بیت‌کوین و ترس بیل گیتس از آن

فهرست مطالب

بیت‌کوین و آقای بیل گیتس

بیت‌کوین در سال ۲۰۱۸ نزدیک ۱۰ هزار دلار بود، بیل گیتس در مصاحبه با شبکۀ CNBC اعلام کرد که اگر روش ساده‌ای وجود داشت، حتماً بیت‌کوین رو سریع میفروخت. شرکت مهد سرمایه، این ویدیو رو برای شما آماده کرده. با هم نظر بیل گیتس رو می‌بینیم.
بیل گیتس قبلا هم دربارۀ رمزاَرزها حرف زده و مشخصه که خیلی طرفدار دنیای کریپتو نیست!

اما سوالی که هست اینه که، الان قیمت این رمزاَرز محبوب نزدیک ۶۰ هزار دلار هست، اما چرا هنوز بیل گیتس دید منفی به این بازار داره و چرا مدام از فروپاشی کامل بازار صحبت میکنه؟
با هم این ویدیو رو میبینیم. تا بفهمیم چرا یکی از فوق پولدرهای دنیا، نسبت به یکی از ارزشمندترین دارایی‌های امروز که در ده سال اخیر بی‌نظیر بوده و ۴۳۶۰۰۰ درصد از سال ۲۰۱۳ تا الان رشد داشته، به دید بد نگاه میکنه؟
وقتی داشتم این ویدیو رو درست میکردم، تصمیم گرفتم بررسی کنم نظر بیل گیتس در این مورد از ابتدا تا الان چقدر تغییر کرده؟ اولین ویدیویی که تونستم از بیل گیتس پیدا کنم مربوطه می‌شد به یک مصاحبه در سال ۲۰۱۳٫ یعنی اوایل کار رمزاَرزها که در اون مصاحبه چارلی مانگر و وارن بافت هم حضور داشتند.

در این مصاحبه چه حرف‌هایی زده شد؟

مجری: خوش آمدی چارلی. من دوست دارم نظرت رو بدونم، خیلی از مردم میگن بیت‌کوین یه چیز عالی و باورنکردنی میشه در آینده. نظر تو چیه؟
راستش من فکر می‌کنم دقیقا مثل سم میمونه! پس بذاریدش کنار!
مجری: به نظرت قراره در آینده چه اتفاقاتی رخ بده؟
نمیدونم، ولی به نظرم هرچی که هست مثل پوست پیاز نازکه!
مجری: عجب! بیل نظر تو چیه؟
به نظرم این یک نمایش استادانه هست و دولت‌ها قطعاً نمیخوان سلطه‌ی خودشون رو بر این ماجرا از دست بدن!

خب، همونطور که می‌بینید در سال ۲۰۱۳ بیل گیتس کاملا واضح نظرش رو گفت. به عقیده‌ی اون این یک نمایش استادانه است! اگر در فرهنگ لغت هم نگاه کنیم، اصطلاحی که بیل گیتس به کار برده، دقیقاً همین معنی رو میده!
در اون زمان که این مصاحبه انجام شد، بیت‌کوین برابر با ۱۱۵ دلار بود. اگر ۱۰۰۰ دلار در بیت‌کوین سرمایه‌گذاری می‌کردیم، امروز چیزی برابر ۵۰۰ هزار دلار دارایی داشتیم!
اما نظر بیل گیتس این هست که هر اَرزی در سرتاسر دنیا قطعا توسط دولت‌ها کنترل می‌شه! اون زمان هم بیل گیتس به این موضوع شک داشت که بیت‌کوین بتونه جای دلار رو بگیره.

مصاحبه‌ی بعدی کریپتو

در کلیپ بعدی، بیل گیتس در سال ۲۰۱۴ در مورد بیت‌کوین صحبت میکنه و موضع خودش را این بار بهتر توضیح میده.

مجری: هزینه‌های جابه‌جایی و نگهداری پول و همینطور خطراتی که داره، چه بخواهیم چه نخواهیم من رو به این فکر برده که بیت‌کوین میتونه پایانی باشه بر تمام این مسائل، شما این رو قبول دارید؟
بیل گیتس: بیت‌کوین خیلی جالبه، چون میتونه کار رو خیلی راحت کنه. خیلی ارزون هست و از مسائلی مثل جابجایی فیزیکی پول خلاص می‌شیم. اما به نظر من وقتی پای بیت‌کوین میاد وسط، طرفین معامله کاملاً ناشناس هستند. این می‌تونه در آینده خطرناک باشه. برای مثال مسائل تروریستی رو میشه با بیت‌کوین پیش برد یا اینکه پول‌شویی وارد این عرصه میشه. این نظر منه.

خب همونطور که می‌بینید بیل گیتس اینجا طرفدار اَرز دیجیتال هست. ولی هیچ‌گاه مستقیماً اون رو تایید نمیکنه.
با اَرزهای دیجیتال هزینه‌ها کم میشه و دیگه نیازی به حساب‌ها و تراکنش‌های بانکی نیست. خیلی کارها رو میشه راحت‌تر پیش برد، ولی بیل گیتس گفته که هیچ‌وقت طرفدار تراکنش‌های مبهم نبوده. چون میشه از این طریق پول‌شویی کرد یا اهداف تروریستی و یا دیگه جرائم مالی رو پیش برد. و البته قابل ردیابی هم نیست!
اما به نظر من، بیل گیتس کاملاً با تکنولوژی‌هایی که کاملاً شفاف و واضح نیستند، مخالفه، و برای همین از فناوری پشت اَرزهای دیجیتال حمایت نمی‌کنه. کلا با فناوری غیرشفاف و غیرمتمرکز بیت‌کوین مشکل داره.

 

مصاحبه‌ای دیگر در مورد رمزاَرزها!

خب حالا میریم سراغ یکی دیگه از مصاحبه‌های آقای بیل گیتس که در این مصاحبه آقای وارن بافت صراحتاً بیت‌کوین رو مثل سم توصیف کرده و بیل گیتس هم خیلی محکم نظرش رو اینجا بیان میکنه.

مجری: خب نظر شما در مورد بیت‌کوین چیه؟ آیا خودتون بیت‌کوین دارید؟
راستش یه نفر به‌عنوان کادوی تولد به من بیت‌کوین هدیه داد و من چند روز فکر کردم. تصمیم گرفتم که باید بفروشمش! نه، بیت‌کوین ندارم. می‌دونید، فناوری خوبی پشت قضیه هست. اطلاعات به‌خوبی منتشر میشن و تراکنش‌ها خوب مدیریت و بررسی میشن که به همه اینا میگن بلاکچین… من کاملاً اینها رو قبول دارم. باید بگم یکی از دیوانه‌وارترین تفکرات در این دنیا بوده تا به امروز اما شما چیزی تولید نمی‌کنید. شما کاری نمیکنید، پس نباید انتظار داشته باشید که رشد کنه. به نظرم یه جور سرمایه‌گذاری بر مبنای تئوری محض باشه! اگه روش ساده‌ای داشت، همه رو سریع میفروختم!

خب تو این ویدیو هم بیل گیتس میگه طرفدار بلاکچین هست. ولی یه چیز دیگه هم میگه… اینکه بیت‌کوین ارزش حقیقی نداره و نباید انتظار رشد داشته باشیم. بیل گیتس بیت‌کوین رو نظریه احمق‌تر از من خطاب میکنه.
این نظریه که خیلی هم معروف شده به ما میگه که من میتونم یه دارایی مثل بیت‌کوین رو بخرم و ممکنه ارزش اون بالا بره یا حتی نره، ولی بعدا بفروشمش و سود کسب کنم چون یکی احمق‌تر از من هست که اون دارایی من رو به قیمت بالاتر بخره. اکثرا افراد اتفاقات سال ۲۰۰۸ رو مثال میزنن برای این قضیه.

 

تازه‌ترین مصاحبه‌ی کریپتویی

و در نهایت، تازه‌ترین مصاحبه جناب بیل گیتس در سال ۲۰۲۱ با شبکه CNBC.

مجری: و اما بحث این روزها یعنی بیت‌کوین… نظر شما در مورد بیت‌کوین چیه و اینکه بیت‌کوین چه تاثیراتی بر مصرف انرژی گذاشته، اون هم به‌واسطه‌ی ماینینگ
راستش من بیت‌کوین ندارم و دنبال خرید و فروشش هم نیستم. بنابراین نظرم روی این مسئله خنثی هست. اما بردن پول به سمت دیجیتال شدن و کاهش هزینه‌های تراکنش‌ها، این همون کاری هست که بنیاد گیتس در کشورهای در حال توسعه داره انجام میده و ما اونجا تمام فعالیت‌ها رو زیر نظر داریم. همه‌چیز شفاف هست و کارها خوب پیش میرن، اما بیت‌کوین، خب قطعا بالا و پایین میره و منم نمیخوام پیش‌بینی کنم و به خیلی چیزها بستگی داره ولی من نظری ندارم.

 

نتیجه‌: رمزاَرز؛ آری یا نه؟!

این بار هم بیل گیتس صریح گفت که بیت‌کوین یه مدل دیوونگی هست و اگر کسی بیت‌کوین داره و ثروتش کمتر از ایلان ماسک هست، باید حواسش جمع باشه! البته بیل گیتس هیچ‌وقت علنی اقدام به فروش بیت‌کوین نکرده. بعد از مصاحبه‌ی خودش که گفته نظری ندارم، معلوم میشه که بیل گیتس این رمزاَرز رو مثل یک حباب میبینه که روزی قراره بترکه!

بیل گیتس و ترس او از بیت‌کوین

آیا واقعا خرید بیت‌کوین دیوونگیه؟

یکی از تفاوت‌های اصلی بیت‌کوین با سایر اَرزها و دارایی‌های دیگه اینه که فروش اون در سطح وسیع مثل بقیه‌ی دارایی‌ها نیست و تقریباً غیرممکنه! بسیار سخته که شما بتونید برای مثال ۵۰۰ بیت‌کوین رو در لحظه بفروشید! فروش این رمزاَرز ساز و کار پیچیده‌ای داره و تفسیرش هم کار سختیه!
سرمایه‌داران معروف مثل ایلان ماسک، این کار رو اشتباه توصیف کرده‌اند.

بحث‌های مختلفی در این حوزه وجود داره و شاید بشه از هزاران جنبه این موضوع رو بررسی کرد. اما یک چیز مسلم هست و اون اینکه بیت‌کوین فروشی نیست، بلکه با وجود تقاضای بالاتر برای خرید، در واقع دارید اون رو منتقل می‌کنید و شاید بشه گفت همون داستان نظریه احمق‌تر از من داره تکرار میشه.
اما موسسات بزرگ با حجم‌های بسیار بالا از پول می‌تونن دست به فروش بیت‌کوین بزنند. در واقع اون رو به تریدرهای خرده‌پا بفروشند و خوشبختانه این تریدرهای خرده‌پا نمیتونن تاثیری در بازار ۱ تریلیون دلاری بیت‌کوین داشته باشند.

همین موضوع باعث شده بیت‌کوین در دنیای اَرزهای دیجیتال خاص‌ترین باشه!
عرضه‌ی رمزاَرزها توسط قانون یا همون کد محدود شده و فروشنده‌ها هم نمیتونن فشاری بر بازار بیارن و قیمت رو کاهش بدن. این بازار کاملا تقاضا محور حرکت میکنه و طی سال‌ها با تایید افراد و کمپانی‌های بزرگ مثل تسلا رشد کرده که حدود ۱ میلیارد دلار بیت‌کوین خریده و در تراز مالی خودش داره از این کریپتوی محبوب استفاده می‌کنه.

منبع: بیل گیتس و ترس از بیت‌کوین در سال ۲۰۲۱

اشتراک گذاری

با نظر سنجی به ما کمک کنید تا بهترین محتوا را برای شما آماده کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *