینترنت متصل نباشد، در نتیجه خطر کمتری آن را تهدید می کند. از آن ها می توان به عنوان کیف پول آفلاین و یا کیف پول سخت افزاری نیز یاد کرد.

این کیف پول ها، آدرس و کلید خصوصی کاربر را روی چیزی ذخیره می کنند که به اینترنت متصل نیست و معمولاً همراه با نرم افزاری است که به طور موازی کار می کند تا کاربر بتواند پرتفوی خود را بدون به خطر انداختن کلید خصوصی خود مشاهده کند.

شاید مطمئن ترین راه برای ذخیره ی آفلاین رمز ارز، استفاده از کیف پول کاغذی باشد. کیف پول کاغذی یک کیف پول سرد است که از طریق وب سایت هایی خاص تولید می شوند. می توانید کلیدهای عمومی و خصوصی را تولید کنید که قابلیت چاپ روی کاغذ دارند. از طرفی امکان دستیابی به رمز ارز تنها در صورت داشتن همان تکه کاغذ امکان پذیر است.

بسیاری از مردم این کیف پول های کاغذی را به صورت ورقه ای روی هم قرار می دهند و آن را در صندوق امانات بانک و یا صندوق های داخل منزل نگهداری می کنند. کیف پول های کاغذی به غیر از یک تکه کاغذ و خود بلاکچین ، هیچ رابط کاربری دیگری ندارند.

کیف پول سخت افزاری معمولاً یک دستگاه درایو USB است که کلیدهای خصوصی کاربر را به طور ایمن ذخیره می کند. این مورد یکسری مزایای جدی نسبت به کیف پول گرم دارد، به طوریکه کلیدهای خصوصی، هرگز با رایانه ی متصل به شبکه و نرم افزارهای آسیب پذیر شما تماس ندارند در ننیجه ویروس هایی که ممکن است در رایانه وجود داشته باشند، تاثیری بر مجموعه ی شما ندارند.

کیف پول سرد امن ترین روش برای ذخیره سازی بیت کوین یا سایر رمز ارزها است. برای راه اندازی آنها نیاز به دانش بیشتری دارید. لذا برای افرادی که علاقمند به داشتن رمز ارز هستند لازم است تا نسبت به ذخیره سازی ایمن و مفاهیم کیف پول گرم و سرد اطلاعات کسب کنند.

سایر اقدامات احتیاطی و امنیتی

پشتیبان گیری یا backup

از تمام کیف پول بیت کوین خود به صورت early و often، یک نسخه ی پشتیبان تهیه کنید. در صورت خرابی رایانه، ممکن است سابقه ی backup منظم، تنها راه بازیابی ارز در کیف پول دیجیتال باشد. اطمینان حاصل کنید که از تمام پرونده های wallet.dat، پشتیبان گیری کرده اید و سپس ان را در چندین مکان امن (مانند usb، hard disk و cd) ذخیره کنید. نه تنها این کارها را کامل انجام دهید بلکه یک رمز عبور قوی نیز روی نسخه پشتیبان تنظیم کنید.

بروز رسانی نرم افزار

نرم افزار خود را به روز نگه دارید. کیف پول های قابل اجرا بر روی نرم افزارهای بیت کوین که بروز نشده اند، می تواند یک موقعیت عالی برای هکرها باشد. آخرین نسخه ی نرم افزار کیف پول، دارای سیستم محافظتی بهتری خواهد بود و در نتیجه امنیت بیت کوین شما را افزایش می دهد. اگر نرم افزار شما با جدیدترین اصلاحات امنیتی و پروتکل ها به روز شود ممکن است از یک بحران بزرگ رهایی یابید. در نتیجه دستگاه تلفن همراه یا سیسنم عامل ها و نرم افزارهای رایانه ای خود را به طور مداوم بروز کنید تا بیت کوین های شما ایمن تر شوند.

قابلیت چند امضاء

امروزه مفهوم چند امضاء محبوبیت خاصی کسب کرده است. شما می توانید با گزینش تعدادی از افراد (۳ تا ۵ نفر) به معامله خود بپردازید. این عملیات تهدید به سرقت را به مراتب کم تر می کند زیرا یک کنترل کننده تنها و یا سرور نمی تواند معاملات را انجام دهد (به عنوان مثال ارسال بیت کوین به یک آدرس و یا برداشت آن). انتخاب افراد معامله کننده در ابتدا صورت می گیرد و سپس زمانی که یکی از آنها بخواهد بیت کوین را معامله کند، از دیگر افراد حاضر در گروه می خواهند که معامله را تأیید کنند. در نتیجه در این حالت امنیت مجموعه بسیار بالا خواهد رفت.

اشتراک گذاری

با نظر سنجی به ما کمک کنید تا بهترین محتوا را برای شما آماده کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *