استخراج بیت کوین

معنا و مفهوم استخراج بیت کوین

فهرست مطالب

به احتمال زیاد، شما عبارت “استخراج بیت کوین” را بارها شنیده باشید و دائماً ذهن خود را درگیر اشیاء و مواد قابل لمسی کنید که این فرآیند استخراج را به آن ها نسبت دهید، اما این موضوع بسیار از واقعیت دور است. برای فهم و درک بهتر این پدیده ی نو ظهور بیایید قدری از فضای مادی و فیزیکی فاصله بگیریم و وارد دنیای دیجیتال و مجازی شویم. استخراج بیت کوین توسط رایانه هایی با قدرت فوق العاده بالا انجام می شود که مسائل پیچیده و محاسباتی ریاضی را حل می کنند.

این مسائل آنقدر پیچیده هستند که با دست و روش های روتینی که افراد انتخاب می کنند، قابل حل نیست و حتی برای رایانه های بسیار قدرتمند نیز یک تقاضای سنگین به شمار می آید. در ذیل چند عبارت کلیدی را عنوان می کنیم تا در ادامه بیش تر بتوانیم در مورد آن ها صحبت کنیم.

  • استخراج بیت کوین فرآیندی است که، با حل معماهای محاسباتی، منجر به ایجاد یک بیت کوین جدید می شوند.
  • عملیات استخراج، برای حفظ کیف پول معاملات (ledger) که مبتنی بر بیت کوین هستند، انجام می شود.
  • ماینرها در چند سال گذشته برای سرعت بخشیدن به کار خود، ترجیح دادند تا عملیات استخراج را با استفاده از ابزار و ماشین آلات فوق پیشرفته انجام دهند.

نتیجه ی استخراج بیت کوین دارای دو وجه است. اول آنکه وقتی کامپیوترها مسائل ریاضی را در شبکه ی بیت کوین حل می کنند، عملاً یک بیت کوین جدید را نیز در ادامه تولید می کنند. و دوم اینکه با حل این مسائل محاسباتی، فرصتی برای ماینرها فراهم می شود تا با تأیید اطلاعات معاملاتی، شبکه ی پرداخت بیت کوین را به یک فضای قابل اعتماد و ایمن تبدیل کنند.

وقتی شخصی، بیت کوین را به هر جایی که مد نظر خود است می فرستد به آن تراکنش می گوییم. تراکنش های انجام شده در فروشگاه ها و سایت های آنلاین  توسط بانک ها، سیستم های فروش و رسیدهای فیزیکی ثبت می شوند. و دقیقا به همان صورت استخراج کنندگان بیت کوین نیز با جمع کردن تراکنش ها کنار یکدیگر “بلوک ها” را تشکیل می دهند و سپس با ثبت و ضبط کردن این بلوک ها، ” بلاکچین ها” را ایجاد می کند.

 

معنا و مفهوم استخراج بیت کوین

 

تأیید تراکنش های بیت کوین

برای آنکه ماینرها بتوانند با تائید تراکنش ها به بیت کوین دست پیدا کنند، دو اتفاق باید رخ دهد. اول، آن ها باید به اندازه ۱ مگابایت از تراکنش ها را تأیید کنند، که این مقدار حتی می تواند ۱ تراکنش را در بر بگیرد اما اغلب اوقات چندین هزار تراکنش را شامل می شوند البته بستگی به آن دارد که هر تراکنش چه مقدار دیتا و اطلاعات را در خود ذخیره کرده است.

دوم، برای افزودن بلوک های تراکنش به بلاکچین، ماینرها باید یک مسئله پیچیده ی محاسباتی ریاضی را که غالباً “اثبات کار” نامیده می شوند را حل کنند. آنچه آن ها درواقع انجام می دهند، تلاش برای دستیابی به یک عدد هگزادسیمال ۶۴ رقمی است که hash یا “هش” نامیده می شود. اساساً، کامپیوتر یک ماینر، “هش ها” را با سرعت های مختلفی از قبیل مگا هش بر ثانیه (MH/S) ، گیگا هش بر ثانیه (GH/S) و یا ترا هش بر ثانیه (TH/S) ارائه می دهند. بسته به نوع واحد شما می توانید با حدس زدن همه ی آن اعداد ۶۴ رقمی، به یک راه حل جامع دست پیدا کنید.

 

معنا و مفهوم استخراج بیت کوین

 

ارائه ی یک مقایسه، جهت درک ماهیت استخراج بیت کوین

یک عدد بین ۱ تا ۱۰۰ را در ذهن خود انتخاب کنید و از سه دوست خود بخواهید که آن عدد را حدس بزنند. دوستان شما لازم نیست که عدد دقیق را حدس بزنند بلکه می توانند اعداد کمتر یا برابر آنچه که در ذهن خود دارید را انتخاب کنند. فرض کنید که شما به عدد ۱۹ فکر می کنید. اگر شخص A عدد ۲۱ را حدس بزند براحتی از گردونه ی رقابت حذف می شود به دلیل آنکه ۲۱ > 19 است. اگر شخص B عدد ۱۶ و شخص C عدد ۱۲ را حدس بزنند به جواب های درستی دست پیدا کرده اند زیرا ۱۶ < 19 و ۱۲ < 19 است.

حال فرض کنید سوال “حدس می زنید به چه شماره ای فکر می کنم” را از میلیون ها نفر بپرسیم که ممکن است ماینرهای احتمالی باشند و آنچه که در ذهن خود دارید یک عدد هگزادسیمال ۶۴ رقمی باشد، در آن صورت می توانید متصور شوید که حدس زدن جواب درست بسیار مشکل خواهد بود. ماینرهای بیت کوین نه تنها باید “هش” مناسبی را ارائه دهند بلکه باید جزو اولین کسانی باشند که این کار را انجام می دهند.

از آنجا که استخراج بیت کوین اساساً حدس و گمان است، رسیدن به پاسخ درست قبل از ماینرهای دیگر درواقع بستگی به سرعت کامپیوتر شما در تولید “هش” دارد. در یک دهه ی پیش، استخراج بیت کوین به صورت رقابتی در رایانه های رومیزی معمولی انجام می شد. با گذشت زمان ماینرها فهمیدند، کارت های گرافیکی که معمولاً برای بازی های ویدیویی استفاده می شوند می توانند بسیار موثر باشند و به نوعی آن ها را بر روند کار مسلط می کنند.

در سال ۲۰۱۳، ماینرهای بیت کوین شروع به استفاده از رایانه هایی با نام ASIC کردند که به طور خاص برای استخراج ارز رمزنگاری شده طراحی شده بودند که قیمتی بالغ بر چند صد دلار و یا ده ها هزار دلار دارند که عملکرد آن ها در استخراج بیت کوین شگفت آور است. 

 

معنا و مفهوم استخراج بیت کوین

 

بیت کوین در مقابل ارزهای سنتی

در گذشته اکثر مصرف کنندگان تمایل بسیاربالایی به ارزهای چاپی داشتند و علت آن،اعتماد و اطمینانی بود که به مجموعه های دولتی داشتند. دلار آمریکا توسط بانک مرکزی آن ایالت با نام “فدرال رزرو” پشتیبانی کامل می شود و علاوه بر برخی مسئولیت های دیگر، مقررات را به گونه ای تنظیم کرده اند تا کشف ارز تقلبی به حداقل ممکن برسد.

از طرفی اگرچه بیت کوین توسط یک مرجع مرکزی تنظیم نمی شود اما توسط میلیون ها کامپیوتر با نام “گره” یا Nodes در سراسر جهان پشتیبانی می شود. این شبکه ی کامپیوتری عظیم همان عملکردهای فدرال رزرو، ویزا و مستر کارت را انجام می دهند اما با چند تفاوت اساسی که در ادامه ذکر خواهیم کرد. گره ها اطلاعات مربوط به معاملات و یا تراکنش های قبلی را به طور کامل ثبت و ضبط می کنند و در تأیید اینکه آیا آن اطلاعات قانونی و معتبر هستند، بسیار کمک کننده می باشند.

بر خلاف سازمان ها و مراکز دیگر، گره های بیت کوین در سراسر جهان پخش شده اند و داده ها و اطلاعات مربوط به معاملات را در یک لیست عمومی ذخیره می کنند تا برای همه قابل دسترس باشند.

اشتراک گذاری

با نظر سنجی به ما کمک کنید تا بهترین محتوا را برای شما آماده کنیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *