ضرر در معاملات

ضرر در معاملات (قسمت اول)

فهرست مطالب

اگر معامله گر هستید، پس ضرر در معاملات را تجربه کرده اید. چاره کار یا ترسیدن از ضررهای آینده ای است که به معاملات تان آسیب می زند و باعث می شود ضررهایی دردناک تر و بزرگ تر داشته باشید یا فرو رفتن در افسردگی، بدبینی، فقدان اعتماد به نفس و امید است

هر وضعیت منفی در زندگی شما یک نوع از دست دادن تلقی می شود. از این از دست دادن ها درس بگیرید و خود آنها را تغییر دهید.

درس گرفتن از ضررها

هر معامله گری ضرر را تجربه کرده، چه این ضرر به معاملاتش مربوط باشد چه نباشد. ضرر یا از دست دادن در قلب هر تجربه دردناک است. اگر ما به همه ضربه ها و مشکلاتی که در زندگی مان داشتیم برگردیم، خواهیم دید که بیشتر این اتفاقات به گونه ای مرتبط به ضرر و از دست دادن بوده است.

برای مثال، باخت در یک مسابقه ای در مدرسه در واقع یک ضرر است، تجربه مرگ کسی که می شناسید، از دست دادن یک رابطه است. تجربه لحظه خجالت آور جلوی دیگران نیز دردناک است، چون نشأت گرفته از دست دادن عزت نفس است.

حتی وقتی تصمیم گیری می کنیم، مثل تصمیم به نقل مکان کردن یا تغییر شغل، صورت ها و تجربیات آشنا را از دست می دهیم. وقتی این اتفاق ها به ما فشار می آورند حتی دردناک تر هم می شوند.

ضرر در معاملات می توانند آموزنده باشند

راه های مختلفی برای درک ضرر در معاملات وجود دارد. این ضررها می توانند مثل سنگریزه های کوچک باشند یا مثل تخته سنگی بزرگ. ضرر می تواند نتیجه بیداری ما نسبت به اینکه واقعا چه هستیم باشد و می تواند ارزش های ما را آشکار کند.

در واقع ضررها می توانند درس های خوبی برای ما باشند. با وجود اینکه، تجربیات دردناک همیشه لحظات کمی را در زندگی مان به خود اختصاص می دهند، با این حال وقتی به برخی از لذت ها و موفقیت های بزرگ در زندگی برمی گردیم، می بینیم که اغلب این لذت ها با یک ضرر یا از دست دادن مرتبط هستند.

برای مثال، وقتی کارول او. کانور که در نقش آرچی بانکر در “همه در خانواده” بازی می کرد، فرزندش که به مواد مخدر معتاد شده بود را از دست داد و به جنگ با مواد مخدر پرداخت. حالا همه از تلاش های او سود می برند. وقتی فرزند شش ساله جان والش دزدیده شد و به قتل رسید، شغل موفق خود را رها کرد و یک شوی تلویزیونی ترتیب داد که در نتیجه آن بیشتر از ۴۰۰ جنایتکار خطرناک دستگیر شدند.

وقتی کریستوفر ریوز سوپرمن دیگر نتوانست از دستها و پاهایش به خاطر سانحه تصادف استفاده کند، با صنعت بیمه مبارزه کرد و این مبارزه منافع زیادی برای معلولین داشت.

حالا، شما با همه این حرف ها به خودتان می گویید: «خیلی جالب بود، ولی از ضرر در معاملات چه چیزی عایدمان می شود؟» این یک پرسش بسیار خوبی است که پاسخ خوبی هم دارد. وقتی با برخی از بهترین معامله گران دنیا مصاحبه می کردم همیشه از آنها در مورد ریشه های موفقیت شان می پرسیدم. تقریبا همیشه، آنها می گفتند یک ضرر بزرگ باعث شده از یک معامله گر متوسط به یک معامله گر عالی و ماهر تبدیل شوند.

روش های رفتاری ادامه وار هستند تا اینکه چیزی در آنها وقفه ایجاد کند. چیزی که یک روش را قطع می کند اغلب چیزی است که توجه ما را به خود جلب می کند. برای یک معامله گر، چیزی جز ضرر نمی تواند کاملا توجه او را به خود جلب کند.

هر وضعیت منفی در زندگی شما یک نوع از دست دادن تلقی می شود. از این از دست دادن ها درس بگیرید و خود آنها را تغییر دهید.

یک معامله گر سه ویژگی / اختیار مثبت دارد:

  1. اولین ویژگی این است که به روش فعلی خود نگاه می کند و تصمیم می گیرد تا تغییراتی در آن به وجود آورد. در این روش، ضرر در معاملات به عنوان یک درس و فرصتی برای پیشرفت برای او تلقی می شود.
  2. دومین ویژگی این است که معامله گران از ضررها به عنوان یک قدم مهم و لازم در دستیابی به اهدافشان استفاده می کنند. او پیش خود می گوید: «این ضرر مرا برای رسیدن به بهترین نتیجه ممکن یک قدم جلو می برد. ضررها باید در مسیر دستیابی وجود داشته باشند. پس این ضرر می تواند مرا یک قدم به دستیابی بعدی ام نزدیک تر کند». این جمله برای فروشندگانی که می دانند پیش از گرفتن یک «بله» باید به اندازه مشخصی «خیر» بشنوند نیز صادق است.
  3. سومین ویژگی این است که به یک ضرر به عنوان اثباتی برای تفکر منفی پشت آن نگاه می کنند. مثال: «معامله کردن برایم مشکل است» یا «ناامیدم» یا «روشم خوب نیست» یا «زندکی من شده شکست و ضرر»، درک این جملات باعث می شود که او انتخاب متفاوتی داشته باشد که نتیجه آن یک جهت مثبت جدید است.

ضرر در معاملات

معامله گر عاشقی که ضرر و باز هم ضرر کرد

استیو برای مدت بسیار زیادی از ازدواجش احساس خوبی نداشت و ناراضی بود. همسر استیو، آلما، موسس شرکتی بود و پشت سر هم تجارت به راه می انداخت و وقتی فورا به سود نمی رسید، پروژه بعدی را شروع می کرد. متاسفانه، او خود را درگیر مردم بی تجربه کرده بود و می خواست خیلی زود پولدار شود. او بدون اینکه قرض مردم را بدهد پشت سر هم از آنها قرض می کرد.

آلما از اسم استیو در تجارتش استفاده می کرد تا تضمینی برای معاملاتش باشد و بتواند ضررهایش را بپوشاند. بعد، یک روز، پس از ۱۰ سال زندگی مشترک، استیو به خانه برگشت و دید که خانه و حساب پس اندازش خالی است. آلما همچنان به کارش ادامه داده بود.

اتفاقی که برای زندگی معاملاتی استیو افتاد مثل این بود که یک معامله گر با ضرر بزرگی در زندگی شخصی مواجه شود. استیو به عنوان یک معامله گر محکم و موفق، در معاملاتش ضررهای بسیاری به دست آورد. به دلیل استرس درونی که داشت، قادر نبود در آن واحد بر دو مسئله تمرکز داشته باشد. یکی از دلایل این بود که رویای خیالی آلما که موفقیت بزرگ بود برای استیو تبدیل به پایه و اساس امنیت و حمایت شده بود.

با رفتن آلما، استیو احساس کرد که آخر دنیاست و این ناامنی و عدم اطمینان باعث شد برای هر کاری که انجام می دهد جای پرسشی باقی بماند. به جای اینکه با اعتماد به معامله بپردازد، حالا سیگنال ها و تصمیماتش را زیر سوال می برد که نتیجه آن افزایش بیش از اندازه ضررها بود.

به وجود آوردن افکار

وقتی با یک ضرر بزرگ در زندگی مان رو به رو می شویم، تمایل داریم بخش های به خصوصی از تجربه را به یک ضرر در معاملات به خصوص و با گسترش آن، به همه ضررها ربط دهیم. این ربط ها تبدیل به افکاری می شوند که به صورت ناخودآگاه به آن تجربه متصل می شوند. وقتی این افکار دوباره در زندگی مان تکرار شوند ما را فورا به احساسات و به تجربه اصلی ارتباط دارند، بر می گردانند.

برای مثال، وقتی پاتریک کوچک بود پدرش در شرکتی کار می کرد که او را به جای دیگری منتقل کرد پاتریک توانست خود را با مدرسه و دوستان جدید وفق دهد و زندگی جدیدی را با موفقیت شروع کند. ولی دوباره نقل مکان کردند. او همه چیزهایی را که برای به دست آوردنشان زحمت کشیده بود، از دست داد. وقتی پاتریک به عنوان یک معامله گر، در معاملات سود زیاد و ثابتی کسب می کرد، ناراحت می شد.

بدون اینکه دلیل این حس خود را به صورت خودآگاه بداند، همیشه منتظر ضرر بود. ذهن ناخود آگاه او بعد از آن، روشی را در پیش می گرفت تا به ضرری که انتظارش را داشت، برسد …

ادامه این مطلب را در لینک زیر مشاهده نمایید…

ضرر در معاملات (قسمت دوم)

 

منبع : کتاب مرز موفقیت در بورس (جلد ۲) 

 

مطالب مرتبط

برای مطالعه آخرین مقالات مهد سرمایه به صفحه مقالات مراجعه فرمایید.


اشتراک گذاری

با نظر سنجی به ما کمک کنید تا بهترین محتوا را برای شما آماده کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *