روانشناسی معکوس در نظر سنجی AAII و هوش مشاوران سرمایه گذار

فهرست مطالب

نظر سنجی AAII

مؤسسه AAII یک سازمان آموزشی غیرانتفاعی است که در سال ۱۹۷۸ توسط جیمز کلونان (James Cloonan) تأسیس گردید. اعضای آن عموما در شرف بازنشکستگی و یا بازنشسته و یا دارای ارزش خاص ویژه ای بودند. یکی از اهداف این سازمان آموزش سرمایه گذاران شخصی برای مدیریت سبد سهام (پورتفولیو) خود، بود. در سال ۱۹۸۷ این سازمان شروع به نظرسنجی و رأی گیری از اعضاء بصورت هفتگی در مورد بازار سهام نمود. پیش از فراگیر شدن اینترنت اعضای این سازمان با رأی گیری تصادفی انتخاب می شدند و کارتهای پستی برای آنها ارسال می شد.

از سال ۲۰۰۰ به بعد تمامی اعضاء باید بصورت اینترنتی رأی خود را می دادند. هنوز هم مدت زمان زیادی از کشف این نکته در جهان نگذشته که می توان از نتایج رأی گیری بعنوان یک شاخص استفاده نمود. بعبارت دیگر چنانچه اعضاء احساس فزاینده ای برای پیش خرید یا رها کردن بازار داشته باشند معامله گران می توانند بخوبی از طریق اتخاذ روند مخالف با آن به داد و ستد بپردازند.

علت انجام نظرسنجی AAII

هیچ چیز جالب تر از این نیست که به درون ذهن سرمایه گذاران خصوصی نفوذ کنیم. همانگونه که بازار دارای معامله گرانی از قبیل “جس لیورمور” یا سرمایه گذارانی از قبیل “وارن بافت” می باشد ولی بازار سهام توسط احساساتی از قبیل ترس و امید به حرکت در می آید. از این رو تعجب آور نیست که نظرسنجی های هفتگی ارائه شده توسط AAII یکی از پر بیننده ترین موارد می باشد. نتایج مربوط به این نظرسنجی در وب سایت این مؤسسه و یا در نشریه های مالی از قبیل بارون منتشر می شود و دیدگاه هایی در مورد اذهان مردان کوچک را به ما ارائه می دهند.

با وجود آنکه نتایج این نظر سنجی از دقت زیادی برخوردار نیست اما در عین حال می تواند احساسات و نظرات اعضاء را در مورد بازار سهام نمایش دهد. “چارلز راتبلات” سردبیر نشریه AAII می گوید: هنگامیکه ما سطوح افزایش را مشاهده می کنیم این نظرسنجی جالب تر می شود. ممکن است این نتایج کاملا دقیق نباشند اما اولین چیزی هستند که شما باید برای تأیید روند بازار سهام آنها را مطالعه نمایید. بعبارت دیگر برای تأیید و اثبات باور خودتان از قبیل، ارزیابی و برآوردهای تغییر در میزان سود سهام و قالب بندی و تغییر نمودار سهام باید بدنبال نشانه ها و علائم بیشتری باشید.

وی می گوید چنانچه نتایج بدست آمده را بر روی یک نمودار ترسیم کنید در جستجوی نتایجی هستید که جدا از میانه دارای حداقل دو انحراف معیار دیگر هستند. یکی از این انحراف معیار ها، می تواند در لبه خارج از نرمال باشند. دو انحراف معیار و اعضاء، نیز در مورد از دست دادن سبد سهام (پورتفولیو) خود و یا میزان پولی که ایجاد می کنند واهمه دارند. نظرسنجی با دارا بودن ۳ انحراف معیار واقعا چشمگیر است. برای مثال یکی از بالاترین نرخ های بررسی شده برای کناره گیری از بازار سهام ۷۰٪ بوده است. در سال آتی ، بازار بر روی ۸۰% تمرکز کرده است.

به عنوان نمونه، “وایان تورپ” تحلیلگر ارشد مالی AAII و سردبیر نشریه سرمایه گذاری کامپیوتری می گوید هنگامی که در زمینه خرید و یا فروش سهام به نرخ ۶۰٪ دست پیدا می کنید باید گوش به زنگ باشید. از نظر تاریخی این امر بدان معنا است که بازار در اوج است. وی می افزاید فکر می کنم در کوتاه مدت احساسات بازار را به حرکت در می آورد.

در موارد افزایش یا کاهش بیش از اندازه بازار، اصول و بنیادها تمایل دارند از چارچوب خارج شوند. به نظر می رسد این نظرسنجی می تواند بعنوان یک شاخص معکوس عمل کند زیرا تنها اعضاء نیستند که می توانند چنین احساسی داشته باشند بلکه تمامی افراد شرکت کننده در بازار سهام نیز می توانند چنین حسی داشته باشند، اما هنوز هم عمل کردن برخلاف آنچه که احساس می کنید دشوار به نظر می رسد. “رات بلات” توضیح می دهد که در یک نقطه مشخص در اثر ترس ناشی از روند آتی بازار، افراد دست به اقدامات غیر منطقی و شتاب زده می زنند.

دشوارترین کار برای هر فرد آن است که کمتر بخرد و بیشتر بفروشد حتی با توجه به اینکه مطالعات و تحقیقات مختلف نشان دهد که هنگامی که دیگران دچار واهمه شده اند باید امیدوار و شجاع باشید و هنگامیکه دیگران احساس امنیت و امیدواری می کنند شما باید بیشتر واهمه داشته باشید. هنگامی که شما در حال مشاهده تراز حساب خود هستید و یا هنگامی که دارید صعود ارزش سهام خود را مشاهده می کنید ایستادگی در مقابل این روند واقعا دشوار است، این یک احساس و سرشت انسانی است.

یک توصیه “رات بلات” آن است که در خلال حباب بعدی بازار آنچه را که شما در دوره خرید بعدی بازار انجام خواهید داد بروی صفحه کاغذ بیاورید. هنگامی که مردم تحت فشار قرار ندارند تصمیمات منطقی می گیرند و احساسات خودشان را در آن دخیل نمی کنند ، اما هنگامی که تحت فشار باشند تمایل به گرفتن تصمیمات غیر منطقی داشته و احساسات را در تصمیم گیری خودشان دخیل می کنند.

وی می افزاید، هنگامی که شما در حال ضرر دادن و از دست دادن پول هستید، خرید سهام دشوار است. از دیدگاه احساسی انجام این امر بسیار دشوار است، اما از دیدگاه تجاری اغلب این کار بهترین کاری است که شما می توانید انجام دهید.

روانشناسی معکوس در نظر سنجی AAII و هوش مشاوران سرمایه گذار

هیچکس و هیچ چیز کامل نیست

نظرسنجی AAII اغلب به اندازه کافی دقیق است و بطور کامل بدبینی ها و هراسهای موجود در مورد کف بازار و یا بی اعتمادی در اوج بازار را محاسبه می نماید. اما شما نمی توانید در ماههای میان این دو حد از بازار چیز زیادی بدست آورید. از نظر تکنیکی نظرسنجی حسی بعنوان یک شاخص زمانی طراحی نشده است. اما بسیاری از افراد آن را به این منظور بکار می گیرند.

حتی اگر شما برای تعیین زمان سقف و یا اوج بازار از این نظر سنجی استفاده کنید به احتمال زیاد جزء اولین افرادی هستید که اینکار را انجام میدهند. بنابراین شاید تنها انتقاد وارده به آن این باشد که این نظرسنجی فقط در مورد سقف یا کف بازار عمل می کند و تنها یکی از قطعات پازل (جورچین) است. زمانیکه اعداد و ارقام در هر دو سمت بالا می روند باید به آنها توجه کنید، اما نباید تنها براساس نتایج نظرسنجی اقدام به معامله سهام نمایید.

با وجود آنکه AAII یک نظرسنجی مشهور حسی است اما تنها روش بازی در بازار سهام نمی باشد. یکی دیگر از نظرسنجی های حسی که با دقت توسط معامله گران مورد کنترل و نظارت قرار گرفته هوش سرمایه گذاری نام دارد که در ادامه بحث در مورد آن نکاتی را فرا خواهید گرفت.

نظر سنجی از هوش مشاوران سرمایه گذار

آگاهان و خبرگان در امر سرمایه گذاری که به آنها لقب مشاوران را داده ایم هنگامی که بازار مبهم و دارای حباب است ، شما را از دردسرسی به آن دور نگاه خواهند داشت. در اینجا یک راز کوچک وجود دارد که برای موفقیت باید آن را مد نظر خود قرار دهید: هرگز عملی را بر خلاف توصیه مشاوران انجام ندهید.

نظر سنجی احساسی مشاوره ای چه کاری انجام می دهد

این نظرسنجی هفتگی از سوی نشریه مستقل آماری نظرسنجی چارت کرفت (chartcraft) برای ارائه دیدگاه ها در مورد آنچه که در طی ۶ ماه آتی در بازار ممکن است اتفاق بافتد ، منتشر خواهد شد: روندهای صعودی، نزولی و یا خنثی. این نشریه، اطلاعات را با تعداد مختلفی از خدمات ارائه شده مبادله کرده و همچنین نشریات انتشار یافته در فضای مجازی را نیز دریافت و تحلیل می کند.

روانشناسی معکوس در نظر سنجی AAII و هوش مشاوران سرمایه گذار

بدنبال چه علائم و سیگنالهایی باید بود

پس از بررسی دقیق این نظر سنجی ها ما باید به دنبال سیگنال های خرید و فروش باشیم که به صورت زیر بیان می شود.

  1. خرید: هنگامی که نویسندگان نشریات مالی مستقل بیش از ۵۰ % برکاهش قیمت متفق القول می باشند، شما می توانید خرید کنید. در نرخ ۶۰٪ می توان یک خرید خارق العاده انجام داد.
  2. فروش: هنگامی که نویسندگان نشریات مالی مستقل بیش از ۵۰٪ درمورد افزایش قیمت متفق القول می باشند، شما می توانید اقدام به فروش نمایید. در نرخ ۶۰% می توان یک فروش عالی انجام داد.

توجه: این مواردی بیان شد از نظر معاملاتی قابل اجراء نمی باشند. اما تنها می توان از آنها بصورت راهنما در معاملات خود استفاده نمایید. همواره پیش از خرید یا فروش برای تأیید این نوع داده ها و یا سایر شاخص ها را نیز مورد استفاده قرار دهید.

تاریخچه

“کوهن” بنیانگذار مؤسسه چارت کرفت در سال ۱۹۶۳ تصمیم گرفت که با نظرسنجی گروهی از متخصصان طرز تفکر آنها را در مورد بازار سهام دریابد. بدون شک ایده اصلی آن برای دنبال کردن توصیه های متخصصان و کسب توفیق ناگهانی در بازار بورس وال استریت بود. بعد از انجام و بررسی تعدادی از این نظرسنجی ها کوهن کشف کرد که اکثریت نشریات و نویسندگان آنها اغلب در پیش بینی اوضاء بازار ، بویژه در نقاط تغییر و چرخش بازار دچار خطا هایی می شدند.

او به این نکته پی برد که چنانچه خلاف آنچه که، نویسندگان نشریات پیش بینی می کنند عمل نماید می تواند به نتیجه بسیار خوبی دست پیدا نماید. اگرچه بصورت رسمی این نظرسنجی ها را نظرسنجی حسی مشاوران سرمایه گذاری می نامند اما به آن شاخص نزول / صعود نیز می گویند. افراد پیوسته به این سایت نشریه، نتایج بدست آمده از نظرسنجی را فورا از طریق پست الکترونیکی روزانه خودشان دریافت می کنند.

هوش سرمایه گذاران چگونه عمل می کند

نشریه چارت کرفت، بیش از صدها نویسنده مستقل نشریات مالی را که دیدگاههای آنها در مورد روند بازار با بازار بورس وال استریت مغایر دارد را مورد رای گیری قرار می دهد. از طریق رأی گیری از نویسندگان مستقل که بابت پیش بینی روند بازار و توصیه به خوانندگان خود در مورد انتخاب راه و مسیر اصلی حرکت بازار، دستمزد دریافت می کنند، شما نیز می توانید دامنه ای از دیدگاهها و نقطه نظرات را کسب نمایید.

درست همانند نظرسنجی AAII ، نظرسنجی حسی مشاوره ای که در طول تغییرات شدید بازار تا زمانی که شما عکس آن عمل نمایید، بخوبی برایتان کار خواهد کرد. نتایج این نظرسنجی واقعا فریبنده است زیرا انتظار می رود نویسندگان نشریات تبحر بیشتری در تحلیل بازار داشته باشند که در پایان کار نیز به این افراد برای توصیه هایشان، هزینه ای بصورت دستمزد پرداخت می شود.

هنور هم همانند گروه مردان کوچک ، نظرات نویسندگان نشریات اغلب توسط احساس نگرانی ها و یا رضایت مندیشان تغییر می کند. درواقع بسیاری از معامله گران هم به نظرسنجی حسی مشاوران و هم به نظرسنجی AAII برای مقایسه نتایج آنها توجه می کنند. اغلب نویسندگان خبره نشریات و سرمایه گذاران خصوصی احساس مشابهی را در مورد بازار بویژه هنگامیکه تحت فشار هستند با هم سهیم می شوند.

“مایکل بورک” سردبیر نشریه هوش سرمایه گذاران در این باره توضیح می دهد که: بسیاری از مشاوران در واقع پیرو روند بازار هستند اما این به دلیل طبیعت و سرشت انسانی سرمایه گذاران و مشاوران است که در زمان افزایش قیمت سهام امیدوارتر و هنگام کاهش آن، دچار بدبینی بیشتری می شوند. همچنین به نظر می رسد افزایش قیمتها سبب ارائه پیش بینی های بهتر در مورد روند بازار می گردد در حالیکه کاهش قیمت ها معمولا عکس آن را موجب خواهد شد.

روانشناسی معکوس در نظر سنجی AAII و هوش مشاوران سرمایه گذار

هیچکس و هیچ چیز کامل نیست

اگرچه نظرسنجی ها، اغلب سیگنالهای مخالفی را در مورد مسیر حرکت بازار که اطلاعات مفیدی نیز می باشد، ارائه می دهند اما لزوما نمی توان با تمام اطمینان آنها را در معاملات بکار برد. از اینرو استفاده از شاخص های حسی نیز برای زمان بندی دقیق همیشه قابل اطمینان نیست. معمولا نباید نتایج نظرات کوتاه مدت توسط معامله گران برای ورود و یا خروج از بازار را مورد استفاده قرار گیرد.

سالها قبل تحقیقی انجام شد که ادعا می کرد نتایج مربوط به نظرسنجی هوش سرمایه گذاران بعنوان یک شاخص معکوس از نظر آماری شاخص نبوده است. هنوز هم به نظر می رسد که امروزه این نظر سنجی کماکان عمل می کند.

بعلاوه درست همانند افرادی که در وال استریت فعال هستند، نویسندگان نشریات مالی شاید هنگامی که میزان سرمایه گذاری افزایش می یابد، بیشتر امیدوار می باشند. این امر می تواند توضیح دهد که چرا برخی اوقات حس امیدواری نظرسنجی هوش سرمایه گذاران از AAII کمی بیشتر است.

اشتراک گذاری

با نظر سنجی به ما کمک کنید تا بهترین محتوا را برای شما آماده کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *