سفته بازی در بورس چیست؟ سفته باز کیست ؟

فهرست مطالب

سفته بازی در بورس مانند هر بازار دیگری وجود داشته و آسیب هایی را به این بازار مالی وارد می کند.در کنار سرمایه گذاران بورس ، افرادی وجود دارند که با قبول ریسک بالا در سهامی که از رشد بازمانده اند، سرمایه گذاری کرده و با شگردهای مخصوص، سهم را در مسیر رشد قرار داده ، با افزایش قیمت سهم سود بالایی از بازار بورس کسب می کنند.

سفته بازی در بورس یا Speculation چیست؟

تعاریف زیادی برای ترکیب (سفته بازی) موجود است اما عام ترین و جامع ترین تعریف این عبارت به اینگونه است: (وارد شدن به تعاملات مالی پرریسک به منظور سود بردن از نوسانات ارزش یک کالا یا خدمت)

گاهی سفته بازی در بورس به نوسان گیری در بورس هم تعبیر می شود؛ در واقع سفته باز در بورس به شخصی اطلاق می شود که در معاملات خود بسیار ریسک پذیر بوده و برای به دست آوردن سود بالاتر ، هرچیزی را که قابل معامله بوده و امکان افزایش قیمتش وجود دارد، معامله می کند؛ معامله بر روی سهام، ارز، اوراق قرضه، کالا و نیز قرارداد و اوراقی که ارزشمندی آنها به اوراق بهادار، کالا یا ارز و شمش بستگی دارد، از جمله مواردی است که یک سفته باز در بازار بر روی آنها معامله می کند.

ریسک بالایی که سفته بازها می پذیرند، به هدف سود بالایی است که  می خواهند کسب کنند؛ سفته بازی در یک بازار مالی اگر در دست عده ای خاص باشد که امتیازات ویژه و یا دارایی های منحصر به فردی را دارا هستند ، به شفافیت و سلامت بازار بسیار آسیب رسانده و باعث مشکلات فراوان می شود؛ به ویژه اگر سفته بازی در حجم وسیعی اتفاق بیفتد.

سفته بازی در هر بازار نیازمند تخصص بسیار است؛ زیرا که این کار پیچیدگیهای زیادی داشته و شخصی که وارد اینگونه معامله می شود باید ریسک بالایی را بپذیرد. از تعاریفی که از عبارت سفته بازی در فرهنگ عام وجود دارد می توان اینگونه نتیجه گیری کرد که در نظر اکثر افراد، سفته بازی واژه ای با بار منفی بوده و حتی در مواقعی در مقابل سرمایه گذاری قرار می گیرد.

سفته بازی در بورس چیست؟

تفاوت سرمایه گذاری با سفته بازی

تفاوتی که سفته بازی با سرمایه گذاری دارد ناشی از عوامل متفاوتی است؛ اما تشخیص تفاوت این دو کار دشواری می باشد.

  • افق دید طولانی مدتی که سرمایه گذار نسبت به سفته باز در معاملات خود دارد، از نمونه های بارز این تفاوت می باشد؛ در واقع سرمایه گذاری در هر بازاری نیازمند این است که پروسه زمانی نسبتا طولانی طی شود تا ارزش سرمایه ی شخص افزایش پیدا کند؛ اما سفته بازی در زمانی کوتاه سود سرشاری را نصیب سفته باز می کند.
  • میزان ریسکی که در تعاملات سفته بازی است، بسیار بالا بوده و حتی امکان از دست رفتن تمامی دارایی شخص سفته باز است؛ سفته باز با علم به تمامی این موارد، وارد معامله شده و دارایی خود را وارد بازار مورد نظر می کند. اما در سرمایه گذاری ریسک کار پایین بوده و تغییر ناگهانی ارزش ارز یا ریال سرمایه گذار را دچار ضرر نخواهد کرد.

سفته بازی در بورس چیست؟

سفته بازان در بورس با تشخیص سهمی که بنیادی بوده و حجم مبنای آن کم است، شروع به خرید این سهام با کدهای معاملاتی مختلف، کرده و کم کم شناوری سهم را می خرند. این کار با توافق عده ای از سفته بازان اتفاق می افتد و با همکاری یکدیگر شروع به خرید سهم می کنند.

زمانی که میزان مورد نظر از شناوری سهم خریداری شد، اخبار مثبتی از سهم مورد نظر در بازار و بین سهامداران پخش می شود؛ تا افراد را به خرید نماد مورد نظرشان تشویق کنند؛ و اینگونه صف خرید برای سهم تشکیل شده و قیمت آن روز به روز افزایش می یابد و از آنجا که سهم زیادی برای فروش وجود ندارد افراد ترغیب می شوند وارد صف های خرید شوند تا شاید بتوانند از سهم خرید کنند، سوار موج شارپی سهم شده  و سود بالایی به دست آورند.

پس از رسیدن قیمت سهم به اوج خود، سفته بازان شروع به خالی کردن سهم و خارج کردن پول خود از آن با سود هنگفت می کنند و در این میان سهامداران خرد هستند که دچار ضرر می شوند.

سفته بازی در بورس چیست؟

شرایط مناسب برای سفته بازی در بورس

در بورس و بازار مالی باید شرایطی وجود داشته باشد تا سفته بازان بر مبنای آن شرایط، فرصت را غنیمت شمرده و دست به معامله بزنند. سهمی که قرار است مورد معامله قرار بگیرد باید سهمی بنیادی بوده و حجم مبنای آن کم باشد؛ در واقع سهامی که در بازار از رشد بازمانده اند و زمینه ی رشد را دارند برای سفته بازان مورد توجه بوده و سعی در سرمایه گذاری در آن سهم دارند. این اتفاق بیشتر در بازاری اتفاق می افتد که دارای نوسان بوده و ثبات نداشته باشد.

البته سفته بازی در بازار دارای ثبات هم اتفاق می افتد؛ اما زمانی که بورس به دلایل مختلفی اعم از اقتصادی یا سیاسی بی ثبات شده و دارای نوسان است، شرایط برای فعالیت سفته بازان مهیاتر شده و با شگردهایی خاص و انتشار اخباری کذب، اذهان افراد به سمت و سویی که می خواهند می کشانند و سهامداران را به خرید نماد مورد نظر خود تشویق می کنند.

سفته بازی در بورس چیست؟

سفته بازی در بورس چه تفاوتی با نوسانگیری دارد؟

همانطور که گفته شد نوسانگیری در بازار مالی معنایی منفی داشته و عمل سفته بازی مورد قبول عام نیست؛ اما نوسانگیری سیاستی معاملاتی است که بر پایه ی تحلیل تکنیکال و تابلوخوانی انجام می شود؛ در واقع نوسانگیران با آموزش تابلوخوانی و تحلیلی تکنیکال که در واقع آموزش بورس است، در سهامی که روند رو به رشد دارند را سرمایه گذاری کرده و بر موج حرکت شارپی سهم سوار شده و در کوتاه مدت به سودهای سرشار دست می یابند.

در صورتی که سفته بازان با اخباری دروغین، قیمت سهم مورد نظر خود را دستکاری کرده و در اصطلاح، با باد کردن قیمت آن کمک می کنند تا به سود دلخواه خود دست یابند. البته که نوسانگیران نیز با شناسایی اینگونه سهام با سفته بازان همراه شده و در مدت زمان کوتاه با خرید سهم، به سود های بالایی می رسند.

کلام آخر اینکه، سفته بازان در بیشتر موارد از ناآگاهی سهامداران بهره برده و به اهداف خود می رسند. سرمایه گذاری در هر بازار مالی نیازمند آموزش و کسب اطلاعات دقیقی است تا بتوان بر پایه ی آن وارد بورس شده و ارزش دارایی خود را بالا ببریم؛ آموزش بورس در گام اول، به ما کمک می کند تا با تحلیل سهام و شناخت نمادهای بنیادی، سرمایه گذاری مطمئنی داشته و وارد سفته بازی و معاملات مصنوعی سفته بازان نشویم.

اشتراک گذاری

با نظر سنجی به ما کمک کنید تا بهترین محتوا را برای شما آماده کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *