چگونه بهترین سهام در بورس را شناسایی کنیم؟

فهرست مطالب

انتخاب بهترین سهام در بورس، برای بسیاری از افرادی که در این عرصه فعالیت میکنند یک هدف است ولی مشکل اینجاست که یک روش واحد و کاملا دقیق برای تشخیص بهترین سهام در بورس وجود ندارد و همه روش ها تقریبی هستند و تنها تا حدودی راه را برای سرمایه گذاران روشن می‌کنند در این نوشته به بررسی تعدادی از رایج ترین روشهای تشخیص سهام برتر اشاره خواهیم کرد.

یکی از سوالاتی که بسیاری از افراد فعال در بورس دارند این است که بهترین سهام در بورس کدامند و چگونه بهترین و آینده دار ترین سهام را شناسایی کنیم که نه تنها از خرید آنها زیان نکنیم بلکه به سود خوبی هم برسیم؟ در پاسخ به این سوال باید گفت که در واقعیت، بهترین سهام وجود ندارد و نمی‌توان با قاطعیت به یک نوع سهام بهترین سهام بگوییم ولی می‌توان به روش هایی، سهامی که نسبت به سایرین بهتر هستند را تشخیص دهیم و روی آنها سرمایه گذاری کنیم.

البته این را هم باید بدانیم که مبنای تصمیم گیری بر اساس اطلاعاتی است که تا این لحظه در اختیار داریم و هیچ کس از آینده خبر ندارد پس شاید سهامی که وضعیت خوب و چشم انداز روشنی برای آینده دارند چند ماه بعد به دلیل وقوع یک اتفاق پیش بینی نشده، جزو سهام خوب نباشند و ارزش آنها در سراشیبی نزول قرار گیرد.البته میتوانید با دیدن آموزش حرفه ای بورس با اطمینان بیشتری سرمایه گذاری کنید.

چگونه بهترین سهام در بورس را شناسایی کنیم؟

تشخیص بهترین سهام در بورس چگونه است؟

  • نقد شوندگی سهم

اولین نکته ای که یک نوع سهم را در زمره بهترین ها قرار می‌دهد، نقدشوندگی آن است یعنی میزان خرید و فروش آن نماد در طی روز بالا باشد و از روی این موضوع می‌توان تشخیص داد که فلان نماد برای سرمایه گذاری مناسب است چون وقتی در سود رفت می‌توانید به سرعت آن را بفروشید و سود خود را برداشت کنید زمانی هم که به هر دلیلی، دیگر تمایل نداشتید سهم را داشته باشید این سرعت نقد شوندگی باعث می‌شود که اگر سهم را در زیان می‌فروشید، زیان شما یک زیان کوچک باشد چون برخی از انواع سهام به دلیل نداشتن خریدار کافی به این آسانی قابل فروش نیستند و اگر از این نوع سهام داشته باشید احتمال دارد تا موفق به فروش آن شوید مقدار بیشتری دچار زیان شوید.

  • عرصه فعالیت شرکت

برای انتخاب بهترین سهام در بورس، عرضه یا صنعتی که شرکت مربوطه در آن فعالیت دارد بسیار مهم است و اگر بتوانید تشخیص دهید که کدام صنعت چشم انداز بهتری در کشور دارد با سرمایه گذاری روی سهام شرکت های مرتبط با آن صنعت خاص، می‌توانید امید داشته باشید که سود بیشتری عاید شما خواهد شد.

در مورد بازار بورس ایران می توانید تشخیص دهید که کدام صنایع به دلیل تحریم ها وضعیت نامطلوبی دارند و روی آنها سرمایه گذاری نکنید ولی برخی صنایع دیگر که تحریم ها تاثیر چندانی بر روی آنها ندارند بیشتر مناسب سرمایه گذاری هستند و یا اینکه می توانید پرس و جو کنید که سهام کدام شرکت ها با نوسانات دلار دستخوش تغییر بیشتری می‌شود و اگر چشم انداز ارزش پول ملی در برابر دلار را همچنان نامناسب می بینید می‌توانید روی سهامی سرمایه گذاری کنید که با رشد قیمت دلار، رشد می‌کنند و از این طریق ارزش دارایی شما بیشتر حفظ خواهد شد.

چگونه بهترین سهام در بورس را شناسایی کنیم؟

  • چشم انداز تکنیکال مناسب

یکی از روش‌های تشخیص درست بهترین سهام در بورس توجه به مسیر تکنیکالی چارت آن نوع سهم است برای این کار باید دانش و آگاهی خود را از تحلیل تکنیکال نمودار بالا ببرید و وقتی به این آگاهی برسید با نگاه کردن به نمودار سهم ها می‌توانید تا حدود زیادی تشخیص دهید که آینده یک نماد چگونه خواهد شد و آیا سرمایه گذاری در آن مناسب است یا نه.

باید به این موضوع هم توجه کنید که علاوه بر تبحر شخصی کافی در تحلیل تکنیکال یا گرفتن تحلیل از افراد متخصص و با تجربه، باید هر چند وقت یکبار در تحلیل‌های تکنیکالی که بر اساس آنها سرمایه گذاری کرده اید بازنگری کنید چون تحلیل ها اکثرا نیاز به آپدیت دارند و ممکن است اگر آپدیت نشوند برای طولانی مدت آنچنان درست و قابل اعتماد نباشند.

  • وضعیت دارایی شرکت

تشخیص بهترین سهام در بورس نیاز به آگاهی از وضعیت دارایی شرکت ها نیز دارد و باید از نحوه مدیریت شرکت، وضعیت دارایی و ترازنامه ها، بدهی‌های شرکت و مواردی از این قبیل اطلاع کافی داشته باشید. اگر وضعیت شرکت از نظر این موارد مطلوب نباشد یا خبرهایی مبنی بر ضعف‌های مدیریتی از شرکت به گوش برسد بهتر است در خرید سهام آن بیشتر احتیاط کنید چون ممکن است شرکت دچار مشکل شود و در صورتی که یک شرکت خبر از وقوع یک مشکل مثل موارد نامبرده بالا دهد طبیعی است که افراد به سرعت شروع به فروش سهام آن شرکت خواهند کرد و ارزش سهام آن شرکت سقوط خواهد کرد و دچار زیان خواهید شد.

چگونه بهترین سهام در بورس را شناسایی کنیم؟

  • پایداری و تداوم در سود دهی

اگر سهام یک شرکت در طی مدت طولانی توانسته باشد یک روند هرچند کند ولی مداوم از سودآوری با ثبات را داشته باشد این مسئله نشان دهنده این است که شرکت در وضعیت مطلوبی قرار دارد و برای مدت ها دچار مشکل بزرگی نشده پس می‌توان روی سهام آن شرکت سرمایه گذاری کرد البته این بدان معنی نیست که روی شرکت‌های جدید که سابقه چندان زیادی ندارند سرمایه گذاری نکنید ولی اگر به دنبال یک سرمایه‌گذاری مطمئن و با ریسک پایین هستید رزومه و سابقۀ پایداری در سودآوریِ شرکت از اهمیت زیادی برخوردار است.

  • توجه به ارزش ذاتی و ارزش بازاری سهام

ارزش ذاتی سهم بیشتر به مسائل فاندامنتال برمی‌گردد و از روی آن می‌توانید تشخیص دهید که یک نوع سهم مناسب سرمایه‌گذاری بلندمدت هست یا نه چون گفته می‌شود اگرچه ممکن است ارزش فعلی و بازاری سهم با ارزش ذاتی آن متفاوت باشد ولی در نهایت احتمال حرکت قیمت سهم به سمت ارزش ذاتی سهم زیاد است.
اگر فکر می‌کنید ارزش فعلی یک نوع سهم از ارزشی که باید داشته باشد خیلی بیشتر است این بدان معناست که ارزش فعلی سهم واقعی و معقول نیست و احتمال ریزش قیمت آن بالاست و باید از خرید آن خودداری کنید و برعکس این مسئله هم صادق است یعنی اگر فکر می‌کنید با توجه به وضعیت یک شرکت، ارزش سهام آن کمتر از حالتی است که باید باشد پس احتمال رشد سهام آن شرکت وجود دارد و می‌توانید در مولفه های انتخاب بهترین سهام در بورس به ارزش ذاتی و ارزش بازاری و مقایسه این دو با هم توجه کنید.

اشتراک گذاری

با نظر سنجی به ما کمک کنید تا بهترین محتوا را برای شما آماده کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *