آموزش مفاهیم اولیه بورس به زبان ساده

39 مورد از مفاهیم و اصطلاحات اولیه بورس به زبان ساده

فهرست مطالب

برای موفقیت در بازار بورس و سرمایه و همچنین بازارهای اولیه نیاز است که مفاهیم روتین آن را به خوبی فرا گرفته باشیم. در همین راستا اقدام به تشریح مفاهیم بورس اوراق بهادار کرده ایم تا با استفاده از این توضیحات بتوانید با شرایطی مطلوب در این بازار وارد شوید.

اهمیت یادگیری مفاهیم بورس

برای موفقیت در بورس، مسیر پیش رو چندان هموار نیست. برای اینکه بتوان در این بازار سرمایه سود خوبی کسب کرد، بایستی از تخصص کافی در این زمینه برخوردار بود. یکی از مواردی که برای موفقیت در بورس به آن احتیاج مبرم دارید، آشنایی با مفاهیم بورس است. در هر گشایش بازار ممکن است اخبار و اطلاعات بسیار زیادی از بازار به سرمایه داران مخابره شود.

نکته ی اساسی این است که این اخبار با زبان بورس منتشر می شود و برای اینکه بتوانید به خوبی این اخبار را متوجه شده و بر مبنای آن تصمیم گیری کنید، بایستی مفاهیم بورس را به خوبی یاد بگیرید. همچنین یادگیری این مفاهیم در آموزش بورس بسیار با اهمیت است. در ادامه مفاهیم عامه و عمده ی بورس شرح داده شده است.

آموزش مفاهیم اولیه بورس به شما کمک می کند تا بتوانید با داشتن دانش کافی وارد این حوزه شوید. بورس دارای پیچیدگی ها و قوانین مخصوص به خود است که با یادگیری آنها، می توانید بهترین سهام را برای سرمایه گذاری در کوتاه مدت و یا بلندمدت پیدا کنید و از سرمایه خود در مقابل ضررهای بازار محافظت کنید.

از گذشته تاکنون، بازارهای مالی بسیاری شکل گرفته است که یکی از قدیمی ترین آنها بازار بورس است. بورس با داشتن قابلیت و امکانات بسیار زیاد خود این امکان را به خریداران و فروشندگان می دهد تا بتوانند با خرید و فروش سهم، اقدام به افزایش سرمایه اولیه خود نمایند، اما استفاده از این ابزار نیز همانند بسیاری از موارد دیگر نیازمند آموزش و یادگیری می باشد و قرار است در این مقاله به آموزش مفاهیم اولیه بورس به زبان ساده بپردازیم و برخی از اصطلاحات و ویژگی های مهم بورس را معرفی کنیم.

آموزش مفاهیم اولیه بورس به صورت تفکیک شده

قبل از یادگیری روش های خرید و فروش و همچنین تکنیک های پیش بینی وضعیت سهم، باید برخی از اصطلاحات رایج این بخش را فراگرفت تا بتوانید در هنگام استفاده از بازار بورس هر بخش را به صورت تفکیک شده تشخیص دهید.

بورس و بازار بورس چیست؟

به طور ساده، به هر مکانی که بتوان در آن خرید و فروش کرد، اصطلاحا بازار گرفته می شود، حال این محیط می تواند خانه، اینترنت و یا هر مکان دیگری باشد. واژه اصلی بازار بورس نیز از قرن سیزده میلادی گرفته شده است، جایی که افراد در خانه فردی به نام واندر بورس جمع می شدند و اقدام به خرید و فروش اوراق بهادار می کردند، که در آینده به تمام مکان هایی که اقدام به خرید و فروش این اوراق می کردند، بازار بورس اطلاق شد.

تالار بورس چیست؟

تالار بورس در اصل جایی است که کارگزاران در آنجا سهام را معامله می کنند. تابلویی در این تالار وجود دارد که وضعیت سهام های مختلف را نشان می دهد. این تالار به دو بخش اصلی و فرعی تقسیم می شود، در تالار اصلی این بخش شرکت های اصلی وجود دارند که خود را با قوانین بورس ایران یکسو کرده اند و در بخش تالار فرعی نیز شرکت هایی حضور دارند که به صورت آزمایشی در حال فعالیت هستند و اگر بتوانند خود را با قوانین وفق دهند، میتوانند به تالار بورس اصلی وارد شوند.

مفاهیم اولیه بورس

سهم چیست؟

در اصل سهم یک برگه دارای ارزش یا به تعریفی دیگر همان اوراق بهادار می باشد که می توان با خرید آن بخشی از سهام یک شرکت و بخشی از مالکیت آن را در اختیار داشت. به طور کلی هر سهم از حاصل تقسیم سرمایه یک شرکت بر یک عدد خاص می باشد. ارزش قانونی هر سهم طبق قانون ایران ۱۰۰۰ ریال است، که  ارزش اسمی می تواند بسته به فعالیت هر شرکت متفاوت باشد.

به همین دلیل بسیاری از شرکت ها به منظور تامین هزینه های خود، بخشی از سهام خود را به صورت عمومی عرضه می کنند تا مردم بتوانند آنها را خریداری کنند و هرچه میزان مشارکت مردم و سود یک شرکت بیشتر باشد، افرادی که سهام آن را خریداری کرده اند نیز سود بیشتری خواهند برد.

ترازنامه چیست و چه اهمیتی دارد؟

یکی از بخش های مهمی که هر خریدار سهم باید به آن توجه کند، ترازنامه شرکت می باشد. این بخش که به صورت مالی نیز مشهور است، میزان دارایی ها، بدهی ها و حقوق سهامداران را در خود جای داده است. این ترازنامه در هنگام خرید سهم یک شرکت بسیار مهم است، زیرا می تواند میزان قدرت یک شرکت و ارزش سهام آن را مشخص کند و افرادی که به دنبال خرید یک سهم از یک شرکت خاص هستند، باید حتما قبل خرید، ترازنامه آن را بررسی کنند.

صورت حساب های سود و زیان چیست؟

یکی از عوامل مهمی که در آموزش مفاهیم اولیه بورس به زبان ساده نیز به آن توجه بسیاری می شود، صورت حساب های سود و زیان می باشد، این بخش به شما کمک می کند تا بتوانید میزان سود و زیان هر شرکت را بررسی کنید و با دقت بیشتری اقدام به خرید و فروش هر سهم نمایید.

سودهای EPS و DPS چیست؟

EPS که مخفف عبارت Earning Per Share می باشد، سودی است که قرار است به هر سهم تعلق بگیرد. اگر بخواهید نیز این سود را در هر سهم مشخص کنید، باید ابتدا میزان مالیات را از سود کلی خود کم کنید و سپس بر تعداد تقسیم کنید، با این روش میزان سود هر سهم را بدست خواهید آورد.

DPS مخفف عبارت Dividend Per Share است. بسیاری از شرکت تمام سود را در سهم های مختلف توزیع نمی کنند و بخشی از آن را می توانند برای توسعه شرکت و امور مختلف دیگر در اختیار داشته باشند، به همین دلیل میزان سودی که بین سهامداران تقسیم می شود را اصطلاحا سود تقسیمی هر سهم می نامند.

سامانه کدال چیست؟

طبق قوانین موجود در بورس، خریداران هر سهم باید تمام اطلاعات مربوط به شرکت های حاضر در بورس را به صورت کامل در اختیار داشته باشند. کدال سامانه ای است که تمام این اطلاعات در آن ثبت شده است و به عنوان سامانه بورس ایران شناخته می شود و سرمایه گذاران برای داشتن یک خرید و فروش مناسب، می توانند داده های آن را تحلیل کنند.

 

مفاهیم اولیه بورس

 

کد بورسی چیست؟

اگر میخواهید وارد بورس شوید، نیازمند یک کد بورسی هستید،یکی از مهمترین بخش ها در آموزش مفاهیم اولیه بورس به زبان ساده، انتخاب یک شرکت واسطه و یا بورسی می باشد که بتوانید از آن کد بورسی دریافت کنید. این کد، برای هر فردی که میخواهد در بورس سرمایه گذاری کند، کاملا متفاوت است و به واسطه آن می توانند به اطلاعات واقعی هر فرد دست پیدا کنند.

پرتفوی و یا سبد بورسی چیست؟

به مجموعه سهامی که سهامداران آنان را خریداری کرده اند اصطلاحا پرتفوی گفته می شود. هدف اصلی تشکیل این سبد ها نیز کاهش ریسک سرمایه گذاری می باشد و میزان ریسک، بین سهام های مختلف تقسیم می شود.

صف خرید و فروش چیست؟

زمانی که یک سهم در بورس از محبوبیت زیادی برخوردار باشد، امکان دارد با خرید بیشتر مردم روبرو شود به همین دلیل از روشی به عنوان صف خرید استفاده میشود. این موضوع نشان میدهد که یک سهم بسیار مهم است و افراد تمایل زیادی به خرید آن دارند. اما امکان دارد برخی از سهام ها نیز با بی مهری سهام داران روبرو شوند و افراد زیادی اقدام به فروش سهام خود کنند که اصطلاحا به آن صف فروش گفته می شود.

شاخص بورس چیست و چه مفهومی دارد؟

شاخص بورس برای ارزیابی کیفی تمام فرایندها، معمولا از یک شاخص استفاده میشود و یا برای آن یک معیار کمی در نظر میگیرند، که با بررسی آن می توان گذشته، حال و آینده وضعیت یک سهام را مشخص نمود. در بورس شاخص هایی وجود دارند که می توان از آنها برای تعیین وضعیت های مختلف استفاده نمود. برای محاسبه و تحلیل یک شاخص، باید یک سال خاص را به عنوان پایه در نظر بگیرید و پس از تقسیم بندی ارزش سال جاری بر سال اولیه و آن را در عدد ۱۰۰ ضرب نمود، با این کار، شاخص اصلی هر سال بدست می آید.

 

مفاهیم اولیه بورس

 

تحلیل های فاندامنتال یا بنیادی چیست؟

این تحلیل ها که در آموزش مفاهیم اولیه بورس به زبان ساده به عنوان یکی از بخش های مهم بازار بورس شناخته میشوند. در این نوع تحلیل ها که هدف استفاده از قدرت هر شرکت و پارامترهای بنیادی آن است، سهام ارزیابی و قیمت بنیادی هر نوع سهامی در آن مشخص می شود و تخمین زده میشود. تحلیل های فاندامنتال در اصل برای سودهای بلند مدت و سرمایه گذاری های بلندمدت بسیار مفید است و نمی تواند در نوسانات کوتاه مناسب باشد. بیشترین توجه تحلیل های فاندامنتال در بررسی گذشته و آینده است.

تحلیل تکنیکال و اهمیت آن

یکی از بخش های مهم بورس، تحلیل های آن می باشد که واسطه داده های موجود می توانید بهترین میزان سود هر سهم را در بازه های بلندمدت و کوتاه مدت شناسایی کنید. تحلیل تکنیکال بیشتر بر روی عرضه و تقاضا پایه ریزی شده است و افرادی که از آن استفاده می کنند، بر این باوراند که بیشتر نوسانات داخل بازار را می توان پیش بینی کرد و به همین جهت از الگوهای خاصی، برای بررسی نمودارهای هر سهم استفاده می کنند.

این روش هم می تواند برای سرمایه گذاری کوتاه مدت و هم بلند مدت استفاده شود، اما باید مراقب بود، زیرا این نوع روش دارای اشتباهات محاسباتی نیز است.

دامنه نوسان چیست؟

در معاملات روزانه برای محافظت از سرمایه هر فرد، یک میزان خاص کاهش و یا افزایش قیمت سهم وجود دارد. در حال حاضر دامنه نوسان سهام در اوراق بهادار تهران ۵ درصد، یعنی قیمت ها می توانند در روز تنها ۵ درصد افزایش و یا کاهش داشته باشند.

کارگزاری چیست و چه وظیفه ای دارد؟

در اصل کارگزاری ها بنگاه هایی هستند که به نماینده خرید و فروش سهام از سوی سرمایه گذاران هستند. این بخش در اصل واسطه بین سهامداران و شرکت ها می باشند و همچنین با داشتن داده های مربوط به هر سهم، می توانند تحلیل درستی، از خرید و فروش هر سهم داشته باشند و امکان ایجاد ارتباط و پاسخگویی برای رفع مشکلات بورسی را در اختیار سهامداران قرار می دهند.

مفاهیم اولیه بورس

بازار اولیه و ثانویه چیست؟

اصطلاحا هنگامی که دارایی ها برای بار اول در معرض معامله قرار می گیرند را بازار اولیه می نامند. زمانی که اوراق بهادار شرکتی برای بار اول عرضه می شود را بازار اولیه می گویند. در کشور ما بازار ثانویه را همان بورس می نامند. بازار ثانویه بازاری است که معامله های انجام شده در مرتبه ی اول، مجدد مورد معامله قرار می گیرد.

مفاهیم بورس

سال مالی چیست؟

این مورد از مفاهیم ساده در بورس اوراق بهادار به حساب می آید. همانگونه که از اسم آن مشخص است، اعضای هیئت مدیره یک بازه ی یک ساله برای فعالیت های مالی خود در نظر می گیرند. بر اساس سال مالی انتخاب شده، گزارش عملکرد شرکت ارائه داده می شود. به عنوان مثال می توان ابتدای هر سال شمسی و پایان آن را به عنوان سال مالی مشخص کرد. در دیگر کشورها از بازه های کوتاه تر از سال هم استفاده می شود.

شاخص در مفاهیم بورس؟

این واژه از پرتکرارترین مفاهیم بورس به حساب می آید. شاخص ها یک سری اعدادی هستند که نشانگر وضعیت بازار در گذشته و حال می باشند. سرمایه گذاران برای هرگونه معامله ای ابتدا وضعیت شاخص را می سنجند و سپس اقدام می کنند. در بازار بورس، شاخص های مختلفی وجود دارد که هر کدام معنای خاصی دارند. مقاله انواع شاخص های بورس میتواند به شما کمک کند.

سود پیش بینی شده چیست؟

سود پیش بینی شده، سود به دست آمده به ازای هر سهم است که توسط شرکت پیش بینی شده است. همانگونه که پیشتر گفتیم، هر شرکت برای خود سال مالی را مشخص می کند. در ابتدای هر سالی مالی، هیئت مدیره ی شرکت با توجه به معیارهای بسیار زیادی سود تخمین زده شده ای را به سهام داران خود اعلام می کند. مشخص کردن سود پیش بینی شده کار بسیار حساسی است که بایستی با درایت انجام شود. از طرفی دیگر رقم سود پیش بینی شده هر شرکت در قیمت سهم تاثیر به سزایی خواهد داشت.

تعدیل سود در مفاهیم بورس چیست؟

پس از آنکه در ابتدای سال مالی، سود مشخصی پیش بینی شده، در طول سال بنا به اتفاقات مختلف و رویدادهای گوناگون هیئت مدیره رقم سود پیش بینی شده را تغییر داده و به رقم اصلی بازار نزدیک می کنند که اصطلاحا به این کار تعدیل سود می گویند.

تعدیل سود به دو صورت مثبت و منفی انجام می شود. اگر رقم سود پیش بینی شده در تعدیل سود افزایش یافت که تعدیل مثبت اتفاق افتاده است؛ اما اگر در رقم سود پیش بینی شده در تعدیل سود کاهش یافت، تعدیل منفی بوده است. این دسته از مفاهیم بورس، جزو مفاهیم کاربردی هستند.

مفاهیم بورس

مجمع سالیانه چیست

مجمع سالیانه جزو مفاهیمی است که به کرات در بازار بورس اوراق بهادار به گوش سهام داران می خورد. هیئت مدیره ی هر شرکت موظف است که نهایتا چهار ماه بعد از پایان سال مالی شرکت، گردهمایی را برگزار کرده و در آن گردهمایی گزارش سالیانه شرکت را به سهام داران ارائه دهد. مهم ترین کاری که در این گردهمایی صورت می گیرد، این است که در مورد سود تقسیمی میان سهام داران تصمیم گیری نهایی می شود.

مجمع فوق العاده چیست؟

هرگونه گردهمایی به غیر از مجمع سالیانه را مجمع فوق العاده می نامند. در طول سال با توجه به اتفاقاتی نظیر تغییر اساسی اساسنامه، تغییر دادن سال مالی یا تصویب طرحی برای افزایش دادن سرمایه جلساتی در هیئت مدیره برگزار می شود که به آن مجمع فوق العاده گفته می شود.

صندوق های سرمایه گذاری مشترک در مفاهیم بورس به چه معناست؟

یکی از راه های سرمایه گذاری در بورس اوراق بهادار این است که میان سرمایه گذار و سرمایه دار یک واسطه ای قرار دارد. به این واسطه ها صندوق سرمایه گذاری مشترک می گویند. این صندوق ها قسمت عمده ای از منابع مالی خود را به خرید سهم اختصاص می دهند.

سهام شناور آزاد چیست؟

در بازار سرمایه، همواره کسانی هستند که پس از خرید سهم، منتظر این باشند که در شرایط خوب با توجه به پیشنهادهای مطلوبی که وجود دارد سهام خود را عرضه کنند. به بیانی دیگر همواره افرادی در بازار هستند که دید کوتاه مدت داشته و به دنبال خرید و فروش های متوالی هستند؛ در نتیجه می توان روی سهامی که در آینده به فروش خواهند رساند حساب کرد.

مفاهیم بورس

حد سود و ضرر در مفاهیم بورس به چه معناست

افرادی که دید کوتاه مدت یا میان مدت برای سهام خود دارند، اغلب برای سهام خود حد سود یا حد ضرر در نظر می گیرند. این افراد رقمی را برای سود سهام خود در نظر می گیرند و زمانی که سهم به آن رقم در نظر گرفته شده رسید، از سهم خارج می شوند تا از ضرر احتمالی جلوگیری کنند. همچنین حد ضرری را برای سهم خود مشخص می کنند تا در هنگام افت سهام از زیان بیش از اندازه جلوگیری شده و از سهم خارج شوند.

پذیره نویسی در مفاهیم بورس یعنی چی؟

همواره برای خرید اوراق بهادار نیاز است تا از نمایندگی های معرفی شده یا ناشران مربوطه اقدام به خرید کنید. کلیه ی اعمالی که در جهت خرید، پرداخت و… با نمایندگان شرکت صورت می گیرد را پذیره نویسی می گویند.

مفاهیم بورس اوراق بهادار بسیار گسترده و متعدد می باشند. اگر به دنبال این هستید که به صورت تخصصی این دسته از مفاهیم بورس را یاد بگیرید، حتما با مجموعه ی مهد سرمایه همراه باشید. این مجموعه با ارائه ی مقالات تخصصی در زمینه ی بورس و اوراق بهادار، تمامی نیازهای شما را مرتفع می کند.

چند نمونه از پرکاربردترین اصطلاحات اولیه بورس

شاخص کل

این واژه عمومی ترین و مشهورترین اصطلاح بازار بورس ایران به حساب می آید. اگر اخبار سراسری را دنبال کنید، قطعا هر روز اطلاعاتی در مورد شاخص کل اعلام خواهد کرد که دو حالت دارد، یا شاخص صعود داشته یا نزول. در معنای عمومی به شاخص قیمت و شاخص نقدی شهرت دارد. شاخص کل که جزو مشهورترین اصطلاحات بورس می باشد، نشان دهنده ی سطح عمومی قیمت است. این واژه میانگین بازدهی سرمایه گذاران را نشان می دهد. کلیه ی تغییرات قیمت سهام و همچنین سودهای سالیانه ی هر سهم بر مبنای شاخص کل مشخص می شود.

سبد گردانی

امروزه در تبلیغات های مجازی زیاد با واژه ی سبد گردانی برخورد داشته ایم. در این دسته از تبلیغات ها به مخاطبان گفته می شود، سبد گردانی سهام شما را فلان مجموعه انجام می دهد. حال این سبد گردانی به چه معناست؟

به چیدمان صحیح و اصولی سهام ها در قالب یک ریتم مشخص که سبد گفته می شود، سبد گردانی می گویند. سبد گردانی توسط هر شخص یا مجموعه ای متفاوت است. عملا سبد گردانی بر طبق استراتژی انجام می شود و استراتژی ها هم در بازار بورس کاملا متفاوت هستند.

عرضه اولیه

اخیرا با توجه به نوسانات شدید بازار بورس، این اصطلاح پرکاربرد شده است. زیرا عرضه های اولیه ها در بدترین شرایط بازار هم سود قابل توجهی به سهام داران می رساند. هنگامی که یک شرکت خصوصی، برای اولین بار سهام خود را به عموم مردم ارائه می کند، می گویند عرضه اولیه اتفاق افتاده است.

در عرضه های اولیه با توجه به تقاضای افراد برای خرید سهم، سهام به صورت مساوی تقسیم شده و پس از توزیع میان سرمایه گذاران به روند بازار بورس وارد می شود.

مطلب پیشنهادی : عرضه اولیه سهام چیست و چرا همیشه سود آور است؟

روند

در جامع ترین معنی، روند به معنای تغییرات پیوسته ای است که در حال رخ دادن است. به عنوان مثال اگر سهمی در بازار، هر روز یک درصد رشد کند، اصطلاحا خواهند گفت که روند این سهم صعودی است. یا اگر بالعکس روزانه یک درصد از سهم کم شود، آن سهم روند نزولی خواهد داشت. روند از جمله پرکاربردترین اصطلاحات بورس به شما می آید.

چند نمونه از پرکاربردترین اصطلاحات اولیه بورس

بازار خرسی

زمان هایی که نقشه ی بازار به رنگ قرمز در می آید، سهام داران واژه ی بازار خرسی را مطرح می کنند. بازار خرسی زمانی گفته می شود که روند بازار نزولی است و سهام ها در حال افت ارزش هستند.

بازار گاوی

این واژه نقطه ی مقابل بازار خرسی می باشد. هنگامی از اصطلاح بازار گاوی استفاده می شود که روند سهم ها صعودی بوده و در نتیجه سهام های سهام داران مدام در حال رشد و سوددهی می باشد. از اینجا برای همه ی شما آرزو می کنیم که بازار سرمایه تان همیشه گاوی باشد!!!

مطلب مرتبط : مفهوم بازار گاوی و بازار خرسی در بورس چیست؟

حرکت اصلاحی

به حرکتی که بر خلاف روند فعلی سهم به منظور استراحت انجام می شود. به عنوان مثال سهمی را در نظر بگیرید که در روند صعودی قرار دارد. این حرکت اغلب برای سهام داران استرس زا است، اما امری ضروری برای روند بلند مدت به حساب می آید.

به عنوان مثال اگر سهمی روند صعودی دارد، برای مدتی این سهم نزولی می شود تا استراحت کند و سپس به روند خود باز می گردد.

نماد

در بازار سرمایه با بسیاری از کلمات روبرو می شود که از خودشان معنایی ندارند، اما اختصار نام یک شرکت هستند. اسامی شرکت ها به علت اینکه طولانی هستند و تلفظ آن در بورس دشوار است، آن ها را به کلمات چند حرفی تبدیل می کنند که به آن نماد می گویند. به عنوان مثال نماد شگویا مربوط به مجتمع پتروشیمی شهید تندگویان می باشد.

قیمت پایانی

این واژه از مهم ترین اصطلاحات اولیه بورس است که در ستون های مختلف آنالیز و تحلیل سهام، جزو موارد اصلی می باشد. در پایان هر روز که بازار خاتمه می یابد، قیمت هر ورقه ی بهادار توسط سازمان بورس مشخص شده و به آن سهم اطلاق داده می شود.

دستور یا order

به مجموع دستوراتی که برای خرید یا فروش هر سهم توسط سهام دار داده می شود، order می گویند. با این واژه بایستی به خوبی آشنایی داشته باشید زیرا گاهی بایستی بنا به دلایل مختلف دستور خود را حذف یا ویرایش کنید. اصطلاحات بورس به شدت زیاد و گسترده هستند، در این مطلب تلاش کردیم تا تعدادی از پرکاربردترین آن ها را شرح دهیم.

جمع بندی

ما در این مقاله مفاهیم بورس را به زبان ساده برای شما جمع آوری که کردیم و حالا بهتر است مقاله جامع آموزش بورس مهد سرمایه که یک مقاله جامع و کاربردی در زمینه آموزش بورس است را مطالعه فرمایید.

اشتراک گذاری

با نظر سنجی به ما کمک کنید تا بهترین محتوا را برای شما آماده کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *