advantages and disadvantages of digital currency wallet

آشنایی با مزایا و معایب کیف پول ارز دیجیتال

فهرست مطالب

آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که چطور می توانید پول نقد خود را ذخیره کنید؟ قطعا شما هم پولهای نقد بسیار زیادی را در خانه خود نگهداری نمی‌کنید. در این حالت بهترین راهکار ایجاد یک حساب بانکی مطمئن است. در مورد ارزهای دیجیتال هم دقیقاً به همین صورت است. در واقع کیف پولهای کریپتوکارنسی به همین شیوه عمل می کنند. به همین علت افراد بعد از خرید ارزهای دیجیتال، آن ها را در کیف پول رمزنگاری‌شده خود نگهداری می نمایند. با دارا بودن کیف پول ارز دیجیتال، به راحتی می توانید بیت کوین و دیگر رمز ارزها را ارسال و دریافت کنید.

ولت چیست؟

به کیف پول ارز دیجیتال ولت هم گفته می‌شود. ولت و یا همان کیف پول ارز دیجیتال یک نوع برنامه نرم‌افزاری است که کلیدهای خصوصی و عمومی را ذخیره می نماید. کیف پول با بلاک چین های مختلف هم در تعامل است. به این ترتیب کاربران به راحتی می توانند ارزهای دیجیتال منتخب خود را ارسال و دریافت نمایند. حتی می توانند بر حساب شخصی خود نظارت کامل داشته باشند.

اگر شما هم تمایل دارید که ارز دیجیتالی مانند بیت کوین، اتریوم و … را خریداری کنید، در ابتدا باید یک کیف پول دیجیتالی داشته باشید. نکته قابل توجه این است که هیچکدام از ارزهای دیجیتال به خودی خود در کیف‌های پول قرار نگرفته اند. بیت کوین و دیگر کریپتوکارنسی های مشتق شده از آن به حالت غیر متمرکز در یک دفتر کل عمومی به نام بلاک چین، نگهداری می‌شوند.

 چگونه کیف پول ارز دیجیتال ایرانی داشته باشیم؟  

همان طور که در قسمت بالاتر هم برای شما توضیح داده ایم، پولهای نقد و فیزیکی در حساب‌های بانکی ذخیره و نگهداری می شوند. اما باید بدانید که در کیف پول های ارز دیجیتال کلیدهای رمزنگاری شده خصوصی و عمومی نگهداری می شوند. در واقع می خواهیم بگوییم که کوین ها را نمی‌توان در کیف پول های فیزیکی ذخیره نمود. علت این موضوع هم آن است که کریپتوکارنسی ها وجود فیزیکی ندارند. آدرس کیف پول ارز دیجیتال شما مانند شماره حساب بانکی برای پول های واقعی است. اگر شما شماره حساب بانکی خود را به افراد دیگر بدهید، مشکلی به وجود نمی آید. زیرا برای انتقال پول از یک حساب به حساب دیگر نیاز به شماره حساب است.

 چگونه کیف پول ارز دیجیتال ایرانی داشته باشیم؟  

در دنیای ارز دیجیتال هم این بحث وجود دارد. اگر کسی بخواهد کوین ها را برای شما ارسال کند، شما بدون هیچ گونه نگرانی می توانید آدرس کیف پول خود را به آن شخص بدهید و کوین خود را دریافت نمایید. هیچ گونه محدودیتی برای آدرس های کیف پول وجود ندارد. در ادامه مطلب با ما همراه باشید تا اطلاعات جامعی در مورد مزایا و معایب کیف پول ارز دیجیتال به دست آورید.

آشنایی با کلید های عمومی و خصوصی در کیف پول ارزهای دیجیتال 

کلید خصوصی در کیف پول ارز دیجیتال 

بسیاری از افراد تصور می کنند که کلیدهای عمومی شبیه به آدرس یک کیف پول عمومی است. اما در واقع باید بدانید که کیف پول هر شخصی دارای یک کلید خصوصی و یک کلید عمومی است. کلید خصوصی از اهمیت بیشتری برخوردار است. آدرس کلید خصوصی شما این امکان را به شما می دهد تا به راحتی بتوانید به پول هایی که در کیف پول کریپتو خود دارید، دسترسی داشته باشید.

برای مثال زمانی را تصور کنید که می خواهید از حساب بانکی خود پولی را به حساب بانکی شخص دیگری واریز نمایید. در این حالت برای انتقال وجه ابتدا باید رمز عبور شخصی کارت خود را وارد نمایید. شخص دیگری جز شما از این رمز آگاه نیست و به آن دسترسی ندارد. زیرا اگر شخص دیگری از رمز بانکی شما باخبر باشد، می تواند از حساب شما پول برداشت کند. کلید خصوصی هم در کریپتوکارنسی هم دقیقاً به همین منظور است. تنها به طور خاص برای آدرس کیف پول شخصی شما است. تنها خود شما باید از آن باخبر باشید.

 کلید عمومی در کیف پول ارز دیجیتال 

از لحاظ ریاضی کیف پول عمومی به آدرس کیف پول شما ارتباط دارد. در این میان یک ورژن هش هم وجود دارد. با این وجود این امکان برای شما ایجاد می‌شود که توالی حروف/اعداد که ورودی هستند را در مجموعه جدیدی از حروف/اعداد به عنوان خروجی رمزگذاری نمایید. شما به انجام این کار امنیت بیشتری خواهید داشت و کیف پول شما از خطر هک شدن بیرون می آید.

 انواع مختلف کیف پول های ارز دیجیتال

  • کیف پول روی دکستاپ

کیف پول های بر روی دسکتاپ شما باید حتماً بر روی سیستم کامپیوتری و یا لپ تاپ شما دانلود شوند و تنها از آن دستگاه قابل دسترس هستند. این نوع کیف پول ها بسیار ایمن و راحت هستند. اما باز هم باید مراقب هکرها باشید، زیرا آنها اگر به هر شیوه بتوانند به سیستم شما دسترسی داشته باشند، خیلی راحت می توانند دسترسی به کیف پول شما را هم بدست آورند.

  • کیف پول روی موبایل  

این نوع کیف پول هم شبیه به کیف پول بر روی دکستاپ است. زیرا این سبک هم به این حالت است که به طور مستقیم بر روی دستگاه شما دانلود می شود. شما می توانید به واسطه دانلود اپلیکیشن بر روی موبایل خود به کیف پول ارز دیجیتال خود دسترسی پیدا کنید.

  • کیف پول های کاغذی

از کم ارزش ترین کیف پولهای کریپتوکارنسی میتوان به کیف پول های کاغذی اشاره کرد. شیوه کار به این صورت است که شما تنها باید کلید های عمومی و خصوصی کیف پول خود را بر روی یک تکه کاغذ یادداشت نمایید و یا پرینت بگیرید. در واقع یک روش برای امنیت پول شما است در این روش کلید های شما هیچ گونه اتصالی به سرورها ندارد.به همین علت تنها راه برای دسترسی به کیف پول، در اختیار داشتن همان کاغذها است.

  • کیف پول سخت افزاری

اگر به دنبال امنیت بهتر هستید، باید تنها به سراغ کیف پول های سخت افزاری بروید که اهمیت بیشتری دارند. این نوع کیف پول های یک دستگاه فیزیکی هستند. تنها عملکرد و هدف آنها ذخیره سازی کلید های عمومی و خصوصی است. در زمان نیاز به انتقال وجه این دستگاه به اینترنت متصل می‌شود. در این زمان شما باید پین شخصی خود را به طور مستقیم وارد دستگاه کنید. در هنگام استفاده از کیف پول سخت افزاری دیگر نیازی نیست که نگران هک شدن باشید.

زیرا این نوع کیف پول ها امنیت بسیار بیشتری دارند و دسترسی هکرها به کلیدهای شما را غیر ممکن می سازد.  در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا اطلاعات جامع و کاملی در مورد مزایا و معایب کیف پول ارز دیجیتال به شما بدهیم.

بررسی مزایا و معایب کیف پول ارز دیجیتالی

بررسی مزایا و معایب کیف پول ارز دیجیتالی

در قسمت بالاتر انواع کیف پول های ارز دیجیتال را برای شما معرفی کرده ایم. حال می خواهیم بدانیم که مزایا و معایب این نوع کیف پول ها چه هستند. با ما همراه باشید تا اطلاعات جامعی به دست آورید.

دسترسی ساده و آسان

دسترسی آسان و ساده از جمله مزیت های بسیار مطلوب برای کیف پول های دیجیتالی ارز دیجیتالی به حساب می آیند. دیگر نیازی به کاغذ بازی و حتی مراجعات حضوری هم نیست. به همین علت کارهای ارز دیجیتال حتی در زمان هم صرفه جویی می کند. اگر از کیف پولهای دیجیتالی ارز دیجیتال استفاده کنید، تراکنش های پولی بسیار زیادی را انجام خواهید داد.

بهره مندی از هدیه و امتیازات آن

جالب است بدانید که در ازای هر نوع تراکنش که از کیف پول های ارز دیجیتال دیجیتالی انجام می دهید، هدیه و امتیازاتی هم به شما تعلق می گیرد. در واقع برخی از این ارزهای دیجیتال به ازای هر تراکنش، پاداشی به کاربران ی دهند.

  به کار نبردن رمز دوم

کیف پول دیجیتال نیاز به شارژ کردن دارد. در واقع با شارژ کردن کیف پول دیجیتال پرداخت های بسیار زیادی را بدون رمز دوم انجام خواهید داد.

 امنیت کیف پول ارزهای دیجیتال

کیف پول های ارز دیجیتال دارای امنیت بسیار خوبی برای ذخیره و نگهداری ارزهای دیجیتال هستند.

 معایب کیف پول ار دیجیتال 

 جا به جا کردن

جابه‌جایی کیف پول های ارز دیجیتال از جمله معایب آنها است. سادگی و راحتی در حمل و نقل کیف پول های ارز دیجیتال وجود دارد، البته نداشتن تلفن همراه برای تراکنش افراد مشکلاتی را بوجود می آورد.

 منحل نشدن ریسک های امنیتی  

اگر دستگاه شما دارای رمز نباشد و آن را گم کنید،تمامی اطلاعات بانکی شما به یکباره از دست می‌رود.  به همین علت توصیه می شود که برای افزایش امنیت کیف پول دیجیتالی خود مسئولیت پذیر تر باشید.

اشتراک گذاری

با نظر سنجی به ما کمک کنید تا بهترین محتوا را برای شما آماده کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *